MUDr. Barbora Müllerová

Jsem průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví. 

Problém opalovací krém

S tím, jak v poslední době postupně omezuji veškerou chemii, se kterou jsem ve styku a nebo kterou používám v naší domácnosti (nahrazuji ji přírodními či eko variantami – zubní pastu, ústní vodu, krémy, tělová mléka, šampony, sprchové gely, prášek na praní, WC čističe, prášek do myčky, saponát, čistič oken,…), mi letos vyvstal nový problém. Začala jsem totiž více řešit složení opalovacích krémů.

V minulosti jsem se spokojila s označením krému jako vhodného pro malé děti a spokojená jsem byla, když jsem ve složení našla fyzikální filtr (oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý), který se nevstřebává na rozdíl od toho chemického do pokožky a je zdravější.

Letos jsem si opravdu už zcela sundala růžové brýle důvěry v to, že to s námi kosmetický průmysl myslí dobře a používá substance, které neškodí. Je tomu bohužel tak, že běžné kosmetické značky, které najdete v regálech drogerií, obsahují celou škálu chemických látek, z nichž mnohé jsou rizikové, často to bývají právě chemické filtry, ale je to i celá řada jiných složek, které jsou zdraví škodlivé.

skodlivy opalovaci krem

Pokud si vezmete běžný opalovací krém a podíváte se na složení, vyskočí na vás koktejl několika desítek chemických látek, a to i u krémů pro malé děti. Tyto chemikálie se vstřebávají do pokožky, kde neblaze působí, ale mohou se vstřebávat pokožkou i do těla a zatěžovat tedy nejenom kůži, ale i celý organismus. Na slunci takový koktejl ještě může dostat větší grády díky působení slunečního záření.

Když jsem se snažila vybrat nějaký vhodný opalovací krém, byl to úkol nelehký, ba nemožný. Opalovací krémy s čistě fyzikálními filtry už vůbec nejsou k nalezení, je tam vždy i filtr chemický, tudíž rizikový a navíc fyzikální filtry jsou v podobě nanočástic, což mě zrovna nenechává klidnou, i když nanočástice nejspíš výrobci považují za neškodné. Já ale dodržuji předběžnou opatrnost a snažím se nanočásticím vyhýbat.

Dokonce jsem v jednom článku četla, že chemické opalovací krémy, které se smyjí z plavců v moři (jsou to snad stovky či tisíce tun krémů za rok, už si přesně nepamatuji), aktivují virus v korálech, který způsobuje jejich odbarvování a následný úhyn, což je také dost alarmující informace. Takže opalovacími krémy se neotravujeme jen my lidé, ale naše počínání má negativní vliv i na mořský život.

Řešením samozřejmě není nemazat se vůbec a nechat se spálit, ale ani to s opalovacími krémy přehánět. Je dobré používat zdravý selský rozum, není nutné se mazat vždy, když jdeme na slunce, můžeme naši kůži postupně slunečnímu záření přivykat. Obecně je známé, že je vhodné nechodit na slunce v poledním žáru, pokud je to možné.

Sluneční záření je pro náš život a zdraví velmi důležité, má vliv nejen na naši psychickou pohodu, ale stimuluje celý organismus, prohřívá tkáně, zlepšuje jejich metabolismus a v kůži vlivem slunečního záření vzniká vitamín D, který je velmi důležitý pro celý náš organismus, má mnoho důležitých funkcí, např. ovlivňuje kostní metabolismus a imunitní systém. A pokud nevyjdeme na slunce jinak než namazaní opalovacím krémem (a platí to i pro malé děti), pak zcela jistě svému organismu upíráme šanci si tento důležitý vitamín vyrobit.

Důležitá je i strava, kterou dáváme svému tělu, hlavně je dobré mít dostatek antioxidačních látek ve stravě. Běžně známý je beta karoten, který se dá koupit v lékárně, ale je to zase produkt farmaceutického průmyslu, který má s přirozeným karotenem jen pramálo společného. Je dobré jíst dostatek barevného ovoce a zeleniny, zelené potraviny jako např. chlorella či spirulina obsahují množství antioxidačních barviv v přírodní podobě včetně karotenů.

Na různých přírodně orientovaných fórech na Facebooku jsem nalezla některé zajímavé tipy. Kupříkladu jsem do letoška vůbec netušila, že některé oleje mají přirozené ochranné faktory a ne zrovna malé.

Z více zdrojů jsem nalezla: malinový olej s OF (ochranným faktorem) 28-50 (dle kvality), mrkvový olej má OF 38-40, olej z pšeničných klíčků OF 20, mandlový olej OF 5, kokosový olej OF 2-8, avokádový olej OF 4-15, jojobový olej OF 4, olivový olej OF 2 -8, bambucké máslo OF 3-6, makadamiový olej OF 6.

