MUDr. Barbora Müllerová

Jsem průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví. 

Tichý nepřítel aviváž

V dnešní době jsou naše organismy více než kdy jindy vystaveny velké chemické zátěži.

Chemikálie se na nás valí ze vzduchu, z vody, z výpěstků rostoucích na půdě hnojené průmyslovými hnojivy, z průmyslově vyrobených potravin, z kosmetiky, ale i pro někoho možná překvapivě z oblečení.

Mnoho lidí si hlídá, co kupuje za potraviny, sleduje obsah „éček“, ale málokdo si uvědomuje, jakou zátěž svému organismu připravuje používáním aviváže.

Musím říci, že aviváž mi byla nesympatická odjakživa, ačkoli jsem o ní v minulosti nepřemýšlela jako o zátěži pro lidské tělo, ale jako o zátěži pro přírodu. Připadá mi, že aviváž je skutečně tou nejzbytečnější věcí, kterou používáme a kterou otravujeme sami sebe i naši planetu. Mediální masáž v podobě reklam s hebounkými osuškami, do kterých se člověk rád zaboří, však nese své ovoce.

aviváž

Je mnoho lidí, kteří aviváž používají a troufnu si odhadnout, že je jich většina. Já to totiž cítím. Chodí k nám děti různých sousedů hrát si s našimi dětmi a já z jejich oblečení aviváž cítím někdy i na několik metrů. Pokud se vyskytují ve stejném prostoru, jako já, tak to dlouho nevydržím, ta chemická vůně je mi přímo odpudivá.

I na ulici běžně potkávám lidi, z jejichž oblečení aviváž cítím. Musím říct, že i kdybych si odmyslela, jaké chemické koktejly v prádle nosíme, tak bych ten silný umělý parfém na sobě nesnesla.

Ale o to tu zdaleka nejde. Jde o to, že prádlo je nasáklé směsí chemických látek, které ho sice změkčují a parfémují, ale tyto chemické látky jsou v úzkém kontaktu s naší kůží, kterou se vstřebávají do těla.

Někdo může mít z aviváže podrážděnou kůži, což ho donutí ji přestat používat, mnohem nebezpečnější je však situace, kdy se zdánlivě nic neděje. Ale ono se děje! Náš organismus je otravován množstvím chemických látek, z nichž mnohé se mohou v organismu střádat a přispívat k jeho oslabení  a vzniku nejrůznějších poruch či nemocí.

Tyto chemické látky posouvají zdravou rovnováhu směrem blíže k oslabení, k nemoci. A víte, kdo je nejvíce ohrožen? Právě naše děti! Dětská pokožka je mnohem více prostupná pro chemikálie než ta dospělácká, takže takové dítě maminky používající aviváž si za své dětství nastřádá velkou zátěž, jejíž důsledky se nedají vůbec odhadnout. Ať už způsobí „jen“ snížení vitality, menší obranyschopnost, horší schopnost vyrovnávat se se změnami, či přispěje k rozvinutí nějaké nemoci.

Proto apeluji na vás, kteří aviváž používáte: prosím, nepoužívejte ji. Můžete ji snadno a levně nahradit. Málokdo ví, že takový obyčejný ocet má také změkčující účinky na prádlo a navíc pomáhá z prádla lépe vymáchat prací prášek. Je to za pakatel a neškodné. Stačí 2 lžíce do přihrádky na aviváž.

Prádlo po vyndání z pračky trochu cítit octem je, ale uschlé prádlo už vůbec ne. A kdo věší prádlo venku, možná mi dá zapravdu, že takové prádlo nádherně voní. Voní čerstvým vzduchem, vonným vánkem. Taková vůně sice dlouho nevydrží, ale je nádherná.

Buďme odpovědní nejen sami k sobě, ale i ke svým dětem, k přírodě. Ne náhodou je nejvíce reklam na věci, které jsou zbytečné a k životu nepotřebné.

