MUDr. Barbora Müllerová

Jsem průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví. 

8 důvodů, proč neužívat hormonální antikoncepci

Hormonální antikoncepci dnes užívají na celém světě miliony žen, většina z nich však netuší, jakou daň za relativní bezpečí neotěhotnění a předvídatelnost svého krvácení vlastně platí.

Sama jsem k nim patřila, hormonální antikoncepci jsem užívala celkem 6 let, po dobu, co jsem studovala na vysoké škole. Měla jsem velký strach, že kdybych otěhotněla, pak bych už školu nikdy nedokončila.

Mé užívání však nezůstalo bez následků, prodělala jsem žilní komplikace a od té doby mám špatně průchodný hluboký žilní systém v nohách. Docela dlouho jsem musela nosit stahující punčochy a při komplikacích v těhotenství jsem si píchala protisrážlivé injekce. Hormonální antikoncepce totiž zvyšuje riziko vytvoření krevní sraženiny v žilách, což je hodně nebezpečná komplikace, protože se může kus sraženiny uvolnit a krevním oběhem dostat do plic a způsobit tak plicní embolii, která může být i smrtelná.

Hormonální antikoncepce zvyšuje riziko vzniku zhoubného nádoru (rakoviny), ethinylestradiol  už je uznán jako karcinogenní látka a obsahuje ho většina hormonálních preparátů. Ještě před lety, když jsem studovala medicínu, se vychvalovala antikoncepce jako lék, který snižuje výskyt zhoubných nádorů, dnes již se mluví o tom, že zhoubný nádor může způsobit. To stejné platí i pro hormony, které se dávají ženám v období přechodu nebo po něm.

Hormonální antikoncepce tlumí v ženě ženskost, kontakt se sebou sama a tlumí i její libido (chuť na sex). Když jsem antikoncepci vysadila, náhle jsem se cítila být mnohem víc ženou, více jsem cítila samu sebe a své proměny během menstruačního cyklu.

Hormonální antikoncepce ovlivňuje čich, kterýžto smysl je velmi důležitý při výběru partnera. Pokud nám náš partner voní, tak to znamená, že se k nám geneticky hodí a je větší šance na zdravé potomstvo. Tak to příroda krásně zařídila. Jenomže nepočítala s umělými hormony a proto se může stát, že když si žena vybere muže v době, kdy užívá hormonální antikoncepci, tak jí po vysazení hormonů její muž nemusí vonět. Takže v momentě, kdy chce počít dítě, může zjistit, že si vlastně vybrala špatně.

Ženský hormonální systém v plodném věku cestou menstruačního cyklu a s ním spojeným kolísáním hormonů dává ženě jednu velkou výhodu a totiž tu, že ženu uzemňuje. Je to evolučně dané, že žena potřebuje být dobře uzemněna, dobře spojena sama se sebou a se Zemí k tomu, aby úspěšně plnila své mateřské povinnosti. Dává jí to větší stabilitu a odolnost, což nepochybně každá matka potřebuje jako sůl.

Takže my, ženy, i když někdy na svůj cyklus žehráme či možná některé z nás ho nemají rády, tak automaticky bez jakéhokoliv našeho přičinění nám pomáhá být lépe uzemněny. Náš cyklus má 4 fáze stejně tak jako roční období a změny, kterými procházíme v jednotlivých fázích, trénují náš energetický systém a dávají mu větší pružnost a stabilitu i v zátěžových situacích.

Proto mají ženy v plodném věku mnohem méně srdečně cévních komplikací než muži a všeobecně se dožívají vyššího věku. Hormonální antikoncepce nás připravuje o uzemňující účinky menstruačního cyklu. (O tom, proč je uzemňování důležité, si můžete přečíst v článku zde >> Proč a jak se uzemňovat.)

Hormonální antikoncepce je příčinou kontaminace povrchových vod ženskými hormony. Miliony žen na světě každým dnem svou močí obsahující zvýšené koncentrace ženských hormonů přispívají k tomu, že se v povrchových  vodách vyskytují ženské hormony, které způsobují, že rybí samci mají problémy s pohlavní diferenciací (vývojem typických samčích znaků) a plodností.

Tato voda se dostává zpátky k lidem v podobě pitné vody, ze které se hormony běžným způsobem nedají odstranit. Tak může přispívat ke snížení plodnosti mužů, která v posledních desetiletích klesá.

Hormonální antikoncepce, pokud je nasazena v době, kdy žena či dívka ještě nemá stabilní menstruační cyklus (tělo a hormonální systém každé ženy se musí „naučit“ fungovat tak, aby vše probíhalo, jak má) může způsobit následnou neplodnost.

Žena, jejíž tělo nemělo šanci se správně nastavit, tak po vysazení antikoncepce nemenstruuje a nemá ovulaci, její cyklus neběží. A může to trvat i několik let, než se to spraví, a někdy se to samo nespraví. Pak tyto ženy podstupují umělé oplodnění, které není bez rizik a i pro dítě nese v sobě určitou zátěž.

Dnes však lze takovýmto způsobem vzniklé poruchy menstruačního cyklu či neplodnost příznivě ovlivnit přírodními prostředky.

Pomoci může homeopatie cílená na harmonizaci celého organismu, zelené potraviny, které pomáhají organismu navrátit ztracenou rovnováhu (patří mezi ně hlavně chlorella, zelený ječmen, spirulina, nápomocná může být i konzumace zelených divokých bylin třeba v mixovaných nápojích s ovocem – listů pampelišky, kopřivy, jitrocele, kontryhele, bršlice kozí nohy, listů i květů červeného jetele,…) či čínská medicína. Účinné mohou být i různé bylinné přípravky a čaje, pupalkový olej apod.

Já jsem měla to štěstí, že můj cyklus po vysazení hormonální antikoncepce ihned krásně naběhl, nepotýkala jsem se s žádnými obtížemi, ani s velmi často uváděnými problémy s pletí. Zčásti je to tím, že jsem hormonální antikoncepci začala užívat až v 18 letech, kdy už byl můj cyklus stabilní, a také tím, že jsem ji neužívala příliš dlouho. Jsou ženy, které hormonální antikoncepci užívají i více než deset let, a pak je samozřejmě pravděpodobnost nějaké nerovnováhy větší.

Dalším velmi důležitým faktorem, který měla na mě a můj hormonální systém příznivý vliv, bylo praktikování jógy. Cvičila jsem ji asi 8 let a musím říci, že mi dala velmi mnoho. Naučila jsem se více vnímat samu sebe, cítila jsem se mnohem zdravější a vitálnější, zmizely moje dlouholeté bolesti zad, byla jsem celkově v lepší harmonii. Dnes je možné dokonce cvičit hormonální jógu, která je cílena právě na podporu a harmonizování hormonálního systému a může pomoci právě v případech, kdy cyklus neběží, jak má.

Dnes když přijde žena ke gynekologovi s jakýmikoli potížemi v souvislosti s menstruačním cyklem, tak téměř automaticky dostává hormony. Jenže hormony zpravidla nic nevyřeší. Ono to vypadá, že se to vyřešilo (žena pravidelně krvácí – má pseudomenstruaci), ale ve skutečnosti porucha zůstává nevyřešena, jen se to všechno pěkně překryje dávkou umělých hormonů.

Je smutné, že málokterý gynekolog doopravdy rozumí tomu, co se v ženském těle vlastně děje. Takže i já, když jsem byla na prohlídce a uvedla jsem, že mám zkrácený cyklus, tak mi gynekolog chtěl „pomoci“ hormony. Nikdo se neptá, proč je ten cyklus zkrácený, že to má svůj důvod, když žena menstruuje častěji, a tím důvodem je to, že se žena menstruací čistí. Ale musí to být přirozený cyklus, bez ovlivnění zvnějšku. Umělé hormony nás připravují o čistící účinky menstruačního cyklu. Od té doby se mi cyklus díky zeleným potravinám o 3 dny prodloužil, takže je to pro mě známka toho, že už se mi lépe daří.

Jsou ženy, které po nasazení hormonální antikoncepce přiberou. Osobně si myslím, že příčinou je právě dost nevybíravý zásah do složité a křehké hormonální rovnováhy, který z mnoha výše uvedených důvodů způsobí zvýšené napětí v organismu, které je pak kompenzováno zadržováním tekutin a zvýšenou chutí k jídlu.

Myslím, že toto všechno by každá žena, když se rozhoduje pro hormonální antikoncepci, měla znát proto, aby se mohla kvalifikovaně rozhodovat. Já už bych si dnes hormonální antikoncepci nevybrala a také ji nepoužívám, jsou i jiné, stejně bezpečné způsoby, jak se před otěhotněním chránit.

Ve společnosti je ale bohužel hormonální antikoncepce považována za prakticky neškodnou a běžně se předepisuje i mladým dívkám na problémy s pletí. To je úplná katastrofa. Ani ženy samy nevnímají, že to, co dávají svému tělu nejsou nějaké vitamíny, ale léky, které mají troufnu si říct mnohem více negativ než pozitiv.

