MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem i po cestách ke zdraví

Meditace, vizualizace, afirmace

Pro vás, kteří se pohybujete v oblasti duchovna či osobního rozvoje, tato slova nejsou sprostou nadávkou. Určitě jste se s nimi už setkali alespoň teoreticky, možná mnozí i prakticky. Jsou skloňována všude a člověk by snadno mohl získat dojem, že bez nich to nejde, že bez nich se člověk dál neposune. Chtěla bych dnes sdílet svou zkušenost a pohled na tyto metody seberozvoje.

Když jsem se před více než 10 lety rozhodla, že vezmu svůj život a zdraví do svých rukou, meditace s vizualizací světla byla jedna z prvních věcí, které jsem začala praktikovat. Tuto meditaci mi poradila kamarádka, která už byla v duchovním rozvoji zkušenější, než já.

Všude se psalo, že člověk je po meditaci plný energie a jak je meditace úžasná věc. Zezačátku jsem měla pocit, že nejsem tolik unavená, že to opravdu funguje, jenomže já jsem nebyla tolik unavená, protože jsem ztrácela kontakt se svým tělem. Byla jsem ve větším napětí, a tělo nevysílalo signály k odpočinku tak jako dřív.

Pak při jedné meditaci se jakoby utrhlo více energie z kořenové čakry, cítila jsem, jak mnou stoupá nepříjemné teplo a bylo mi hodně úzko. V tu chvíli jsem poznala, že meditace mi škodí (později jsem tomu porozuměla a zjistila, že  mě tento způsob meditace vytahuje z těla) a přestala jsem ji praktikovat.

Pak za pár týdnů přišlo zásadní prozření mého života, kdy jsem poznala, odkud a kam kráčím, a že nedostatečné uzemnění, ukotvení, spojení se sebou a se zemí  je mojí celoživotní slabinou. Hledala a zkoušela jsem, co mi dělá a nedělá dobře, a to vlastně dělám celých těch 10 let.

Vyhýbám se i vizualizacím, protože cítím, že mi nepomáhají, spíše naopak. Ony totiž vizualizace klasicky vycházejí z hlavy. Prostě chceme na sobě pracovat a něčeho dosáhnout a tak si sedneme a vizualizujeme (představujeme si chtěné). Jenomže my (naše hlava či ego, je jedno, jak to nazveme) nemůžeme vědět, co právě nejvíc potřebujeme, můžeme to jen zacítit srdcem, může to jen vyjít z naší duše.

Nikdy nemůžeme pochopit a uchopit všechny souvstažnosti, protože celý vesmír je vzájemně propojený. Pokud to však zacítíme, pak se vizualizace děje, řekla bych, sama od sebe, respektive vychází z potřeb naší bytosti a není potřeba do toho vkládat žádnou mentální energii, prostě jen necháváme probíhat to, co se chce projevit.

Tak se mi například přepisoval otisk porodu mých dětí. Prostě se to dělo samo od sebe, pořád se mi opakovaly představy, jak přirozeně rodím, jak nosím své děťátko na své hrudi a bylo to provázeno příjemnými pocity.

To samé je i s afirmacemi tak, jak jsou většinou lidí chápány. Ty jsem nikdy nezkoušela ač věřím, že to na určité úrovni funguje, ale připadá mi to jak vymývání vlastního mozku, programování se k něčemu. A zase, většina afirmací si troufnu říct, že se děje z nějakého popudu našeho ega, prostě třeba chceme být šťastni a tak několikrát denně opakujeme, že se cítíme šťastni.

A nebo chceme mít úspěch v podnikání, tak afirmujeme a afirmujeme, možná toho i dosáhneme, ale nikde není psáno, že to je to, co je pro nás nejlepší. Pokud afirmace přichází ze srdce, z mého nitra, samovolně, pak jí dám prostor, jaký je potřeba. Afirmuji tak nějak přirozeně, nepřebírám afirmace jiných lidí, vytvářím si své vlastní, které zohledňují mou vnitřní pravdu.