Viděli jste někdy reklamu na chleba nebo na ovoce jako takové? (Pominu reklamu např. na levné banány, které mají do daného řetězce nalákat více koupěchtivých lidí, která tak ve skutečnosti není reklamou na banány, ale na uvedený řetězec. Reklamou by bylo, kdyby vám v televizi začali říkat, jak jsou banány prospěšné, co všechno obsahují apod.)

To, co je potřebné, se totiž prodává samo. Někde jsem četla, že reklama je spojením slov re- a -klama, tedy opakovaně klamat. Nevěřme reklamám, vytvářejí falešný obraz světa, který je výhodný pro korporace, které mají z takové změny životního stylu, kterou reklamami vytvoří, obrovské zisky. Vždyť na octu nikdo moc nezbohatne.

Proto se vytvoří produkt, pro který se natočí reklama, která v člověku vyvolá pocit, že právě to či ono musí nutně mít. A protože to funguje často podprahově, tak je téměř celý národ zhypnotizován a považuje za normální máchat prádlo v chemickém koktejlu místo v čisté vodě! Ale může to být i jinak. Záleží na každém z nás.

Komentáře:

 1. Robin Souček  5.2016 v 10:28 řekl:

kdo chce prodat, dělá reklamu, taky ho dost stojí, čeho je hodně je levné, čeho je poskrovnu je drahé, reklama nebo propagace, jak se rozebírá tohle slovo – propagace
jako pohádka Sůl nad zlato – soli který má každý habaděj, který má každý dost, tak mne máš ráda?, chtělas říct tedy že už mne máš dost,
to není bubák, ale v hlavě má bubáky, to si pak posolíme chleba diamantama a ovcím dáme lízat smaragdy? takže z toho vyplývá, že i když je něčeho dost, nahradit něčím jiným se to nedá
a chemikálie jsou tedy náhražky
a my hledáme náhražky za chemikálie, abychom se vrátili k přirozenému běhu věcí a nikdo na nikom nevydělával

 • Müllerová Barbora  5.2016 v 11:27 řekl:

Je dobře, vrátit se k přirozenému běhu věcí, vzít si inspiraci i třeba od našich předků, protože bez chemie to šlo věky a dnes to vypadá, jako bychom se bez ní neobešli. Nebo alespoň nás média a trh v tomto smyslu masírují.


 1. Daniela  5.2016 v 16:25 řekl:

Aviváž jsem už před nějakým časem za ocet opravdu vyměnila, hlavně z ekologických důvodů. A ano, aviváž je zbytečnost. Jen škoda, že v článku není více faktů, takto to spíše vypadá na možná až zbytečně dlouhý subjektivní názor…

Müllerová Barbora  5.2016 v 17:48 řekl:

Děkuji za Váš komentář, myslím, že fakta si může každý přečíst na lahvi s aviváží. Nejsem chemik ani biochemik, takže se nechci pouštět do rozboru, co která chemikálie dělá, ale jako lékaři je mi jasné, že to, co na prádle nosíme, pokud je „ošetřené“ aviváží, se kůží vstřebává do těla a zatěžuje ho. A ekologická stopa je také nezanedbatelná.


 • Hedviga alstockova  5.2016 v 18:30 řekl:

Presne….ocot,,,,,v živote som asi 2x použila aviváž a vždy som sa vrátila k octu,,,,robila to tak moja stará mama a ro ím to tak aj ja……ale to si každý musí uvedomiť sám-čo je dobré a čo nie

 • Müllerová Barbora  5.2016 v 6:56 řekl:

Je to tak, je to na zodpovědnosti každého, jen je potřeba tyto informace a možnosti šířit, protože většinu lidí vůbec nenapadne, že by aviváž mohla být pro organismus závadná.