Vzpomínám si, jak jsem jedny prázdniny, asi v 16 letech, menstruovala téměř celé. Vždycky, když jsem někam cestovala, přišla menstruace. Ani mě nenapadlo, že bych to řešila s lékařem, brala jsem to jako určitou vychýlenost vlastní hormonální rovnováhy, která se zase spraví. A taky že se spravila.

Takže pokud můžete, neužívejte zbytečně jakékoliv hormony, hledejte přírodní cesty ke zdraví, umělé hormony více berou, než dávají.

Ke zlepšení plodnosti a harmonizaci hormonálního systému vám nyní může pomoci e-book Jak se detoxikovat a zdravě žít. Věnuje se ozdravování organismu přírodními prostředky a zeleným potravinám je zde věnován velký prostor. Chcete-li se podívat, co všechno v něm najdete, klikněte ZDE >>>.

Komentáře:

 1. Jan Cabák  3.2016 v 12:33 řekl:

Zdravím,

Myslíte tenhle článek vážně? Opravdu si myslíte, že se ženy v průměru dožívají vyššího věku díky menstruaci? Máte pro to nějaké důkazy, nebo to je jen vaše domněnka, která není statisticky na ničem založena?

Hormonální antikoncepce je příčinou kontaminace povrchových vod ženskými hormony. Proč zrovna antikoncepce? Proč ne třeba těhotenství? Při těhotenství ženská moč obsahuje mnohem více hormonů, tak proč neviníme těhotenství, ale hormonální antikoncepci?

Hormonální antikoncepce zvyšuje riziko vytvoření krevní sraženiny. Srovnal bych to s tvrzením: Nejezte borůvky, jelikož mohou obsahovat echinokoka, který v lidském těle vytváří cysty v oblasti jater, plicí a mozku, které mohou vést ke smrti jedince. I pravděpodobnost si myslím, že by odpovídala.

S pozdravem a přáním hezkého dne
Jan Cabák

 • Müllerová Barbora 3.2016 v 15:49 řekl:

Dobrý den, tento článek opravdu myslím vážně a opravdu si myslím, že se ženy dožívají vyššího věku díky menstruačnímu cyklu. Ono je to všeobecně mezi lékaři známé, že ženské hormony mají ochranný vliv na ženu, takže nepodléhá tak často srdečně cévním komplikacím a dožívá se vyššího věku. O kontaminaci povrchových vod se také veřejně mluví, není to nějaká moje domněnka, ono je mnohem víc žen, které berou antikoncepci mnoho let, než žen, které jsou těhotné 9 měsíců. To, že hormonální antikoncepce zvyšuje riziko vytvoření krevní sraženiny se učí medici na vysoké škole, když studují medicínu, je to prokázaný fakt. Hezký den.


 • Martuška Kolštromová  3.2016 v 17:42 řekl:

Osobne som uzivala HA 10 r. Problemy so zilami a hustou krvou som zacala riesit liecbou pijavicou lekarskou.Aj druhe dietatko sa „podarilo po tejto prirodnej liecbe. Nakoniec som sa vzdala kariery v masazach a na zaklade vlastnej skusenosti pomaham ludom liecit sa prirodne doma. Uspesne 9 r bez lekarov, a ze ich bolo co ma liečili, naratala som 13. „Zelene potraviny GW mi tiez pomohli. Martuška Kolštromová

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 8:01 řekl:

Dobrý den, tak to je super, že jste našla ztracenou rovnováhu, jak je vidět, možnosti jsou a když člověk hledá, tak najde. Váš příběh ukazuje, že zelené potraviny opravdu pomáhají.


 • Lucie  3.2016 v 8:04 řekl:

Krasny den pane Cabak,respektuji vas nazor,ale jen prvnich par vet,v tehotenstv se z tela vyplavuji PRIROZENE hormony a NE UMELE napr.ethilstradiol,ktery je v HA.V tom je celky rozdil..dale neni potreba komentovat lucie jarsova

 • slaměnka  3.2016 v 19:50 řekl:

Snad pan Cabák někde najde rozdíl mezi přirozenými a umělými (nejen) hormony. Zřejmě netuší, co je chemie a co dokáže… Ale neberme mu jeho názor, každý má na něj nárok. Krásný den a mějte se všichni kouzelně

 • manx  4.2016 v 11:32 řekl:

Kdybyste to mel uzivat Vy,nebral byste to takto na lehkou vahu.Kazdy si chrani sve zdravi a nechce zbytecne chemii do tela,navic,kdyz prokazatelne skodi.Ja uzivam na hormonalni prolemy rostlinne pripravky,to jedine muze mit dobrou budoucnost.Buh nam byliny,prirodu a ne chemii.Myslim,ze farmaceuticky prumysl si jiz nahrabal dost a dost!Navic na nevinnych obetech,kterymi jsou lide,coby pokusni kralici…


 1. Milena Kučeříková  3.2016 v 13:32 řekl:

Já Vás naopak za Váš článek moc chválím a přála bych si, aby se tento článek dostal do rukou všem dívkám a ženám, než se pro hormonální antikoncepci rozhodnou. Nevím, zda všechny informace v článku jsou ověřené, avšak s některými mohu souhlasit ze své vlastní zkušenosti.

Od svých 15 do 21 let jsem užívala hormonální antikoncepci. Nikdy mě nikdo neupozornil na to, jaké to může mít následky pro mé tělo po jejich vysazení. V té době hormonální antikoncepce zažívala svůj boom a nikde se veřejně nemluvilo o tom, že umělé hormony jsou škodlivé. To ale není to nejhorší, za naprosto nejhorší považuji přístup mého gynekologa, který mě taktéž před ničím nikdy nevaroval.

Přesně jak popisujete po vysazení prášků jsem měla velké problémy s navrácením cyklu, menstruovala jsem zhruba jednou za tři měsíce. Zhruba po roce a půl, přestože můj cyklus nebyl ještě zcela upravený jsem otěhotněla. O plod jsem přišla ve 2. měsíci samovolným potratem. Po potratu se moje tělo opět příčilo nastavení normálního cyklu a proto mi můj pan gynekolog předepsal hormony pro upravení cyklu a dostala jsem i hormonální injekci. Upozorňuji, že opět jsem nedostala žádné informace o negativních následcích.

Po tom, co se mi opět nastavil cyklus uměle vytvořený hormony, které jsem nepřetržitě užívala tři čtvrtě roku přišel šok a to v podobě trombózy, neboli ucpané žíly v noze. Následovalo vysazení hormonů, nemocniční péče, injekce a prášky na ředění krve, stahovací punčocháče.

Tehdy při návštěvě gynekologa, který mi řekl, že na vině nejsou jen hormony, ale také to, že kouřím, mám nadváhu a sedavé zaměstnání (upozorňuji, že když mi hormony napsal, na nic z toho se nezeptal), mi teprve došlo, že to může doktor skrývat za co chce a začala jsem pátrat, číst články a názory světových odborníků. A až tehdy mi došlo, že jsem svým přístupem a neinformovaností možná ztratila šanci na přirozené početí, protože můj cyklus i nyní po dalším roce od zjištěné trombózy neprobíhá, jak by měl…

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 16:00 řekl:

Děkuji za Váš milý komentář, také si myslím, že by tyto informace měly mít všechny ženy, které se pro hormony rozhodují. Ráda bych Vám pomohla s Vaším problémem radou. Vím, že problémy s cyklem se dají řešit přírodní cestou a to buď homeopatií a nebo zelenými potravinami, konkrétně vím o příznivých účincích na cyklus a přirozené početí u kombinace zelená řasa chlorela pyrenoidosa a šťáva ze zeleného ječmene od firmy Green Ways. Tuto firmu zde zmiňuji, protože není chlorela jako chlorela a ječmen jako ječmen.

Jsou opravdu velké rozdíly mezi jednotlivými výrobky, co se týče kvality. S těmito produkty jsem spokojená, sama jsem si na sobě jejich kvalitu ověřila a jím je. Nebo si najděte dobrého homeopata a dost možná můžete zkusit i obojí. Četla jsem, že pomáhají i kapičky Joalis od dr.Jonáše, v republice je síť lidí, kteří s nimi pracují a mají výsledky. Zkuste si o tom zjistit víc, ale těmito směry se můžete vydat za úspěšným početím a donošením dítěte. Přeji Vám, ať máte brzy vysněného potomka.