Asi si řeknete, co tedy dělám, jak se sebou pracuji? Já hlavně prociťuji a všímám si souvislostí. Stále si všímám světa uvnitř sebe, svých pocitů, emocí, počitků, signálů, hodně se spoléhám na intuici, ale zároveň si všímám i světa vnějšího a mých interakcí s ním. Odkrývám a naplňuji svoje potřeby. Poskytuji potravu nejen svému tělu, ale i své duši. Nepotlačuji své emoce. Poznávám a rozpouštím svoje ego. Přijímám a nechávám odcházet své bolesti a strachy.

Když se cítím hodně unavená, špatně ukotvená, či se necítím dobře, pak se mi nejvíce osvědčilo si sednout nebo lehnout do pohodlné polohy tak, jak se mi chce a pak se soustředím na své tělo, přesouvám do něj svou pozornost, své vědomí, vědomě uvolňuji zaťaté svaly, vnímám svůj dech a jeho proměny, vnímám své myšlenky a reakce mého těla na ně, tímto způsobem se kotvím.

Někdy rozjímám na téma, které je pro mne v tu chvíli aktuální. Téměř všechny vhledy, a že jich bylo nepočítaně, kterými roste a rozšiřuje se mé vědomí a kterými se posouvám dál (vhled je takový ten AHA moment, kdy najednou si uvědomíte nějakou hlubší souvislost), se mi přihodily právě při takovémto vědomém odpočinku a zklidnění.

Pokud vám meditace, vizualizace nebo afirmace nejsou sympatické či vám nesedí, tak se do nich nenuťte. Třeba potřebujete něco úplně jiného. Třeba je pro  vás nejlepší začít si více všímat sami sebe a svých potřeb, to bohatě stačí.

Můžete jít, kam vás to táhne, můžete být tam, kde se cítíte dobře, můžete být s tím, kdo je vám příjemný a sympatický. Můžete si dělat dobře. Pokud vás něco osloví, pak to může být ten správný směr. Nechte si nějaký čas jen pro sebe, aby k vám mohly přijít vhledy či aby se mohla začít projevovat vaše intuice. Většina lidí je tak pohlcena vnějším světem, že vůbec nemají kontakt sami se sebou, se svou duší, a tak k nim jejich duše nemůže promlouvat. Ale to vše je možné změnit. Stačí jen chtít.

P.S. Meditace byly vymyšleny ve východních zemích, kde byli lidé dobře sami v sobě ukotveni, žili přirozeně a spiritualita zde byla běžnou praktickou součástí života. My jsme meditace z východu převzali, ale západní současný člověk je člověkem, který může mít jiné potřeby než např. Ind.

Běžný západní člověk se vysoce pravděpodobně nepřirozeně narodil v porodnici, byl oddělen od své matky, často nebyl kojen a už vůbec nebyl nošen, byl tvarován rodiči  k jejich obrazu, ve škole unifikován a zestádněn, v práci vyčerpán, takže často vůbec nepoznal, co je to být sám sebou. Může mít narušené propojení těla a duše a z toho důvodu meditace s vizualizací světla nemusí být pro něj vhodná.

Vyzkoušeno na vlastním těle.

P.P.S. Jedna moudrá žena mi objasnila, proč mě meditace s vizualizací světla vytahovala z těla. Já jsem totiž meditovala světlem své duše a protože jsem se svou duší nebyla v dobrém kontaktu, tak jsem kontakt s ní ještě více ztrácela, vyčerpávala jsem se.

Způsobů meditací je celá řada, pokud vás meditace oslovují, hledejte, co vám sedí a funguje.

O tom, jak se má situace během času změnila, si můžete přečíst v článku Rehabilitovaná meditace.

Komentáře:

 1. slaměnka 12.2015 v 9:59 řekl:

Úžasně napsáno, moc děkuji. Právě afirmace mi vždy přišly jako lhaní sama sobě, prostě něco umělého, nepřirozeného. Moc krásně vysvětleno…

 • Müllerová Barbora 12.2015 v 14:25 řekl:

Děkuji za moc milý komentář, pohladil mě po duši. Mějte krásné dny.