 1. Iva  5.2016 v 19:19 řekl:

Myšlenka možná dobrá (vypustit zbytečné chemikálie ze života), ale působí to poměrně amatérsky…kožní onemocnění způsobí i obyčejná tráva…a leccos dalšího, zajímal by mne názor odborníka. Jinak..reklama opravdu není od klamat, i když vám to tu hezky hraje do noty :-))) A na to by opravdu stačilo před tím, než začnete něco psát a publikovat, použít Google. Anglické slovo clame znamená tvrdit…a není až tak neznámá věc, že to slovo pochází z latiny – volat, protože dříve pouliční prodavači lákali lidi právě pokřikováním. Co se reklamy na ovoce týče, taky to není pravda… i to má značky, prodejce, kteří se na něm snaží vydělat, uživit…i korporace… vemte si třeba ty banány…copak neznáte Chiquitu? Ta přece měla několik reklam…Asi jste si nezjišťovala moc o potravinářském průmyslu, ale je to taky boj…takže i prodejci octů udělají maximum pro to, abyste v obchodě koupila právě ten jejich. Přijde mi smutné, když o těhle věcech negativně píše někdo, kdo o tom vůůůbec nic neví…z toho vznikají pak různé bludy, ezo blbosti a podobně…přitom třeba v jádru věci v tomhle případě můžete mít pravdu! Ale když si to přečtu, tak to na mě tak opravdu nepůsobí…

 • Müllerová Barbora 5.2016 v 7:15 řekl:

Děkuji za Váš komentář. Pokud na Vás můj článek působí amatérsky, i to se může stát. Píšete – kožní onemocnění může způsobit i obyčejná tráva – já tu o kožních onemocněních nepíšu, jen jsem zmínila okrajově kožní reakci na aviváž, já tu píšu hlavně o tom, že se ty chemikálie vstřebávají kůží do těla a tam škodí.

Kůže je náš největší orgán a jeho vstřebávací funkce je často opomíjena, protože se často v krátkodobém horizontu nemusí nějak projevovat. Mimoto cítím velký rozdíl mezi trávou, která je přirozeným prostředím člověka a chemií, se kterou se člověk statisíce, možná miliony let nesetkával a není přirozenou součástí přírody, ve které jsme byli utvářeni a adaptovali se na ni.

O původu slova reklama ze slova clame – tvrdit jsem netušila, ale náš jazyk má svoje vlastní pravidla a je dost trefné, jak je nakonec slovo reklama mnohoznačné. Myslím, že je každému jasné, že účelem reklamy není nás pravdivě informovat (možná prapůvodně bylo, protože na tržišti když někdo klamal, tak to lidé poznali a věděli, komu mají vyčinit za lež, byl to obchod, kde producent byl zároveň často i prodejce a nebyl schovaný za bariérou různých obchodníků a přeprodejců), ale dnes má za účel co nejvíce prodat, vždyť za reklamy v masmédiích platí firmy tučné sumy. Chiquita asi měla nějaké reklamy na banány, ale řekla bych, že je to už hodně let, je ale pravda, že televizi moc nesleduji a tak mi mohlo něco ujít.

A co se týče octa, tak jak jsem to zmínila, byla trochu nadsázka, samozřejmě si uvědomuji, že ten, kdo vyrábí ocet, také je z toho prodeje živ, ale v globálním pohledu si myslím, že mnohem větší zisky trží právě výrobci aviváží a podobných výrobků. A samozřejmě tento článek je jen vyjádřením mého názoru na tuto problematiku, napsala jsem ho, protože jsem cítila, že je potřeba o těchto věcech mluvit.


 1. Beba  5.2016 v 19:53 řekl:

Super, ale ako to je s pracím práškom? Ten nie je zmes chemikálií? Používam len mydlove orechy a super

 • Iva  5.2016 v 20:58 řekl:

A to vám prádlo vypere? Zkoušela jsem prášek z jedlé sody a přírodního oliv. mýdla, ale byla jsem zklamaná. Vypere to jen relativně čisté prádlo… po sportu nebo od fleků to nevyčistí. Někdy je holt ta chemie potřeba.