 • Lázničková  3.2016 v 19:03 řekl:

Dobrý den, při potížích s otěhotněním pomáhá cesta označená jako NAPROHELP,více je na http://www.cenap.cz/wks-neplodnost-priciny-reseni.php Lázničková

 • mudra  3.2016 v 10:17 řekl:

Dobrý den,četla jsem Váš příspěvek a dovoluji si nabídnout pomoc-jsem lékařka a 5.rokem mám v ruce zelené potraviny firmy Green Ways- ječmen s chlorellou pyrenoidosou, zabývám se také psychosomatickými konzultacemi.Jestli máte zájem ozvěte se mudra777@seznam.cz
Pěkný den MUDr.Pavla Hájková

 • Lázničková 3.2016 v 19:04 řekl:

Paní doktorko, ráda bych Vás pozvala je spolupráci – více na http://www.cenap.cz/vzs-reseni-neplodnosti.php Lázničková

 • Lázničková 3.2016 v 19:36 řekl:

Dobrý den paní Kučeříková, je mi líto, co jste vše prožila. Chtěla bych Vás podpořit v tom, že cyklus vůbec nemusí být po 28 dnech, a přesto může být zdravý. Stačí se začít sledovat dle STM, a případně vše dál řešit v souladu s tím, co tělíčko říká. Rádi Vám na cestě za ozdravěním pomůžeme – více http://www.cenap.cz/zdravi-porad.php


 1. Aneta  3.2016 v 17:01 řekl:

Uzasny clanek..mam trapeni s tim jak uvadite ze partner nevoni…brala jsem antikoncepci 5 let a mezitim si nasla partnera.potom jsem prasky vysadila a za rok a pul otehotnela..ale po vysazeni uz jsem na partnera takovou chut nemela jako predtim..a do ted me to nelaka..nevim co s tim.nechci o nej prijit..da se to nejak napravit?nebo to kvuli tem hormonum uz nebude fungovat? .dekuji za odpoved

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 17:14 řekl:

Dobrý den, tady je každá rada drahá. Čich je jeden z nejstarších smyslů a velmi ovlivňuje naše konání, i když je to často na podvědomé úrovni. Je otázka, do jaké míry Váš vztah ovlivňuje vůně vašeho muže a nakolik se v tom promítají třeba i jiné možné vlivy, jako např. vyčerpání z péče o děti apod.

Odpověď na Vaši otázku máte jen vy sama ve svém srdci. Udělejte si každý den chvilku pro sebe a přemítejte nad Vaším vztahem, nechte tomu dostatek času, aby ta odpověď mohla uzrát. Jste v obtížné situaci, tak ať se dobře rozhodnete. Pokud o svého muže nechcete přijít, tak nemusíte. Pak je na místě hledat způsob, jakým by bylo možno váš vztah zlepšit. Když člověk opravdu ze srdce chce, tak vždycky řešení najde. Jen to někdy nemusí být snadné. Držím vám palce.


 • Fido  3.2016 v 21:18 řekl:

Vtipný…

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 7:31 řekl:

Nevím, co je na tom vtipného, ale jsou lidé různí…


 1. Šárka Vávrová  3.2016 v 19:26 řekl:

Dobrý den, děkuji za váš článek. Jsem psycholog, psychoterapeut a kouč. Pomáhám ženám řešit už deset let neplodnost. Ve většině případů se jedná o dlouhodobé užívání antikoncepce. Mám mnoho klientek, které když přestaly brát antikoncepci, tak zažívaly konečně třeba jaro a rozpoznávaly pomocí svého těla i další roční období.

Jedna klientka mi řekla, že antikoncepce jí pomáhala přežít korporátní prostředí, kde je vše nastaveno v jedné a to především mužské linii. Pokud přestala brát antikoncepci, tak zažívala čistě ženské pocity. Je potřeba o tom psát, aby ženy zbytečně nebraly antikoncepci, třeba na špatnou pleť, nebo úpravu menstruace.

Je zcela zřejmé, že jako první se ozve muž, protože by se musel naučit používat jinou antikoncepci a přestat být sobecký a vše přehazovat na ženu. Antikoncepci užívají ženy především, kvůli neschopnosti mužů. Muž, který opravdu miluje svou ženu, jí sám nabídne jiný způsob, než užívání antikoncepce. Ještě jednou děkuji za váš článek a přeji hodně úspěchů ve vaší práci.

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 19:50 řekl:

Dobrý den, moc Vám děkuji za Váš komentář, také to tak cítím, že je potřeba takovéto informace šířit, protože skutečná informovanost žen o účincích hormonální antikoncepce je mizivá. Dokonce ani gynekologové často netuší, co všechno se v ženě umělými hormony změní. Pak by více vážili použití hormonů. Jak píšete, ženu to úplně okleští o její nejcennější vlastnost, její ženskost a to nejen v prožitkové rovině a pak ty ničivé důsledky na plodnost. Děkuji Vám za milé přání, i já Vám přeji hodně úspěchů a pocit naplnění.


 • Lázničková 3.2016 v 19:39 řekl:

Paní Barboro, škoda, že tu není možnost označit „to se mi líbí“… Hned bych je dala pod Vaše řádky. L

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 7:29 řekl:

Děkuji Vám.


 1. rarara  3.2016 v 22:35 řekl:

mám dvě krásné děti a je to dar. antikoncepce funguje za předpokladu, že jste nekuřačka a váha je stabilní, pokud jsem jen trochu zahaprovala s váhou, nastaly komplikace, špinění atd, praktikujeme tolik obávanou včas ukončenou soulož, přerušovaná je dost riskantní a vše funguje už 10 let na dohodě s partnerem. bez chemie, bez prezervativu, čistá příroda.

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 7:33 řekl:

Dobrý den, je fajn číst, že to jde i jinak, vždy je to o vzájemné dohodě. Je dobře, že jste našli svůj způsob, který vám vyhovuje. Mějte se hezky.


 • Ester  4.2017 v 18:43 řekl:

Dobrý den, praktikujeme to také tak , už 33 let.Nikdy nás nic nepříjemného , nechtěného nepotkalo.Byla to kdysi dobrá rada od mé zlaté tchýně. Vyznělo to asi tak,kolik si chlap dětí udělá,tolik jich bude mít. Musí je také uživit a postarat se o ně. Nekaz si zdraví. Hezký den.

 • Müllerová Barbora 4.2017 v 9:38 řekl:

Dobrý den, je hezké číst, že to jde i bez hormonů a že jste spokojeni. Ať se vám daří.


 1. Klara  3.2016 v 8:47 řekl:

Dobrý den, brala jsem antikoncepci dlouho, a od poměrně brzkého věku , od 15, předepsal mi ji lékař na srovnání cyklu, před rokem jsem ji vysadila , žila klidně bez ní , až do teď.. Od konce listopadu nemám cyklus, byl mi zjištěn PCO syndrom, lékař nasadil antikoncepci.. Existuje i nějaké jiné spolehlive řešení tohoto problému? Nyní můj věk 23. Díky za informaci.

 • mudra  3.2016 v 10:16 řekl:

Dobrý den,četla jsem Váš příspěvek a dovoluji si nabídnout pomoc-jsem lékařka a 5.rokem mám v ruce zelené potraviny firmy Green Ways- ječmen s chlorellou pyrenoidosou, zabývám se také psychosomatickými konzultacemi.Jestli máte zájem ozvěte se mudra777@seznam.cz
Pěkný den MUDr.Pavla Hájková

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 10:43 řekl:

Dobrý den, antikoncepce nic nevyřeší, jen odsouvá problém do budoucna. Navozuje pseudomenstruaci, ale ve skutečnosti umělé hormony brání tomu, aby Vaše tělo začalo produkovat své vlastní hormony a „naučilo se“ s nimi pracovat tak, abyste měla fungující cyklus. Poraďte se se svým gynekologem, zda byste mohla antikoncepci vysadit (nevím, do jaké míry je nutná, takže určitě nevysazujte sama) a zkuste to se zelenými potravinami, či můžete zkusit nějakého dobrého homeopata, nebo jiného terapeuta, který se zabývá celostní medicínou. Kvalitní zelené potraviny jsou opravdu účinné, dokáží organismu pomoci najít ztracenou rovnováhu. Sama je také jím.

 • Lázničková  3.2016 v 19:44 řekl:

Slečno Kláro, jako gynekoložka bych Vás chtěla podpořit v tom, že antikoncepce rozhodně neřeší Váš problém. PCO je komplexnější soubor příznaků, nejen nález na ultrazvuku. Napište si pro řešení do naší poradny http://www.cenap.cz/zdravi-porad.php, řešíme takové situace, jako je ta Vaše často. A úspěšně.


 1. Dominika  3.2016 v 9:11 řekl:

Dobrý den, jsem moc ráda za Váš článek. Já vysadila menstruaci po tříletém užívání a teď se cítím lépe než kdy jindy. Po vysazení mi musela doktorka cyklus znovu ,,nastartovat“, protože jsem několik měsíců nemenstruovala. Nyní jsou to skoro dva roky po vysazení a já si užívám své těhotenství, nikdy bych se k HA nevrátila. Jo a vážně nechápu, proč tento článek komentují páni, k tomu opravdu nemají, co říct.

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 10:50 řekl:

Děkuji za Váš komentář, je dobře, že se Vám podařilo cyklus po vysazení antikoncepce rozběhnout a dokonce otěhotnět. Gratuluji a přeji Vám pohodové těhotenství a zdravé miminko. Páni, kteří se zde vyjádřili ve svých komentářích, jsou svou vlastní vizitkou, nic konstruktivního nesdělili. Ono k ženským tématům se někteří muži vyjadřují agresivně či jinak nevhodně, možná proto, že to je oblast, kterou oni nemají šanci poznat.


