MUDr. Barbora Müllerová

Osobní a duchovní rozvoj + cesty ke zdraví = celostní přístup

Vzájemný respekt

Nedávno se mi přihodil příběh, který nebyl vlastně ničím výjimečný, ale přesto se do mě poměrně silně otiskl. Možná proto, abych vám jej vyprávěla.

Byla jsem v době oběda v centru města a zacítila jsem silný hlad. Zavnímala jsem, že pro mě bude lepší se něčím zaplácnout, než čekat na příjezd domů a vydržet další půlhodinu, než si něco ukuchtím. Zašla jsem proto do pekárny a koupila jsem si obložený chlebíček s ruským vejcem.

Stolečky k posezení byly obsazené až na jeden malý, který byl v těsné blízkosti automatických skleněných dveří, které se stále otevíraly a zavíraly. Tato skutečnost mi nijak nevadila, a tak jsem se k němu posadila. S chutí jsem jedla chlebíček, když tu náhle se přihrnula ke stolečku starší paní, beze slova či pohledu hodila svou nákupní tašku na židličku naproti mně a jala se ji přerovnávat.

Vytahovala z tašky věci a dávala je na stoleček… Během chvilky k ní přiběhla ještě další paní a začala dělat to samé. Obě spolu horlivě komunikovaly. Byla jsem z toho v takovém úžasu, až mi z chlebíčku upadla obloha.

Vnímala jsem vpád těchto dvou žen do mého obědvání jako poměrně necitlivé a nerespektující chování. Nebylo mi to příjemné. Sama bych totiž něco takového neudělala.

Vnímala jsem ale, že těmto paním něco takového říci by byla ztracená energie a jejich nastavení by se nezměnilo, ba možná by je má slova rozhořčila či uvedla ve zmatek. Prostě že by vůbec nepochopily, o co jde. A tak jsem se po snědení chlebíčku beze slova či pohledu vytratila s respektem k jejich nastavení.

respekt

Čas jídla vnímám jako krátké zastavení se sami se sebou a příjemný prožitek, který by měl proběhnout v klidu. Protože mám už mnohokrát vyzkoušeno, že jí-li se ve stresu, trávení neprobíhá tak dobře, jak by mělo.

Ale poselství tohoto příběhu není jen v respektování přirozené lidské potřeby jíst v klidu. Otevírá se tu ještě mnohem víc. A to respekt k sobě i druhým v celé šíři.

Respekt k druhým vychází z našeho uznání jejich svobody, ale i jejich vnitřního života, jejich potřeb. A čím více respektujeme sami sebe, svůj vnitřní život a své potřeby, tím je pro nás snazší a samozřejmější respektovat i druhé. Možná proto, že už dlouho žiju v respektujícím nastavení, mě ta příhoda tak překvapila.

Respekt znamená také považovat druhé za zcela kompetentní tvořit a řídit si svůj život. Respektovat jejich nastavení a jejich potřeby. Protože všichni ke svému chování máme nějaký důvod. Jinak bychom to nedělali. Tedy to také znamená příliš nezasahovat. A nesoudit.

Život mi už mockrát ukázal, že když jsem v duchu někoho nějak posoudila či odsoudila, že to nakonec byla zcela mylná úvaha. Tyto dvě paní zcela jistě měly svůj důvod ke svému chování. Možná jen byly v časovém tlaku, možná spěchaly na tramvaj a chtěly si rychle připravit své tašky na cestu…

Umění je, udržovat v respektování rovnováhu. Hlavně v dlouhodobých vztazích. Respektovat sebe, svou svobodu, svůj vnitřní život a potřeby, ale totéž uznat a respektovat u druhého. Jen pak mohou dva lidé vytvořit krásný vztah. Vzájemně se doplňovat a podporovat, ale přitom nepřicházet sami o sebe.

Proto mnoho vztahů končí a nebo jsou nefunkční, omezující. Protože lidé si nárokují toho druhého. Sami jsou uvnitř sebe spoutaní a chtějí si proto připoutat i ty druhé. Jsou zvyklí fungovat ve světě plném vnitřních i vnějších omezení. A proto omezují i druhé. Neznají jiný způsob fungování. Navíc nedůvěřují sami sobě, tomu, že všichni lidé jsou ve své podstatě dobří, a jak by potom mohli důvěřovat i druhým?

A přitom je tak krásné nechat druhé žít ve svobodě a setkávat se spolu svobodně a z vlastní vůle. Dělat věci z vlastního rozhodnutí nebo po vzájemné domluvě…

Dejte i vy sami sobě svobodu a respekt a dejte je i druhým. Nebudete mrhat svou energií na nepravém místě.


MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví.

Mým posláním je pomáhat druhým ke šťastnému a zdravému životu. Vše, co tvořím, tvořím s radostí, láskou a péčí.

Můžete si ode mně ZDARMA stáhnout e-booky  25 tipů, jak se uzemňovat, Průvodce živou stravou a Očistný klystýr krok za krokem.

Možná se vám bude hodit i úžasné léčivé cvičení z e-booku  Harmonizační cvičení k uvolnění energetických bloků.

Pokud chcete zlepšit své zdraví, určitě mrkněte na e-book Jak se detoxikovat a zdravě žít.

K sebeléčení a seberozvoji můžete využít i léčivé meditace z online kurzu  5+1 meditace pro šťastný život


Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 • Blog prošel v 11/2017 rekonstrukcí.

 • Odběr novinek

  Chcete-li od mně dostávat novinky a inspirace, vyplňte, prosím, formulář.

 • Online kurz s léčivými meditacemi

 • Pracujete na svém osobním rozvoji?
 • E-book s léčivým cvičením

 • E-book o čištění a ozdravování těla

 • Nejnovější příspěvky
 • Nejčtenější příspěvky
 • Rubriky
 • Víte, jak souvisí osobní rozvoj a péče o zdraví?

  Stáhněte si pdf dokument ZDARMA.

 • Archiv příspěvků