Koupila jsem si malinový olej, který mám v úmyslu používat na obličej při pobytu na silnějším slunci, dále mandlový a kokosový olej na pobyt na slunci mimo polední žár a pořídila jsem si i olej z pšeničných klíčků.

Objevují se však informace, že vysoké ochranné faktory uvedených olejů nejsou podložené a že tyto oleje nefungují jako dostatečná ochrana. Sama je teprve začínám zkoušet, takže nemůžu za sebe k tomu více napsat. Jsou lidé, kteří s nimi mají dobré zkušenosti a jsou jiní, kteří takové zkušenosti nemají. Rozhodně bych na ně nespoléhala při pobytu u moře, tam rozhodně doporučuji krémy s fyzikálními filtry.

Pak jsem narazila na jednu značku přírodní kosmetiky (Hristina), která má v nabídce i opalovací krémy, jejichž složení vypadá skvěle a i cena je velmi dobrá. Koupila jsem si krém pro miminka s OF 50, který obsahuje oba fyzikální filtry – oxid zinečnatý i titaničitý a neobsahuje nanočástice. A i přesto, že se krémy s fyzikálními filtry obvykle hůře roztírají, tak tento krém je jemný a krásně se roztírá, má řidší konzistenci a příjemný dávkovač. A pokud budu chtít krém s výsledným menším ochranným faktorem, tak si můžu tento krém naředit třeba mandlovým olejem a nebo zkusit opalovací krémy s nižším ochranným faktorem z nabídky uvedené firmy, které jsou dokonce bez fyzikálních filtrů a ze zcela přírodních látek s přirozeným ochranným působením dle deklarace prodejce. S nimi ale osobní zkušenost zatím nemám.

Pokud byste chtěli více informací o škodlivosti běžných opalovacích krémů a kosmetiky, můžete si přečíst tyto články, na které jsem narazila na jednom blogu: Slunce, seno…a pár facek pro výrobce opalovacích krémů  a Kosmetika – buď informovaný zákazník.  A přidávám i odkaz na článek kožní lékařky Opalovací krémy a reklama. Nenechte se (na)pálit! (Odkazy se otevřou v novém okně.)

Pokud máte dobré zkušenosti a tip na zdravé opalovací krémy, budu ráda, když se o ně podělíte do komentáře.

Pozn.: fotografie výše je pouze ilustrační, nejedná se o hodnocení tohoto konkrétního zobrazeného produktu.

P.S. na sklonku léta musím říci, že jsem si v našem podnebí skutečně vystačila s čistými oleji – s malinovým a s olejem z pšeničných klíčků. Nesmažila jsem se celé dny, ale i třeba hodina na poledním slunci se obešla bez spálení. S tím, že jsem pokožku postupně slunci uvykala, jedla hodně živé stravy nabité antioxidanty a na slunci to nepřeháněla.

Komentáře:

 1. Alexandra  25.6.2016 v 8:58 řekl:

Děkuji vám za cenné informace. Co se týče nanočástic , nedávno jsem četla, že někteřé nadnárodní potravinářské společnosti přidávají nanočástice do potravin (sušenky, žvýkačky aj), zejména oxid křemičitý a oxid titaničitý. Navíc prý zatím neexistuje legislativa, která by je nutila to na výrobcích uvádět.

 • Müllerová Barbora  6.2016 v 16:48 řekl:

Tak to je tedy nemilá zpráva. Další důvod, proč nekonzumovat průmyslově vyrobené poživatiny (potravinami to snad ani nelze nazvat). Díky za Váš komentář.

 • Jana  6.2016 v 9:37 řekl:

Nevim jak to funguje u nas v CR ale jsem treba ted v Kanade a tady temer vsrchno koreni obsahuje oxid kremicity. Koupit obycejnou sladkou papriku bez nej byl udes..

Jinak ja pouzivam opalovak Badger. Tangerine

 • Müllerová Barbora  6.2016 v 12:31 řekl:

U nás jsem tuto informaci nezaznamenala, ale otázkou je, jestli je na obalech skutečně kompletní složení. Postupně začínám nakupovat koření ve zdravé výživě, tam je to snad čisté. A díky za Váš tip na opalovací krém.