 1. Karolína 3.2016 v 9:28 řekl:

Moc hezký článek, děkuji. Mám dotaz, potýkám se s disfunkčním krvácení na základě hormonální nerovnováhy, kdy mi chybí dostatek gestagenu. Jiné nemoci zatím vyloučeny. Bohužel jsem nenašla žádnou alternativní metodu jak si sama pomoci a váhám s braním umělých hormonů. Nakonec mi asi nic jiného nezbyde, protože krevní ztráty jsou značné. Máte nějaký tip, jak by se to dalo řešit?

Pak mám ještě dodatek k teorii znečištění povrchových vod hormony. Domnívám se, že škodí nejenom mužům, ale i ženám, které pak trpí hormonální nerovnováhou, mají nadbytek estrogenu nebo látek podobných a fungujících jako estrogen, a na druhou stranu málo progesteronu a z toho vyplývajících zdravotních potíží, jako např. disfunkční krvácení, endometrioza, neplodnost, nádorová onemocnění, cysty apod.. Navíc látky podobné hormonu estrogenu se uvolňují též z některých umělých hmot, např. plastové varné konvice, potraviny balené v plastu, plastové nádobí, nápytek, podlahy, interiér auta a pod…prakticky se tomu nedá vyhnout… A tak trpíme neplodností, nádory, a dalšími nemocemi, dokonce i ti, kteří žádnou antikoncepci a ani jiné hormonální terapie nevyužívají….Začarovaný kruh, z kterého není cesty ven…

 • mudra  3.2016 v 10:18 řekl:

Dobrý den,četla jsem Váš příspěvek a dovoluji si nabídnout pomoc-jsem lékařka a 5.rokem mám v ruce zelené potraviny firmy Green Ways- ječmen s chlorellou pyrenoidosou, zabývám se také psychosomatickými konzultacemi.Jestli máte zájem ozvěte se mudra777@seznam.cz
Pěkný den MUDr.Pavla Hájková

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 11:04 řekl:

Dobrý den, pokud máte potíže s menstruačním cyklem, tak bych osobně hledala přírodní cesty ke zdraví. Samozřejmě nevím, jak moc Vás krevní ztráty zatěžují, ale snažila bych se umělým hormonům vyhnout. Můžete zkusit zelené potraviny nebo by mohl pomoci nějaký dobrý homeopat (či můžete užívat zelené + homeopatika) a nebo je v republice síť terapeutů pracujících s kapkami Joalis od dr. Jonáše, kteří také pracují celostně.

Jinak děkuji za Váš dodatek a doplnění ke kontaminaci životního prostředí, bohužel naše zátěž je velká. Ale naše organismy jsou nesmírně moudré a když mají dost zdrojů živých látek, dokáží se s tím vypořádat. Nejlépe je zařadit do jídelníčku co nejvíce živé stravy, můžete si zde stáhnout e-book Průvodce živou stravou a k tomu kvalitní zelené potraviny, které jsou nesmírně bohatým zdrojem ochranných látek (chlorella pyrenoidosa, zelený ječmen, spirulina). Všechny 3 sama jím.

 • Danča  1.2017 v 10:56 řekl:

Dobrý den, mohu se zeptat v jaké formě tyhle řasy užíváte, jestli ve formě tablet nebo sušené? Děkuji

 • Müllerová Barbora  1.2017 v 14:10 řekl:

Dobrý den, obojí je správně. Jím řasy sušené a slisované do tablet, je to uživatelsky příjemnější. Chlorella i spirulina mají specifickou chuť, kterou úplně nemusím, takže je do sebe v téhle podobě dostanu úplně bez problémů (tablety nekoušu, jen zapiju). Dají se sehnat i sušené ve formě prášku, ale od jiných firem. Jím chlorellu od Green Ways, taktéž zelený ječmen od stejné firmy(je to za nízkých teplot a krátce po sklizni usušená vylisovaná šťáva), spirulinu mám od Vitalvibe.

 • Lázničková  3.2016 v 19:31 řekl:

Milá paní Karolíno, tzv.dysfunkční krvácení se dá snadno řešit jednak užívání potravinových doplňků s pupalkou a mateří kašičkou a nasazováním gestagenů (například Provera), ale v souladu s tím, jak tělo opravdu funguje – tedy s využitím toho, co ukáže symptotermální metoda http://www.cenap.cz/ppr-porad.php


 1. Lenka  3.2016 v 9:55 řekl:

Dobrý den,chtela bych se zeptat zda se musí kontaktovat gynekolog v případe ze jsem se rozhodla vysadit antikoncepci? Dekuji

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 11:10 řekl:

Dobrý den, pokud nebyla nasazena hormonální antikoncepce ze zdravotních důvodů, tedy berete-li ji „jen“ jako prostředek bránící otěhotnění, pak jsem toho názoru, že kontaktovat gynekologa nemusíte. Sama máte v rukách zodpovědnost za vlastní zdraví. Asi bych dobrala platíčko, aby proběhlo krvácení tak, jak je organismus zvyklý a nové bych už nenačínala.

 • Lenka  3.2016 v 14:36 řekl:

Děkuji , tudíž při pravidelné kontrole mohu jen zmínit,že jsem se rozhodla vysadit HA a vyhovuje mi to ?

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 15:47 řekl:

Ano,  to stačí. Já jsem to také tak před lety udělala.

 • Lázničková  3.2016 v 19:16 řekl:

Dobrý den, jako gynekoložka chtěla bych Vás podpořit v rozhodnutí hormonální antikoncepci vysadit. Jde o Vaše zdraví. Hormonální antikoncepce těžce znásilňovala Vaše tělo. I proto je dobré naučit se poznat návrat skutečné plodnosti pomocí symptotermální metody – někdy je návrat plodnosti ( a tedy i cyklů) hodně zdlouhavý. K tomu, abyste věděla, co se v těle děje, je právě důležitá STM PPR – více na http://www.cenap.cz/ppr-porad.php


 1. jitika  3.2016 v 14:16 řekl:

Dobrý den, můj gynekolog mi řekl,že se tělo před otěhotněním stihne po vysazení HA cca za měsíc vyčistit. Je to pravda nebo ne? Isobně po tomto mám teď strach, abych neskončila třeba jako neplodná.HA beru od od 13 let,teď je mi 25,musela jsem začít dřív,kvůli problémů s cyklem. Nyní gynekolog konstatoval,že mám zvětšený čípek, nasadil léčbu a HA ponechal. S přítelem nemám problém, ale nechuť k sexu u mě trvá už skoro rok a půl a to jsem předtím měla i jiného partnera. Podle mě to ale není zapříčiněno prášky,jelikož jsem na ně teď něco přes roku neměla peníze a chuť jsem neměla ani tehdy. Co tedy mám dělat? Gynekolog mi prášky vysadit nechce.Předem děkuji za odpověď

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 16:02 řekl:

Já myslím, že se to takhle nedá říct. Gynekolog to asi myslel v tom smyslu, že v těle nebudou žádné měřitelné zbytky umělých hormonů. Ale tělo ženy se čistí přirozeným cyklem každý měsíc, tak, jak potřebuje. Pokud chcete v blízké době otěhotnět, tak bych osobně začala jíst chlorellu pyrenoidosu a pít zelený ječmen.

Kvalitní zelené potraviny pomáhají tělu mimo jiné i s vyladěním menstruačního cyklu a obecně s hormonální rovnováhou. Nevím, čím Vám léčí ten zvětšený čípek, takže se k tomu nemůžu úplně vyjádřit. Ale snažila bych se s gynekologem dohodnout a vysadit antikoncepci co nejdřív, aby mělo tělo čas nastartovat přirozený cyklus.

Pokud nemáte chuť na sex, tak to je velmi komplexní záležitost a nedá se jednoduše poradit. Je potřeba jít hlouběji a hledat příčiny. Možná, že může pomoci nějaký celostní terapeut nebo psychoterapeut, určitě se s tím dá něco dělat, ale nemusí to být snadné. Buď to může být hormonální nerovnováhou nebo obecně vyladěním fyzickým, ale mohou Vás blokovat i nějaké podvědomé programy nebo prožitá traumata. Takže těmito směry bych se ubírala.

 • Lázničková  3.2016 v 19:19 řekl:

jen bych chtěla podotknout, že neexistuje žádný „zdravotní důvod“, pro který by hormonální antikoncepce měla být užívána. Vždy se daná situace dá řešit jinak, zdravým způsobem. Takže jinými slovy- neexistuje žádný objektivní důvod, proč si hormonální antikoncepcí ničit zdraví.

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 7:34 řekl:

Tak to ráda slyším, nejsem gynekolog, takže úplně do některých záležitostí nevidím. Zaráží mne, že gynekolog nechce povolit ženě vysadit antikoncepci. Tak proto jsem raději doporučila domluvu s ním.