 • Müllerová Barbora 5.2016 v 7:41 řekl:

Když chce člověk prát šetrně, je potřeba tomu věnovat trochu více pozornosti a péče, než když používá agresivní prací prášek, který opravdu jednoduše vypere téměř vše. Hodně špinavé prádlo je dobré předem namočit, skvrny potřít žlučovým mýdlem či trochu předeprat. Také je lépe prát na vyšší teploty, což je rozhodně šetrnější, než prát na 40 st.C v běžném prášku. Co jde, tak peru na 60 st.C (většina prádla), ložní prádlo na 95 st.C. A jedna důležitá věc – mýdlový sliz by se neměl dělat z jedlé sody, nýbrž z prací sody. Pak pere účinněji. Vypere i zaschlou skvrnu od borůvek na 60 st.C bez předchozího ošetření skvrny. A je to všechno také o prioritách. Když člověk chce, možnosti jsou, jen je potřeba začít hledat, co mi bude vyhovovat a třeba i za tu cenu, že tomu budu věnovat trochu energie navíc.

 • Martina Plíšková 11.2017 v 20:50 řekl:

Prosím, jak děláte mýdlový sliz na praní? Díky!

 • Müllerová Barbora 11.2017 v 7:04 řekl:

Návod najdete v článku Eko praním ke zdraví.

 • Müllerová Barbora  5.2016 v 7:45 řekl:

S pracím práškem je to podobně, také je to směs chemikálií. Vždyť už to sama cítíte, že to není pro člověka a přírodu zdravé, když používáte mýdlové ořechy. Já konvenční prací prášek už nepoužívám, peru v mýdlovém slizu, pro bílé prádlo s přídavkem perkarbonátu (prací soda obohacená o kyslík), na skvrny žlučové mýdlo a na máchání ocet. Jinak samozřejmě že v prádle zůstávají zbytky pracího prášku, jen tím, že pere pračka a my tu vodu, ve které se prádlo máchá, nevidíme, nás obvykle moc netrápí, kolik toho v prádle zůstává.

Pokud bychom praly v ruce, vymáchaly bychom prádlo důkladně. Proto je dobré, pokud to pračka umožňuje, nastavit si dvojité máchání. To je určitě nejjednodušší možnost, jak ihned snížit kontaminaci prádla chemií z konvenčních pracích prášků. A i když už peru v mýdlovém slizu (složen z jádrového mýdla, prací sody a vody), tak i přesto máchám každou pračku dvakrát, ocet působí jako změkčovadlo, čistí pračku od vodního kamene a navíc i zlepšuje máchání, takže v prádle zůstává méně pracího prostředku. Konvenční prací prášky škodí nejen našemu zdraví, ale ohrožují i čistotu vody a přírodního prostředí, fosfáty způsobují růst sinic ve vodách a je to jeden z činitelů (+zemědělství se svými chemickými hnojivy), který způsobuje, že už téměř nejsou v naší zemi přírodní místa, kde by se dalo v létě koupat.


 1. Hankabar  5.2016 v 21:52 řekl:

Reklama je děsná věc.
Chytrému napověz, hloupého kopni. Pokud by se někomu tento článek nezdál, může se buď pídit po dalších informacích, zamyslet se nad tím, anebo si aviváž používat dál.
Doma aviváž také dlouho nepoužíváme – muž je alergik, a jeho citlivá kůže nám předvedla, co chemie dokáže. Ne drasticky, ale nepříjemné to bylo. Mně osobně nevadila, ale přesně, jak píšete – že se mi na oko nic neděje neznamená, že je to v pohodě.
K chemii mám respekt, myslím, že čím méně toho jeden na sebe napatlá, tím lépe. Spousta věcí jde nahradit něčím obyčejným. Například skvělý odličovač řasenky a stínů je… olej. Laciný, velké balení oproti malému flakonku, přírodní, nepodráždí kůži.. Doma používáme olivový a kokosový do kuchyně i na tělo.