 1. Jana  6.2016 v 14:33 řekl:

Děkuji za pekny clanek.
Co si prosim myslíte o tomto opalovacim kremu, pokud ho znate a používáte, jakou máte zkusenost? Moc děkuji za odpoved. Jana

http://www.hristina.cz/prirodni-opalovaci-mleko-pro-miminka-spf-50-200-ml/

 • Müllerová Barbora  6.2016 v 16:53 řekl:

Tak přesně tenhle opalovací krém jsem si koupila a mám s ním zatím výbornou zkušenost. Složení je skvělé, cena též, jak jsem psala v článku, krásně se roztírá, má příjemný dávkovač. Jen je potřeba počítat s tím, že zblízka je to namazání trochu znát, jak se udělá ochranná vrstva na kůži. Tak ale fyzikální filtry fungují. Zkoušela jsem ještě jiný krém z jednoho e-shopu, mělo to být mléko a byl to pěkně tuhý krém, po kterém jsem byla bílá jak mrtvola. Ten není moc použitelný. Ale tento krém od Hristiny doporučuji.


 1. Vlaďa  6.2016 v 14:45 řekl:

Ja som sa začala asi pred rokom zaoberať sledovaním zloženia kozmetiky a dospela som k tomu, že som si začala vyrabať doma prírodnú kozmetiku. Pred mesiacom som vyrobila môj prvý krém na opaľovanie z kokosového oleja, bambuckého masla, oxidu zinečnatého a par kvapiek levanduľovej silice. Krém má OF 20 a vyskúšala som ho už na celej rodine. Funguje super. Na internete nie je problém nájsť rôzne recepty a tak ako sa v článku uvádza, niekedy stačí použiť aj čistý olej. Sestra predáva v predajni zdravých potravín a vraví, že veľa mamičiek v tomto čase nakupuje mrkvový alebo malinový olej pre svoje malé detičky, ktorý používajú namiesto opaľovacích krémov a pochvaľujú si ho.

 • Müllerová Barbora  6.2016 v 16:56 řekl:

Opravdu to jde i přírodně, tak jak píšete. Díky za Vaše zkušenosti.


 1. Andy  6.2016 v 8:23 řekl:

Když jsem pobývala celý červenec i srpen na řeckém ostrově Rhodos, mazali jsme se vždy jen olivovým olejem, který byl tedy domácí od soukromníka, ale nikdo z nás se nikdy nespálil a sami domorodci to tak také dělali.

 • Müllerová Barbora  6.2016 v 12:34 řekl:

Tak to je super, že to Vám to tak krásně fungovalo. Myslím si, že je to hodně o kvalitě oleje, domorodci pro sebe určitě lisují ten nejlepší, který může mít úplně jiné vlastnosti než to, co se dá koupit v běžné síti našich obchodů. Takže tady může být jeden z důvodů, proč někomu oleje fungují a někomu ne. Díky za Vaši zkušenost.


 1. Jana  6.2016 v 19:06 řekl:

Tarani.cz má opalovací mléka bez chemie. Teď jsem si objednala

 • Müllerová Barbora  6.2016 v 6:28 řekl:

Díky za tip, kouknu na to.


 1. Vendula  6.2016 v 19:17 řekl:

tak tu hristinu asi zkusim, cena je fakt vyborna. jinak za me lety overeny karel hadek – olej s of15. nadherne voni, odpuzuje i hmyz a když s nim natiram malou, tak bez výčitek z chemie. jen ta cena ( ale 100ml mi v lednicce vydrželo z minule sezony doted) a ten nižší faktor.

 • Müllerová Barbora  6.2016 v 6:30 řekl:

Děkuji i Vám za tip na zdravé opalování.


 1. Anna Matouskova  6.2016 v 23:13 řekl:

Dekuji za krasny clanek. Co si myslite o opalovacim kremu pro deti od Biodermy?

 • Müllerová Barbora  7.2016 v 14:29 řekl:

Dobrý den, děkuji za milý komentář, dívala jsem se na složení opalovacího krému od Biodermy pro malé děti a je to chemický koktejl, osobně bych nepoužívala.


 1. Anežka  7.2016 v 11:39 řekl:

Dobrý den,

chystáme se s rok a půl starým synem k moři a byl mi doporučen kožní lékařkou tento přípravek http://www.laroche-posay.cz/lecebne-pripravky/Anthelios/Anthelios-Ml%c3%a9ko-pro-d%c4%9bti-SPF-50-PPD-38-p11344.aspx

Co si o jeho složení myslíte?

Děkuji za odpověď

 • Müllerová Barbora  7.2016 v 17:24 řekl:

Dobrý den, tento krém obsahuje spoustu chemických látek, do přírodního složení má daleko. Nedokážu však rozlišit, jestli třeba není o něco lepší než jiné podobné chemické opalovací krémy. Osobně bych volila opalovací mléko pro miminka s ochranným faktorem 50 od firmy Hristina, jeho složení je zcela přírodní a neškodné, používám ho pro sebe i své děti.