 1. Lenka T.  3.2016 v 14:54 řekl:

Mila Baru,
moc dekuji za tak uzasny clanek, ktery mi znovu připomněl, ze ženu v sobe nechci měnit ani potlacovat hormony. Mam dve krasne a zdrave deti, coz mi i staci ;-), resim tedy co dal, jak se chránit jinak nez kondomem. Muj gynekolog (jiz byvaly) mi nevysvetlil temer nic o moznostech ochrany.. vlastne temer ihned po mem dotazu navrhl tabletky, ktere muzu uzivat i při kojeni.

Gynekolozka zena, ktera ho jednou nahodne zastupovala mi navrhla hormonalni telisko. Stávající gynekolog muz mi rekl vyhody a nevyhody tělíska hormon i nehormonalniho… ale pouze co se tyce intenzity krvaceni. Nikdo z nich nezminuje jina rizika…pripadne moznost trombozy. Ani se na nic neptaji (mam trvale zilni problemy, ktere pry nejsou kontraindikaci)…ocekavaji dotazy pouze od pacientky. Jak smutne :-(. Proto jeste jednou velmi DEKUJI. Nebudu hloupa a slepa vuci svemu vlastnimu tělu a jednou i vuci svym dceram, kterym budu pomahat najít spravny smer ♥.

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 16:12 řekl:

Děkuji Vám za milý komentář, určitě je fajn hledat i jiné cesty. Pokud Vám používání kondomu vadí, dá se použít symptotermální metoda – metoda plodných a neplodných dnů, kdy si žena každé ráno měří teplotu v ústech a zapisuje a z toho pak určuje, kdy má plodné dny a tedy kdy je potřeba se v případě sexu chránit.

Dokonce existuje malý počítač, který má v sobě zabudovaný teploměr a automaticky hlásí plodné a neplodné dny, jmenuje se Ladycomp. Nevýhodou je, že je poměrně drahý. Tělísko je také řešení, ale má svá rizika, je to přeci jenom cizí těleso v děloze. Jsou ženy, které si to pochvalují, jiným tělísko vadí a moje kamarádka lékařka měla po tělísku těžký zánět. Přeji vám, ať najdete pro sebe to nejlepší, co Vám bude vyhovovat.

 • Lázničková 3.2016 v 19:22 řekl:

Dobrý den, domnívám se, že je zbytečné vyhazovat peníze za přístroje typu „LAdycomp“ – více případně napíšeme z CENAP. Stačí objednat si Průvodce STM, záznamy pravidelně s námi konzultovat ( většinou stačí první 3 cykly). Případně doporučuji přihlásit se na kurz STM PPR http://www.cenap.cz/wks-stm-ppr.php

 • Dáša  3.2016 v 21:13 řekl:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaké nejúčinnější metody proti otěhotnění doporučujete namísto HA… jestli uvedete od nejspolehlivějších po ty méně… děkuji… sama mám tělísko, ale špiním a krvácím stejně nepravidelně…

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 7:58 řekl:

Osobně mohu doporučit kondom, pokud se správně používá, tak je velmi bezpečný. Tělísko je také poměrně bezpečné, ale jak je vidět, úplně Vám nevyhovuje, pak zbývá symptotermální metoda (metoda plodných a neplodných dnů), kterou je potřeba se naučit a v plodných dnech se sexu vyvarovat či se chránit třeba kondomem, ale zase naučíte se svoje tělo lépe vnímat.

Variantou je Ladycomp, který je spolehlivý, ale stojí přes 10 tisíc korun. Nejméně spolehlivá je přerušovaná soulož, ale záleží na tom, jak je muž schopen se sebou pracovat a včas soulož ukončit. Ještě existuje pesar, což je takový klobouček, který se nasadí na čípek, ale musí se po styku ještě 6 hodin ponechat na místě a nebo ještě existuje ženský kondom, ale to už je pak jednodušší používat kondom klasický, vyjde to nastejno.

Existují i spermicidní pěny, krémy či globule, které se před souloží aplikují do pochvy, ale samy o sobě úplně bezpečné nejsou, spíše jsou vhodné v kombinaci s jinými metodami, třeba v kombinaci s pesarem nebo kondomem. Mohou teoreticky dráždit, přeci jenom jsou to chemické látky, chce to vyzkoušet. Tak to je v kostce vše.


 1. Lenka 3.2016 v 15:02 řekl:

Dobrý den. Je mi 38 let a bude to 8 měsíců co jsem prodělala těžkou trombózu, právě kvůli kombinaci antikoncepce a kouření. Antikoncepci jsem brala jen necelý měsíc a kouřila cca. 7 cigaret denně. Skončilo to ucpáním pánevních žil až do levé nohy. Dnes ještě nosím punčochu. Vím, že jsem doslova slezla hrobníkovi z lopaty. Moje mamka bohužel to štěstí neměla. Dnes jsem ráda za každý den s mým sedmiletým synem, který svou babičku nikdy nepoznal.

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 16:18 řekl:

Tak to jste měla hodně těžkou trombózu, ale hlavně že to dobře dopadlo. Hormonální antikoncepce je bohužel častým viníkem takovýchto rozsáhlých trombóz. Užívejte života a mějte se pěkně.

 • Lázničková  3.2016 v 19:09 řekl:

Paní Lenko, vzhledem k prodělané tromboze bych Vám ráda doporučila dobře se naučit symptotermální metodu. Materiály, kde je metoda vysvětlená, si můžete objednat z našich webových stránek. I pokud nejste z Brna, tak záznamy je možné řešit pravidelně mailem. Více na http://www.cenap.cz/ppr-porad.php


 1. Anna  3.2016 v 22:54 řekl:

Děkuji za článek, s chutí jsem si ho přečetla i když pro mě obsah nebyl ničím nový. Nedivím se, že většina komentářů jsou vesměs negativní zkušenosti s HA.
Také si o užívání hormonů myslím své. Přidávám svoji zkušenost po 3 měsících užívání, kdy jsem na sobě cítila otupělost. Další “ dávku“ jsem už nechtěla a hned po vysazení na kontrole mi lékař zjistil 7cm cystu na vaječníku. Nikdy před ani potom jsem ji už neměla. Strašil mě, že když nezmizí samovolně, bude vaječník operovat a že je to v pohodě, že mám ještě druhý. Ten přístup mě šokoval! Pátrala jsem po jiném způsobu a našla homeopatika, která mi pomohla cystu vyčistit. Pozor, HA může způsobit také cysty, lékař mi tvrdil že naopak cysty léčí.
Děkuji už nikdy více.

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 8:01 řekl:

Děkuji za Váš komentář, je fajn, že jste se s námi podělila o svou zkušenost. Hormonální antikoncepce je skutečně velký a řekla bych neomalený zásah do organismu, který může následně způsobit spousty poruch. Ještě že dnes už jsou možnosti, jak to napravit.


 1. Müllerová Barbora  3.2016 v 12:22 řekl:

Byl zde i jeden nevhodný komentář od muže, kolem kterého se množily nehezké komentáře, takže jsem ho po zralé úvaze smazala. Nepřinášel nic konstruktivního do diskuse.


 1. Júlia  3.2016 v 12:38 řekl:

Dobrý deň,

mám 51 rokov, 4 deti- želané, s manželom, ktorý rešpektoval a rešpektuje, že som HA nikdy neužívala. Máme 2 dospelé dcéry, ktoré HA neužívajú a práve preto sa vystavili výsmechu od gynekológa. Vraj 98% žien HA užíva a podľa nich je to takto v poriadku. Ak by som zašla ešte ďalej, tak na Prednáške o Pôrodoch doma, som si vypočula MUDr. Záhumenského, ktorý tvrdí, že by menštruáciu úplne zrušil, lebo je potrebná iba na čas potrebný na splodenie dieťaťa…A tak ku mne denne chodia klientky s túžbou otehotnieť po dlhoročnom užívaní HA. Dúfajú, že ich telo si spomenie ako má zariadiť dozrievanie vajíčok, po dlhoročnom „tehotenstve“, kedy ich netvorilo. Aj ja v to dúfam spolu s nimi…

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 12:59 řekl:

Dobrý den, děkuji za Váš komentář, gynekolog, který se ženám vysmívá, je opravdu velký chudák. Vůbec nic nepochopil, i když se ženami pracuje dnes a denně. Někteří muži a jsou to bohužel i gynekologové, se pletou do věcí, kterým nerozumí. A svým přístupem vytvářejí problémy, které pak odnášejí nešťastné ženy, jejichž cyklus po vysazení horm. antikoncepce nenaběhnul. Jak je vidět, problém je to velký. Ale jen samy ženy ho mohou ovlivnit tím, že budou lépe informované a budou volit jiné způsoby antikoncepce.