 • Müllerová Barbora 5.2016 v 7:34 řekl:

Děkuji za Váš názor, je to tak, tento článek má sloužit k zamyšlení nad aviváží a nutností jejího používání. Kdo potřebuje více argumentů, tak se může pídit dál. Máte pravdu a tak to i já cítím, že čím méně chemie, tím lépe, už nepoužívám žádnou běžnou kosmetiku, ani zubní pastu, dá se najít spousta možností, jak to nahradit přírodními ingrediencemi. V dnešní době, kdy je naše chemická zátěž opravdu velká, má cenu každá změna, kterou v tomto směru uděláme.

 • Katarína Hrivňáková  5.2016 v 9:40 řekl:

Dakujem za článok, som chemik, s vyštudovanou vysokou školou , a celkom špecializáciou textilný chemik, odznelo tu veľa názorov, pranie, pracie prášky, aviváž..a súhlasím s autorkou článku..každé používané oblečenie je farbené, bielené, ustaľované, upravované proti krčivosti, antistatickému náboju, koberce a bytový textil je impegnovaný chemickými zlúčenunami proti horeniu..atd, atd..ja si vyrábam mydlo na pranie sama a skvelo perie, s prídavkom sody..perkarbonát je soda obohatená..nie o kyslík ale peroxid vodíka z ktorého sa za vyššej teploty uvoľnuje aktívny kyslík ktorý bieli..dá sa prať skvelo s mydlom a prídavkami., mydlo sa v tvrdej vode zráža a vytvára nerozpustné soli, ktoré ale skvelo využijú baktérie žijúce v odpadoch , krásne ho rozložia a vody nie sú vôbec ničím kontaminované..a aviváž..ocot..niekedy s kvapkou silice napr.levandulovej..

 • Müllerová Barbora  5.2016 v 12:37 řekl:

Děkuji Vám za Váš názor odborníka více znalého v záležitostech chemie a textilního průmyslu, děkuji za Vaše upřesnění a doplnění.

 • Hankabar  5.2016 v 21:20 řekl:

A kapitolou sama pro sebe jsou dámské hygienické potřeby. To je taky pro tělo „pecka“. Jen by mne zajímalo, zda skutečně silikonový kalíšek, koupený v lékárně, s atestací, je zdraví nezávadný.

 • Müllerová Barbora  5.2016 v 7:05 řekl:

S těmi dámskými hygienickými potřebami máte pravdu. Já jsem postupně přestala snášet téměř všechny vložky, které jsou na trhu, hlavně ty parfémované jsem nesnesla ani minutu (to, když jsem omylem koupila parfémované a nebylo to na obalu vyznačeno). Dospěla jsem k látkovým vložkám a jsem velmi spokojená. Zcela bez chemie, příjemné na nošení. Jsou poměrně drahé, ale ušila jsem si vlastní, které mi vyhovují více než ty koupené.

Co se týče kalíšku, zkoušela jsem ho, ale moc mi nevyhovoval, měla jsem problém, aby se ve mně správně rozvinul, ale to je spíš věc tréningu, ale dost mi vadil podtlak, který se při zavedení a rozvinutí kalíšku vytváří. Jsou ženy, kterým vyhovuje, ale některé z nich pak přecházejí na jiné způsoby, dokonce jsem četla názor jedné gynekoložky, že viděla i více žen s poškozením čípku po kalíšku či vyšší výskyt infekcí. Já ani nemám chuť během svých dnů si cokoli zavádět dovnitř, takže ideální jsou ty látkovky + trénuju volnou menstruaci.

Na Fb je pro to přímo podpůrná skupina, která se jmenuje Volná menstruace. Jinak silikon by snad měl být zdraví nezávadný, ale u umělých hmot si člověk nemůže být asi nikdy jist, protože se to testuje na známé škodliviny a mohou existovat nějaké dosud neznámé.

