MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem i po cestách ke zdraví

Osobní rozvoj a hudba

Ráda bych se s vámi podělila o své zkušenosti, jak se proměnilo mé vnímání hudby a vliv hudby na mě v průběhu posledních deseti let. Hudba a osobní rozvoj jsou totiž jsou takové spojené nádoby. Alespoň tedy dle mých pozorování.

Osobní rozvoj má vliv na vnímání hudby a hudba posouvá v osobním rozvoji. Čím jdu déle po cestě osobního rozvoje, tím jsem citlivější a vnímavější, mám více prožitků z hudby, ale zároveň i hudba má na mě silnější účinky.

Hudbu jsem ráda poslouchala i dříve, líbila se mi, ráda jsem při hudbě tancovala, ale jinak nic mimořádného. Když bylo někde puštěné rádio, tak jsem tu hudbu vnímala jen okrajově a nevadila mi. To se však od té doby velmi změnilo.

Čím dál tím víc se prohlubuje můj prožitek z hudby a to jak v pozitivním, tak i v negativním smyslu. Když se mnou nějaká melodie, píseň, skladba zarezonuje, tak cítím moc příjemné pocity. Jemné mrazení v zádech nebo krásné vlny, které jdou od nohou vzhůru. V srdci cítím radost a lásku. Je to nádhera. Úplně se rozvibrují všechny buňky mého těla a jdou s hudbou. Je to něco nepopsatelného.

Při hudbě jsem takto zažila mnoho nádherných pocitů. Asi nej bylo, když jsem na několik vteřin cítila intenzivní láskyplnou vděčnost každé buňce mého těla za to, že jsem. Tu vděčnost jsem cítila celou svou bytostí, každou buňkou. Ono se to nedá moc popsat, je to jeden z takových těch mimořádných mystických zážitků, které chovám ve své paměti a ve svém srdci jako poklad, který mi dává sílu jít dál, když mám těžké období.

Hudba uvolňuje mé emoce, není výjimkou, že mě rozpláče buď dojetím nad tou krásou a nebo mi vytáhne do vědomí nějakou zasutou bolest. Takto jsem zažila takový intenzivní a zvláštní mnohavrstevný pocit, bolest ze ztráty prvotní důvěry v svět. Poslouchala jsem hudbu se zavřenýma očima a před vnitřním zrakem se mi objevil obraz sebe jako novorozence, který se právě narodil. Narodila jsem se těžkým a mou maminkou traumaticky vnímaným porodem, bez respektu k jejím i mým potřebám.

Hudbu si pouštím, když cítím chuť poslouchat. Pak jsem se sebou v souladu. Pokud ale jsem v napětí a chci si pustit hudbu proto, aby se mi uvolnily emoce, jdu z ega a ne ze svých potřeb, a tak mi to škodí. Sice se mi třeba nějaká emoce uvolní, ale ve výsledku jsem v ještě větším napětí. Takže to už nedělám.

Miluji melodickou hudbu, instrumentální nebo i se zpěvem, miluji sborový zpěv naživo. To se mnou hodně rezonuje. Čím víc hlasů, tím větší síla. Zvlášť se mnou rezonuje zpěv dětí, protože ty jsou ještě čisté. Mám štěstí, že má dcera chodí zpívat do sboru, a tak několikrát ročně zažívám ty krásné pocity při jejích vystoupeních.

Jak má na mě hudba velký účinek, tak mě ale i brzy vyčerpá. Takže poslouchám třeba hodinu, a pak už nemůžu, jsem unavená nebo už nemám chuť poslouchat dál. Nemohla bych pracovat někde, kde stále hraje hudba. To bych nevydržela. To jsou ty „negativní“ stránky citlivosti k hudbě.

Vadí mi nemelodická hudba, nemám ráda metal, rock mimo balad, z house úplně šílím, je to stále stejný motiv nekonečně dlouho až do zblbnutí. Ani většina popu mě neoslovuje. Trpím v obchodech, v restauracích, v čekárnách u lékařů. Všude se na mě valí hudba, občas to snáším docela dobře, ale někdy mi to vadí a dlouho to nevydržím, jsem v napětí a musím s tím něco udělat. Buď prchnout někam do ticha a nebo nechat hudbu vypnout. Tak silné účinky na mě hudba má.

Hudba léčí, uvolňuje, harmonizuje. Ale jen,  když je melodická a trefí se člověku zrovna v tu chvíli do jeho nastavení. Pak má velmi silné účinky.

A jak to máte vy?


MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví.

Mým posláním je pomáhat druhým ke šťastnému a zdravému životu. Vše, co tvořím, tvořím s radostí, láskou a péčí.

Můžete si ode mně ZDARMA stáhnout e-booky  25 tipů, jak se uzemňovat, Průvodce živou stravou a Očistný klystýr krok za krokem nebo také kratší pdf dokumenty 7 kroků, jak se naučit používat svůj vnitřní kompas, Půst - očista těla i ducha v otázkách a odpovědích, Vodní meditaceJak souvisí osobní rozvoj a péče o zdraví.

Možná se vám bude hodit i úžasné léčivé cvičení z e-booku  Harmonizační cvičení k uvolnění energetických bloků.

Pokud chcete zlepšit své zdraví, určitě mrkněte na e-book Jak se detoxikovat a zdravě žít.

K sebeléčení a seberozvoji můžete využít ucelený online kurz Medituj a žij víc.

A pokud byste rádi využívali úžasné moudrosti spánku a snů, pomůže vám e-book Spánek jako lék a zdroj sebepoznání.


Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Blog prošel v 11/2017 rekonstrukcí.

  • Líbí se vám tu? Odebírejte novinky.

  • sny, významy snů

  • harmonizační cvičení

  • detoxikace, sebeléčení

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Přidejte se na Facebook – novinka
  • Sledujte mě na Instagramu – novinka
  • Archiv příspěvků