 1. Hana  3.2016 v 17:23 řekl:

Urcite souhlasim s tim, že bez HA je to lepší, ale nekomu muze pomoci. Já měla od pocatku problemy s menzes, které vyustily v 18 letech do stavu,že se perioda objevila cca 2x za rok, trvala mesic a byla neprimerene silna a bolestiva. K tomu se pridaly kozni problémy takoveho razu, že jsem se stydela vylezt na ulici. O svém psychickem rozpolozeni nemluve.. Zkousela jsem bylinky, které chvili ucinkovaly, ale jen castecne. Ovšem znamenalo to specialni vyvary 3x denne, a to bohuzel není vzdy mozne dodrzovani.

Pomohla mi právě az HA, kterou mi doktora vybrala na zaklade testu. Od te doby zadny problém, mám 2 zdrave děti, otehotnela jsem temer hned po vysazeni HA. Ochranu pred nezadoucim otehotnenim beru jako bonus. Upřímně, sazet na plodne a neplodne dny je v praxi pri nepravidelnem cyklu sazka na ruletu. Manzel ani já nemame kondomy v lasce. Nehlede na to, že priroda to tak zaridila, že v plodnych dnech je na sex větší chuť a telo pripravene. Žádné jiné problémy nastesti nemam.Takže u mě má HA plus.

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 18:29 řekl:

Děkuji za Váš komentář, samozřejmě, že někomu může hormonální antikoncepce vyhovovat. Jak popisujete, vy zřejmě mezi takové ženy patříte. Každý jsme jiný a máme jiné potřeby a preference. Osobně si však myslím, že všeobecně je lépe se umělým hormonům vyhnout, pokud to lze, protože daň za jejich užívání může být velká.

Určitě je potřebné, aby se zlepšila informovanost žen o tom, že hormonální antikoncepce má svá rizika a nejsou malá.
Je pravda, že v plodných dnech je chuť na sex větší, ale pokud tedy žena neužívá hormonální antikoncepci. To pak žádné plodné dny nemá. Pokud jste to myslela ve vztahu k symptotermální metodě, tak samozřejmě sex je možný, ale je nutné se chránit např. kondomem.


17. Marcela  3.2016 v 11:19 řekl:

Dobrý den,
možná bych ještě doplnila výčet „nechtěných nebo nežádoucích účinků“… Brala jsem HA pět let. Z důvodu zkráceného nepravidelného cyklu a špatné pleti. První tři měsíce jsem probrečela. Byla jsem extrémně přecitlivělá a začala brečet po tom, co na mě kdokoli jen zvýšil hlas a zvětšila se mi prsa o jednu velikost. Změnila jsem proto značku HA za jinou.

Pleť se mi během těch pěti let dokonce zhoršila natolik, že sem musela podstoupit léčbu nejvyššího kalibru – isotretinoidy, která stejně neměla trvalé výsledky. Ke konci toho pětiletého období jsem začala trpět na vaginální infekce. Uvedla jsem to jako jeden z hlavních důvodů, když se mě můj gynekolog ptal, proč ji chci přestat brát. K mému překvapení mi potvrdil, že u jedné jeho další pacientky náchylné na infekce nic nepomáhalo, až nakonec zkusili vysazení HA a problém sám odezněl.
Po vysazení se mi zvětšili póry na zádech a v dekoltu, ale pleť se po roce uklidnila a je v lepším stavu než při braní antikoncepce. Cyklus mám stále zkrácený, ale první náznaky zlepšení mi přinesla pravidelná konzumace pupalkového oleje…
Taky jsem názoru, že HA škodí ženám.

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 12:52 řekl:

Dobrý den, děkuji za Váš komentář. Jak je vidět na Vašem příběhu, tak hormonální antikoncepce může rozhodit organismus ženy natolik, že se mohou objevit nejrůznější potíže a problémy. Takže často se jen potíže zamaskují, překryjí umělými hormony, ale ta nerovnováha, která k způsobila potíže je vlastně signál organismu po změně.

A pokud ty signály jen vypneme, tak nic nevyřešíme, a pokud je organismus zdravý ve smyslu toho, že chce se dostat do rovnováhy, tak se mohou potíže ještě zhoršit. Nemoc je vlastně projevem zdraví v tom smyslu, že nás dotlačí k žádoucí změně, která nás uzdraví.

Já jsem měla několik let též o dost zkrácený cyklus, jak jsem začala jíst pravidelně zelené potraviny (chlorella, spirulina, zelený ječmen)+homeopatika, tak se mi cyklus už o 3 dny prodloužil. Menstruací se žena čistí, a pokud je co čistit, tak si to tělo očistu udělá častěji tím, že zkrátí cyklus. Můžete do svého jídelníčku zkusit zařadit i zelené potraviny, jsou dobré na nepravidelnosti cyklu, pomáhají vylaďovat hormonální systém a pročišťují.


 1. Zdenka  3.2016 v 20:57 řekl:

Dobry den Baro, dekuji za clanek, je skvely! Take prispeji svou troskou do mlyna. Antikoncepce mi byla predepsana gynekologem bez jakekoli prohlidky, nejakeho upozorneni, proste od stolu. Brala jsem ji 9 let. Po vysazeni, coz uz je 2 roky, mi prirozeny cyklus nenaskocil zpet. Rok jsem zadny cyklus nemela. Ted je strasne nepravidelny, po vice jak 100 dnech.

Reseni lekaru je klasicke…nasadit dalsi hormony, kdyz nefunguji, tak jeste jine derivaty hormonu. Proste zacarovany kruh. Ze extremnich davek syntetickych hormonu jsem mela deprese. Rekla jsem dost. Od zari zkousim cinskou medicinu a zatim jsem spokojena. Ceka me sice jeste dlouha cesta k navraceni rovnovahy, ale verim ze se to podari. Mimochodem hormonalni antikoncepce ma vliv na cely endokrini system, takze disfunkce stitne zlazy je diky tomu velice casta. Jsem zivoucim dukazem. Mrzi me, ze jsem se tak o svou menstruaci a cyklus vubec nestarala. Je to jako bych se nestarala o zenu ve me!

 • Müllerová Barbora 3.2016 v 9:05 řekl:

Dobrý den, děkuji za milý komentář a Vaše zkušenosti. Je fajn, že jste našla cestu ke zlepšení, jakýkoli celostní přístup může pomoci. Jen mají různé metody různé způsoby, jak fungování organismu podpořit. Vždy však vycházejí z toho, že tělo se za vhodných podmínek uzdraví samo. Ať už je to čínská medicína, homeopatie, zelené potraviny, kapky dr.Jonáše, různé bylinky, myslím, že je dnes možností celá řada a každá žena si může vybrat anebo i kombinovat tak, jak to cítí.

Myslím, že je zbytečné si vyčítat to, co bylo, většina žen nemá o skutečných účincích hormonální antikoncepce ponětí, takže to není jejich vina, když dělají to, co dělá většina ostatních žen. Je to hodně o klimatu ve společnosti a to naše bohužel nahrává nepřirozeným zásahům, protože běžný gynekolog jiné prostředky, jak ovlivnit cyklus ženy nezná a nebo neuznává. Držím Vám palce, když vytrváte, určitě se všechno spraví.


 1. Andys  3.2016 v 0:50 řekl:

Dobry den, patrim bohuzel tez k tem, co berou AK dlouhodobe. S vyjimkou 2 tehotenstvi je to snad pres 15 let. Do mych cca 40ti let bylo vse ok, ale pote se zacala ozyvat bolest hlavy v dobe okolo pseudomenstruace. Urcite ji neberu jako primarni ochranu pred otehotnenim, ani kvuli pleti (mam 2 deti)… Bez ni totiz nemenstruuji (1x jsem ji vysadila na cca 3/4 rok a nic), tak spis z tohoto (vim, ze blbeho) duvodu nejake mesicni pravidelnosti.

Ziji v zahranici (na kontroly ale chodim pravidelne 1x rocne v CR) a zrovna premyslim, ze ji brat prestanu, ale mam obavu, co tomu rekne telo. Kdyz nemenstruuji, prijdu si, ze „nevim, na cem jsem“. Jinak ziji velmi zdrave, sportuji a nikdy jsem v souvislosti s AK problemy nemela, ale bolest hlavy je mi ted trochu vystrahou. Co s tim? Zeleny jecmen, chlorelu obcas beru. Co koupit prip. za homeopatika? Potrebovala bych i gynekolozku, co provede hormonalni testy, ta moje me v tomto smyslu vubec kontroluje.

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 9:18 řekl:

Dobrý den, myslím, že rozhodnutí vysadit antikoncepci je dobrá cesta, protože jinak se Vám cyklus nevyladí. Myslím, že je dobře hledat přírodní cesty, které podpoří hormonální rovnováhu. Pokud berete občas chlorellu i ječmen, tak bych Vám doporučila jíst je pravidelně a v dostatečných dávkách, účinky se mohou projevit až za několik měsíců (chlorellu klidně 7,5g denně i více, ječmen 2-3xdenně, postupně nastoupat s množstvím).