Tampony jsou taky problém, vysušují vaginální sliznici a ty běžné obsahují toxické látky (četla jsem, že obsahují např. glyfosát – což je vlastně Roundap, který se používá jako postřik proti pleveli při pěstování bavlny, což je velký toxin, dále bělící látky apod.), takže lépe je používat bio tampony. Dá se používat i mořská houba, některým ženám to vyhovuje. Takže možností je vícero, každá žena si může najít svou variantu. Ale rozhodně nedoporučuji většinu vložek, které jsou na trhu, je to zdroj chemie, která se opět dostává přes kůži do těla.

 • Hankabar  5.2016 v 12:23 řekl:

Děkuji Vám za odpověď. Kalíšek mi také moc nevyhovuje, není to nejpohodlnější, ale zatím jsem se s ničím lepším nesetkala. Na stránky se určitě podívám, a taky začnu zjišťovat víc Hezký den.

 • Müllerová Barbora  5.2016 v 15:21 řekl:

Rádo se stalo. Ať se Vám daří.


 1. Ludmila Kejhová  5.2016 v 21:12 řekl:

Dobrý den, paní doktorko,
velmi se mi líbí Vaše stránky a co více si cením toho, že jako lékařka přistupujete ke zdraví tím správným způsobem /díky bohu za to!/
Zaujal mě velmi Váš článek o aviváži a silné chemii, která zatěžuje lidi, pokud perou v prášcích na praní..

Jsem bývalá zdravotní sestra, takže mě zdraví stále zajímá, ale z té stránky, které se věnujete i Vy.
Pracuji nyní již několik let jako vizážistka a radím lidem, jak se starat o své zdraví, o svou pleť a to pokud možno těmi nejlepšími přírodními prostředky.
Před rokem a půl ke mně „přišla“ kosmetika TianDe – je to přírodní kosmetika ze zdravých oblastí Tibetu, Altaje a využívá byliny, přírodní biologicko aktivní látky, hedvábí, jojobový olej, ženšen atd…
Co mě ale nadchlo, že to není jen o kosmetice, ale mají spoustu dalších skvělých produktů – podle starých receptur tradiční čínské medicíny….
Je to vlastně kosmoceutika – léčivá kosmetika s vysokým obsahem účinných látek 20-30%! Proto je tak skvělá a účinná.
A kromě péče o pleť a tělo mají také skvělý EKO program, kde jsou vynikající Turmalínové koule na praní a Přírodní mycí prostředek z oříšků ze stromu Sapindus – přírodní mýdlový čistič..
Jsou to naprosto skvělé produkty , přírodní a úžasné pro zdraví nás ,ale i přírody..Nechci se dlouze rozepisovat, dovoluji si Vám zaslat odkaz na mé web. stránky a pokud by Vás zajímaly jakékoliv produkty, podívejte se, případně mi dejte vědět a já Vám dám bližší info…
A na závěr /omlouvám se, že píšu tak dlouhý email/ chci jen upozornit na skvělé Fytovložky s unikátním patentovaným koncentrátem z bylinných výtažků pro ženské zdraví..To je naprostá úžasná pomoc pro ženy s gynekolog. problémy../bohužel na webu nemohu psát o zdravotních účincích, ale jsou naprosto skvělé../
Moje web. stránky :
http://www.studiokrasyopava.cz/o-kosmetice/
http://www.studiokrasyopava.cz/rubrika/produkty-tiande/pece-o-zdravi/

Děkuji Vám za Vaši pozornost a Váš čas a věřím, že Vás tyto přípravky zaujmou i z lékařského hlediska

Ps: TianDe znamená v překladu Nebeská dokonalost a ve znamení mají symbol mantry ÓM
Kejhová L.

 • Müllerová Barbora  5.2016 v 7:07 řekl:

Děkuji za Váš komentář, těší mě, že se Vám mé stránky líbí. Děkuji za odkazy, určitě se na ně podívám. Mějte se hezky.