 1. Pavel – Blog vnitřního učitele 1.2016 v 7:12 řekl:

K závěru článku o rozdílu mezi východním a západním člověkem. To je velká pravda – nedochází nám, do jaké míry byl náš život hlavně v útlém dětství formován vnějším prostředím. Atmosférou domova danou tím, jak s námi bylo zacházeno, jak s námi bylo mluveno. Vliv prostředí v pozdějším dětství, dospívání i dospělosti je také určující. Ale ne do té míry, že by byl schopen přeprogramovat zážitky z prvních formativních měsíců života.

 • Müllerová Barbora1.2016 v 13:38 řekl:

Děkuji za Váš komentář. Je to tak. Rané dětství (první 3 roky života) je nejformativnější období v životě, kdy do sebe všechno bez jakéhokoli filtru otiskujeme a zvnitřňujeme, ať je to jakékoli. Teď mě napadl příměr s počítačem – jak se naformátuje paměť, tak podle toho potom bude počítač fungovat. Ale dá se to změnit, není to rozsudek do konce života.


 1. Sivana 8.2016 v 9:31 řekl:

Když chceme praktikovat meditace, afirmace a vizualizace, je potřeba potkat učitele, který ví. To, co člověk najde na internetu je opravdu vymílání mozků a postupy nemají žádné návaznosti – jsou vytržené z kontextu a vždy ta nejdůležitější část v nich schází.

Duchovní umění má o hodně vyšší úroveň, ve které je všechno postaveno přesně do té roviny, která vám funguje – procítění. Takže když se naučíme s afirmacemi, meditací a vizualizací opravdu správně pracovat, přinese nám to, co očekáváme. A funguje to u všech lidí, je jedno, kde jsme se narodili. Duchovní cesta je jen jedna, to životy jsou jiné podle oblasti, kde žijeme. CHCE TO SKUTEČNÉHO DUCHOVNÍHO UČITELE.

 • Müllerová Barbora 8.2016 v 10:21 řekl:

Díky za Váš komentář, je to tak, jak píšete. V běžných zdrojích najdeme informace, které jsou často zavádějící. Je skvělé, pokud má člověk možnost, hlavně v začátcích práce na sobě sama, mít člověka, který může korigovat případné „chyby“ či desinformace a nebo neúplné pochopení principů práce se sebou sama. Já jsem tuto možnost neměla, a tak jsem se musela učit cestou pokus-omyl.

Meditace jako taková sama o sobě špatná není, stejně tak vizualizace a afirmace. Ale většina lidí s nimi pracuje z pozice ega. Navíc pod pojmem meditace si většina lidí představí osobu sedící v lotosovém sedu s rukama na kolenou a prsty v postavení, ve kterém meditoval tuším Budha. A to je značně omezující představa. Takže raději mluvím o prociťování, které můžeme provozovat kdykoli při jakékoli činnosti, a toto prociťování a pozorování toho, co cítíme, je vlastně meditací.

 


MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví.

Mým posláním je pomáhat druhým ke šťastnému a zdravému životu. Vše, co tvořím, tvořím s radostí, láskou a péčí.

Můžete si ode mně ZDARMA stáhnout e-booky  25 tipů, jak se uzemňovat, Průvodce živou stravou a Očistný klystýr krok za krokem nebo také kratší pdf dokumenty 7 kroků, jak se naučit používat svůj vnitřní kompas, Půst - očista těla i ducha v otázkách a odpovědích, Vodní meditaceJak souvisí osobní rozvoj a péče o zdraví.

Možná se vám bude hodit i úžasné léčivé cvičení z e-booku  Harmonizační cvičení k uvolnění energetických bloků.

Pokud chcete zlepšit své zdraví, určitě mrkněte na e-book Jak se detoxikovat a zdravě žít.

K sebeléčení a seberozvoji můžete využít ucelený online kurz Medituj a žij víc.

A pokud byste rádi využívali úžasné moudrosti spánku a snů, pomůže vám e-book Spánek jako lék a zdroj sebepoznání.


Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Blog prošel v 11/2017 rekonstrukcí.

 • Líbí se vám tu? Odebírejte novinky.

 • sny, významy snů

 • harmonizační cvičení

 • detoxikace, sebeléčení

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Přidejte se na Facebook – novinka
 • Sledujte mě na Instagramu – novinka
 • Archiv příspěvků