Důležité je, aby to byly kvalitní výrobky, které by měly být dostatečně živé, tedy aby byly šetrně zpracovány a chlorella aby byla dezintegrovaná. Mám připravené 2 články o zelených potravinách, kde se jim věnuji podrobněji, vyjdou během dubna. Homeopatika by měla být konstituční, což znamená, že by Vám je měl vybrat na míru nějaký dobrý homeopat. Pro každou ženu mohou být jiné, právě proto, že také každá žena je jiná.

Myslím, že kombinace homeopatie + zelené potraviny je super, určitě pomůže, chce to ale vytrvat. To, že nebudete ze začátku menstruovat, si myslím, že vůbec nevadí, mladé dívky, kterým se cyklus teprve vylaďuje a tělo se učí s hormony zacházet, také menstruují nepravidelně a mají třeba i půlroční pauzu. Takže to berte tak, že je to ve Vašem případě přirozené, není potřeba se toho obávat. Držím palce, určitě se to spraví.


 1. Tereza  3.2016 v 20:01 řekl:

Dobry den, beru antikoncepci uz nekolik let. Pred rokem jsem byla na laparoskopii a zjistili mi endiometriozu, dostala jsem prasky a byla jsem rok bez menstruace. Pote mi doktor vratil antikoncepci. Pote jsem prisla ze chci antikoncepci vysadit z duvodu bolesti hlavy, doktor mi dal jinou antikoncepci, kterou ma do ted ale nemam menstruaci jen obcas spineni a doktor mi rekl, ze se objevila cysty. Nyni nevim co mam delat a mam strach, abych mohla mit deti

 • Müllerová Barbora  3.2016 v 7:53 řekl:

Dobrý den, výše byl též komentář od ženy, které se během užívání antikoncepce objevily cysty na vaječnících. Antikoncepci vysadila a vyléčila se homeopatií. Nevím, jak dalece je nutné brát hormony u endometriózy, nejsem gynekolog. Rozhodně bych Vám doporučila začít jíst zelené potraviny, které pomáhají organismu k celkově lepší rovnováze + najít si nějakého dobrého homeopata. Nebo můžete zkusit čínskou medicínu a nebo terapeuty pracující s kapičkami Joalis od dr. Jonáše, zkrátka všechny celostně pracující metody.

Bylo by dobré antikoncepci vysadit, abyste Vaše tělo nezatěžovala umělými hormony, ale měla byste se na tom domluvit s vaším gynekologem, nevím, jak dalece jsou u endometriozy nutné. Jinak se zde nabízela dr.Lázničková v komentářích a podle nich to vypadá, že ženu také léčí celostně a že mají výsledky, je to sice v Brně, ale možná tam bych začala, je to gynekoložka a léčí přírodními produkty nebo případně hormony v souladu s přirozeným cyklem. Tam se můžete ohledně endometriozy a cyst poradit. Držím Vám palce.


 1. Veronika  4.2016 v 11:33 řekl:

Dobrý den, moc děkuji za tenhle článek, bohužel musím víc než jen souhlasit.
HA jsem začala brát v 17 letech aniž by mě gynekolog seznámil s možnými riziky. Minulý rok v červnu jsem se rozhodla, že HA už brát nechci a nebudu, že své tělo nechám vyčistit a nastartovat, Teď mi je 25… Menstruace mi vůbec nechodí, můj gynekolog to vždy vyřeší injekci na vyvolání a předepíše utrogestat a clostybegit.. Sice potom menstruaci mám, ale bez léku opět nic a já už jsem zoufalá co s tím .. Nechci už to brát, ráda bych aby mé tělo začlo vytvářet své hormony a pomalu se vše do budoucna nastartovalo
Prosím poradila by jste mi nějaké přírodní léky?
Děkuji

 • Müllerová Barbora  4.2016 v 14:01 řekl:

Dobrý den, děkuji za váš komentář. Osobně bych do sebe žádné hormony nenechala píchat, je vidět, že efekt to nemá a zbytečně to tělo zatěžuje. Pokud zatím neplánujete dítě, tak Vás nepřítomnost menstruace či její nepravidelnost nemusí tak znepokojovat. Mnoho let jste tlumila umělými hormony produkci těch vlastních a Váš organismus potřebuje čas k tomu, aby tvorbu obnovil. Pokud jste si pročítala diskusi, tak tam jsou všechna doporučení na přírodní léčby, o kterých vím. Jednoznačně začněte jíst zelené potraviny, ověřená je kombinace chlorella GW 20-30 tablet denně + 2-3x zelený ječmen GW (lžička do 150 ml vody).

Chce to postupně nastoupávat s množstvím a jíst dlouhodobě. Během dubna (8. a 15.) vyjdou zde na webu 2 články, kde se věnuji zeleným potravinám podrobněji a jsou tam i praktické rady, jak je užívat. Takže si na články můžete počkat. Pak bych Vám doporučila buďto dobrého homeopata nebo terapeuta zabývajícím se čínskou medicínou či terapeuta pracujícího s kapkami Joalis od dr. Jonáše. Je potřeba trpělivost, určitě se připravte na to, že cyklus naběhne až za nějaký čas a může být zpočátku nepravidelný. Vaše tělo se bude znovu učit regulovat množství hormonů tak, aby probíhal přirozený cyklus. Já osobně mám se zelenými potravinami a homeopatií dobrou zkušenost, měla jsem hodně zkrácený cyklus, který se mi během několika měsíců prodloužil.


 1. Petra  4.2016 v 13:35 řekl:

… všem, kteří mají problém s hormonální nerovnováhou jakéhokoli typu, krom přírodní léčby, doporučuji ještě hormonální jogu …. také opravdu funguje, vyzkoušeno
A doktoři … to je až neskutečně smutné, jak jsou někteří nepoučení a zatvrzelý … včetně názorů na mamograf, či další…

 • Müllerová Barbora  4.2016 v 14:55 řekl:

Děkuji za Vaše doplnění :). S těmi lékaři máte pravdu, většina jich jede v tom, co se naučili, celostní neinvazivní přístup není bohužel standardem.


 1. andrea  11.2016 v 14:49 řekl:

Dobrý den,beru antikoncepci už 11let jsem naprosto spokojená nechápu jak se nekdo spoléhá na kondom sex s kondomem nastojí za nic a neni to spolehlivé,připadá mi to jako trend v dnešní době vysazovat antikoncepci,když chodíte pravidelně k lékaři na jaterní testy tak je to bez problému.Já osobně bych neměnila antikoncepci za žádnou jinou ochranu.

 • Müllerová Barbora  11.2016 v 16:08 řekl:

Dobrý den, děkuji za Váš názor, chápu, že existují ženy, které jsou s hormonální antikoncepcí spokojené. Každá jsme jiná a vyhovuje nám něco jiného. Osobně zase nesdílím Váš názor na kondom. A je to tak v pořádku.

 • andrea  11.2016 v 16:34 řekl:

Mě osobně kondom nevyhovuje mám stálého partnera a neumim si představit jinou ochranu než H.A. Kondom neni spolehlivá metoda a radši budu zobat prášky než mít dítě které nechci ,nemám žádné zdravotní potíže a chuť na sex mi antikoncepce vážně nesnižuje


 1. Monika 3.2017 v 14:32 řekl:

Dobrý den,
tak i já přidávám svoji čerstvou zkušenost :-). HA jsem užívala 12 let. Nyní jsem se ve svých 29 letech rozhodla ji vysadit, protože chceme s přítelem založit rodinu. Když mi ji tehdy můj gynekolog v 17 letech předepisoval, vlastně se na nic neptal, nic mi o ní neřekl a já začala s užíváním. Teď si uvědomuji, že je to i moje chyba, že jsem se o HA více nezajímala. Ale všechny moje kamarádky ji užívaly, a tenkrát se to nijak moc neřešilo. Během užívání, bylo vše v pořádku, celých 12 let.

Proč se ale tak strašně málo mluví o tom, co může způsobit vysazení HA?! Vysadila jsem v září 2016, první tři měsíce byla menstruace pravidelná, jako celých 12 let. Ano, proč by také nebyla, když tělo ještě celé tři měsíce fungovala automaticky, tak jak bylo tolik let zvyklé. No ale pak to přišlo. Den před moji první přirozenou MS přišly z ničeho nic deprese, úzkosti, strachy, nevolnosti a další nespočet věcí, se kterými stále bojuji :-(. Pleť jako v pubertě. Dle mé gynekoložky je to po vysazení běžné.

No super, jak to, že mě na tohle nikdo při nasazení HA neupozornil? Říkala, že pokud by problémy s psychikou a dlouhým cyklem přetrvávaly (MC 31-34 dnů, délka MS cca 7 dnů), zkusíme léčbu dalšími hormony. Řekla si jsem dost, žádné umělé hormony už nechci! Začala jsem cvičit hormonální jógu, užívat bylinné preparáty na hormonální nerovnováhu, běhat… Zatím se mi první MS po cvičení jógy zkrátila na 28 dnů, délka MS na cca 5 dnů. Tak uvidím, jaký bude další cyklus. Na józe mi bylo řečeno, že hormony se rovnají rychleji, psychika ale trvá déle. Tak stále čekám a bojuji, někdy mám pocit, že jediným řešením jsou antidepresiva, ale stále se snažím vydržet.