 1. babka Irena  5.2016 v 14:50 řekl:

ocot sa používal na neutralizáciu lúhu v ktorom sa prádlo pralo, vyváralo. To ale boli úplne iné materáli, z ktorých boli veci

 • Müllerová Barbora  5.2016 v 15:07 řekl:

Dříve byly materiály jen z přírodních zdrojů, ještě se chemicky nehnojilo a nepostřikovalo, takže určitě byly pro zdraví lidí vhodnější. Dnes se oblečení dělá dokonce z recyklovaných PET lahví a obsahuje zdraví závadné látky. Bohužel. A ani bavlna už není netoxická, je postřikovaná při pěstování jedovatými látkami.


 1. Katka B.  7.2016 v 9:13 řekl:

Dobrý den, velmi vám děkuji za krásný článek. Vše je krásně sepsané, poučné a pro mnohé poslouží jistě jako důležitá informace ke startu za vlastním zdravím – přírodní cestou a zbavení se chemikálií, které se na nás hrnou všude!
Díky ještě jednou, jste skvělá. Jen tak dále :o).

 • Müllerová Barbora  7.2016 v 17:08 řekl:

Moc Vám děkuji za krásný komentář. Ať se Vám daří.


 1. Monika Langerová  8.2016 v 9:37 řekl:

Dobrý den ,
prosím o Váš názor na eko prací prostředky a aviváže ?
Děkuji

 • Müllerová Barbora  8.2016 v 11:27 řekl:

Dobrý den, eko prací prostředky určitě doporučuji jako zdravější variantu jak pro naše organismy, tak i pro přírodu. Osobně používám k praní mýdlový sliz, žlučové mýdlo na skvrny a perkarbonát k bílému prádlu. Jsou to levné a ekologické varianty. Využít a vyzkoušet můžete i mýdlové ořechy či prací gel z nich, je to už ale dražší varianta a dopravují se k nám přes půlku světa, z Indie. Ale zase podpoříte tamější produkci.

Pak jsou i eko prací prášky, jejichž složení může být různé, tam se nemohu obecně vyjádřit. Ale každý krůček ke zdravějším variantám je dobrý. Co se týče eko aviváží, je to lepší řešení než běžné aviváže, ale už z podstaty věci je podle mého názoru lépe se jim vyhnout, osobně používám ocet, ten je nejekologičtější a zároveň i levný a dostupný, prospívá i pračce, odstraňuje vodní kámen.


MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví.

Mým posláním je pomáhat druhým ke šťastnému a zdravému životu. Vše, co tvořím, tvořím s radostí, láskou a péčí.

Můžete si ode mně ZDARMA stáhnout e-booky  25 tipů, jak se uzemňovat, Průvodce živou stravou a Očistný klystýr krok za krokem nebo také kratší pdf dokumenty 7 kroků, jak se naučit používat svůj vnitřní kompas, Půst - očista těla i ducha v otázkách a odpovědích a Jak souvisí osobní rozvoj a péče o zdraví.

Možná se vám bude hodit i úžasné léčivé cvičení z e-booku  Harmonizační cvičení k uvolnění energetických bloků.

Pokud chcete zlepšit své zdraví, určitě mrkněte na e-book Jak se detoxikovat a zdravě žít.

K sebeléčení a seberozvoji můžete využít i léčivé meditace z online kurzu  5+1 meditace pro šťastný život

A pokud byste rádi využívali úžasné moudrosti spánku a snů, pomůže vám e-book Spánek jako lék a zdroj sebepoznání.


Komentáře
 1. HonzaEM napsal:

  No je to tak, aviváž nepoužíváme.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Blog prošel v 11/2017 rekonstrukcí.

 • Líbí se vám tu? Odebírejte novinky.

 • E-book o spánku a významu snů

  sny, významy snů

 • E-book s léčivým cvičením

  harmonizační cvičení

 • E-book o sebeléčení, čištění a ozdravování těla

  detoxikace, sebeléčení

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Přidejte se na Facebook – novinka
 • Sledujte mě na Instagramu – novinka
 • Archiv příspěvků