Nechci totiž svoje tělo znovu vystavovat účinkům chemie. Doufám, že cesta k očistě nebude moc dlouhá, i když po 12 letech užívání, nemůže člověk čekat zázraky. Vysazeno mám teď 6 a půl měsíce, když z toho ještě 3 měsíce tělo jelo automaticky jako s HA, tak 3 a půl měsíce je asi krátká doba, aby se člověk cítil lépe. I když mám někdy pocit, že lépe už nebude! Závěrem…byla bych ráda, kdyby můj příběh mohl být varováním pro ženy, které o HA uvažují nebo užívají. Né vždy samozřejmě musí být průběh vysazení takový, jako u mě, ale proč to zbytečně pokoušet!!! Hezký den a děkuji, že jsem se mohla podělit o svoji zkušenost :-). Hezký den

 • Müllerová Barbora  3.2017 v 8:44 řekl:

Krásný den Vám přeji, moc děkuji za Vaše sdílení. Umělé hormony mohou u citlivých lidí skutečně udělat velkou paseku. Ale vydržte. Bude líp. Chce to jen čas. Je skvělé, že cvičíte a staráte se o sebe. Držím Vám palce, ať je brzy zase vše v pořádku.

 • Monika  3.2017 v 12:07 řekl:

Dobrý den, moc Vám děkuji za vaše řádky. Taková odpověď vždy potěší a dodá naději. Mějte se hezky :-).

 • Müllerová Barbora  4.2017 v 17:35 řekl:

Rádo se stalo. Mějte se také hezky. :).


MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví.

Mým posláním je pomáhat druhým ke šťastnému a zdravému životu. Vše, co tvořím, tvořím s radostí, láskou a péčí.

Můžete si ode mně ZDARMA stáhnout e-booky  25 tipů, jak se uzemňovat, Průvodce živou stravou a Očistný klystýr krok za krokem nebo také kratší pdf dokumenty 7 kroků, jak se naučit používat svůj vnitřní kompas, Půst - očista těla i ducha v otázkách a odpovědích a Jak souvisí osobní rozvoj a péče o zdraví.

Možná se vám bude hodit i úžasné léčivé cvičení z e-booku  Harmonizační cvičení k uvolnění energetických bloků.

Pokud chcete zlepšit své zdraví, určitě mrkněte na e-book Jak se detoxikovat a zdravě žít.

K sebeléčení a seberozvoji můžete využít i léčivé meditace z online kurzu  5+1 meditace pro šťastný život

A pokud byste rádi využívali úžasné moudrosti spánku a snů, pomůže vám e-book Spánek jako lék a zdroj sebepoznání.


Komentáře
 1. Helenka napsal:

  Zdravím, také bych se ráda podělila o svou zkušenost.

  Ve 14 letech mne začaly trápit kožní problémy. Ty jsem se snažila řešit nejdříve přírodní léčbou, ale nic z toho nezabralo. Zkusila jsem tedy kosmetiku z drogerie, lékárny, také nic. Dermatoložka mi sdělila, že je to hormonální problém a odkázala mne na gynekologii. Přesně tak jsem se v 17 letech dostala k antikoncepci, přestože jsem ještě neměla a neplánovala sexuální život.

  Už zprvu to bylo zvláštní. Místo klasické menstruace, kdy jsem prášky začala brát, jsem menstruovala necelých 30 dní. Doktorka mi říkala, že je to normální a vše se srovná. Byla jsem velmi přecitlivělá, měla jsem vztek, neustále mi bylo do pláče. Časem se mi menstruace nějak dala do kupy. Pomalu a jistě ale začala přicházet deprese, bylo mi zle. Pleť se mi nelepšila ani trochu. Pribrala jsem 10 kilo. Antikoncepci jsem brala přitom jenom 2 a půl roku!

  Nakonec jsem začala mít srdeční problémy, trápila mne dušnost, návaly horka. Doktorka mi udělala testy na hladinu hormonů v těle. Zjistilo se, že mám sníženou činnost štítné žlázy.

  Antikoncepci jsem vysadila. Ještě 2 celé roky mi trvalo, než se mi menstruace dala dohromady. Velmi jsem zhubla, cca 15 kilo. Deprese zmizela, je mi hrozně moc fajn. Hladiny hormonů v těle se srovnaly, ale i tak chodím na pravidelné kontroly. A vše je v pořádku. Do antikoncepce bych už opravdu nikdy nešla. Mít srdeční arytmie a další takové problémy ve 20 letech je celkem děsivé.

  Zřejmě jsem citlivější a na někom to třeba není znát, ale myslím si, že jsou lepší metody, jak mít dobrou pleť nebo jak se chránit před otěhotněním.

  Omlouvám se za nekonečný a vyčerpávající komentář. Váš článek mne velmi potěšil a souhlasím s Vámi.

  • Dobrý den, děkuji za Váš komentář. Vůbec se neomlouvejte, Vaše zkušenosti mohou být velmi cenné pro další ženy, které třeba uvažují o tom, jakou antikoncepci zvolit. Mám radost, že se Vám nakonec podařilo se zase dostat do rovnováhy a že je Vám už dobře. Ať se Vám daří. 🙂

 2. Petra napsal:

  Dobrý den,

  je skvělé, že k antikoncepci máte takový přístup, paní doktorko. Jen bych si přála, abych o všem věděla v mých 16 letech, kdy jsem ji začala brát.

  V té době to byl trend. Všechny moje spolužáčky na střední ji braly, takže jsem chtěla taky. V pubertě jsem měla problémy s akné, ale to jsem ještě nevěděla, jak se zhorší po vysazení. Po třech letech jsem antikoncepci vysadila. Gynekolog mi to rozmlouval, že přece antikoncepce v dnešní době jsou neškodné, že ji můžu brát dlouhodobě. Nenechala jsem se přemluvit a vysadila ji. Co se potom stalo s mou pletí bylo příšerné. Ihned po probuzení jsem si na sebe musela dát make up, protože jsem se styděla před vlastní rodinou a to nemluvím o tom, když jsem musela jít do školy nebo někam ven. Nevydržela jsem to ani rok a kožní problémy mě k antikoncepci dovedly zpět. Po této zkušenosti jsema ni nechtěla slyšet, že antikoncepce může způsobit i mnohem horší zdravotní problémy než akné.

  V mých 24 letech mě začalo bolet lýtko na vnitřní straně. Myslela jsem si, že jsem si namohla sval z cvičení, takže jsem tomu moc nevěnovala pozornost. Někdy bolest úplně vymizela, někdy se vrátila. Asi po dvou měsících jsem šla k internistovi s podezřením na trombózu. Viník byl jasný – antikoncepce. Trombóza se nakonec teda vyloučila, ale rezonance mi našla v noze varix.

  Ani nezmiňuji, jak jsem se stala náladovou a protivnou ženou. Celulitida se mi na stehnech tak zhoršila, že mám nohy jako moje 70 letá babička. Těžce se mi antikoncepce vzdává, protože nechci mít takovou pleť, jako jsem měla, ale cévní problémy mě k tomu donutily.

  Hodně sil všem, které taky bojujete.

  • Dobrý den, Petro. Děkuji Vám za Vaše zkušenosti. Ano, může to být těžké hormonální antikoncepci vysadit. Protože v té chvíli se organismus začne hlásit o slovo. Konečně má možnost se zase chovat cyklicky a narovnávat nerovnováhu, ke které díky hormonům z antikoncepce došlo. A někdy to může být provázeno i nepříjemnostmi. Má ale velký smysl tím projít. Hledat cesty k očistě organismu. Jsou k tomu skvělé hlavně zelené potraviny. Divoké byliny, kulturní bylinky, zelená listová zelenina, chlorella, zelený ječmen, spirulina… Celulitida jsou vlastně uložené toxiny, které tělo dává tam, kde nejméně škodí. Tedy do podkoží, do tukové tkáně. Na celulitidu je dobrá právě očista organismu, detoxikace. Výborná je i sauna, s ní mám v tomto ohledu dobré zkušenosti. Přeji vám, ať se vám podaří najít rovnováhu a cítit se ve svém těle zase dobře. A kdybyste chtěla svou pleť zlepšit a pustit se do očisty, můžete k tomu využít e-book Jak se detoxikovat a zdravě žít.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Blog prošel v 11/2017 rekonstrukcí.

 • Líbí se vám tu? Odebírejte novinky.

 • E-book o spánku a významu snů

  sny, významy snů

 • E-book s léčivým cvičením

  harmonizační cvičení

 • E-book o sebeléčení, čištění a ozdravování těla

  detoxikace, sebeléčení

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Přidejte se na Facebook – novinka
 • Sledujte mě na Instagramu – novinka
 • Archiv příspěvků