 1. Michaela Tejmlová  6.2017 v 10:52 řekl:

Dobrý den, už máte nějaké zkušenosti s přírodními oleji? Právě jsem objednala pro děti mrkvový

 • Müllerová Barbora  6.2017 v 18:54 řekl:

Dobrý den, loni jsem používala nejvíce malinový olej. S mrkvovým zkušenosti nemám. U moře bych s oleji určitě nevystačila, mám velmi citlivou pleť, která se snadno spálí. Ale pokud nejsem dlouho přímo v poledním žáru, tak oleje fungují. Důležité je ale také postupně kůži slunci uvykat. To bych řekla, že je úplně nejzásadnější. A dobře jíst – hodně zeleného, živého, zdravé tuky,… Zkušenost si musí udělat každý sám a najít svou vlastní rovnováhu. Ať se Vám daří.


 1. Jitka Hlušičková  6.2017 v 22:38 řekl:

Dobrý den,mám objednané mléko od Hristiny .Trochu mě zarazila informace na netu,že neuvádí celé složení ,takže nikdo pořádně neví,co mléko obsahuje …A druhá věc:mazala jste u moře?Bojím se ,aby se mi malá nespálila,když budu mazat tímto :)děkuji

 • Müllerová Barbora  6.2017 v 13:01 řekl:

Dobrý den, opalovací mléko s faktorem 50 pro miminka mám vyzkoušené. U moře jsme se s ním mazali všichni, tedy já, můj muž i moje děti. A funguje dobře. A to mám opravdu velmi citlivou pokožku. Mléko obsahuje fyzikální filtry (oxid zinečnatý a oxid titaničitý), které vytvářejí na pokožce tenkou vrstvičku, která odráží UV záření. Je to dobrá volba pro pobyt na silném slunci. V případě koupání je samozřejmě potřeba mazat častěji. Osobně nemám podezření, že by výrobce neuváděl celé složení. Letos jsem si mléko koupila zas + na vyzkoušení a srovnání ještě krém s faktorem 30 od dr. Mercola, který má též netoxické složení a fyzikální filtr (oxid zinečnatý). Ale je výrazně dražší. Až oba výrobky porovnám, napíšu více.

 • Müllerová Barbora  7.2017 v 15:52 řekl:

Podle prvních výsledků na mé vlastní kůži to vypadá, že mezi zmiňovanými výrobky není významnější rozdíl v účinnosti. Je to v souladu s informacemi, podle kterých opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem odstíní UV záření jen o řádově jednotky procent více oproti opalovacím krémům s nižším ochranným faktorem (rozdíl mezi OF 20 a 40 je jen 1,4 %). Oba krémy (Hristina i dr.Mercola) chrání před UV zářením podobně. Hristina má výhodu nižší ceny a praktického a pohodlného dávkování stlačitelnou pumpičkou, krém dr.Mercola se musí z lahvičky vytlačovat zmáčknutím, což není tak pohodlné a malé děti s tím mohou mít problém. Pro mě tedy jednoznačně vede opalovací mléko s ochranným faktorem 50 značky Hristina.


MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví.

Mým posláním je pomáhat druhým ke šťastnému a zdravému životu. Vše, co tvořím, tvořím s radostí, láskou a péčí.

Můžete si ode mně ZDARMA stáhnout e-booky  25 tipů, jak se uzemňovat, Průvodce živou stravou a Očistný klystýr krok za krokem nebo také kratší pdf dokumenty 7 kroků, jak se naučit používat svůj vnitřní kompas, Půst - očista těla i ducha v otázkách a odpovědích a Jak souvisí osobní rozvoj a péče o zdraví.

Možná se vám bude hodit i úžasné léčivé cvičení z e-booku  Harmonizační cvičení k uvolnění energetických bloků.

Pokud chcete zlepšit své zdraví, určitě mrkněte na e-book Jak se detoxikovat a zdravě žít.

K sebeléčení a seberozvoji můžete využít i léčivé meditace z online kurzu  5+1 meditace pro šťastný život

A pokud byste rádi využívali úžasné moudrosti spánku a snů, pomůže vám e-book Spánek jako lék a zdroj sebepoznání.


Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Blog prošel v 11/2017 rekonstrukcí.

 • Líbí se vám tu? Odebírejte novinky.

 • E-book o spánku a významu snů

  sny, významy snů

 • E-book s léčivým cvičením

  harmonizační cvičení

 • E-book o sebeléčení, čištění a ozdravování těla

  detoxikace, sebeléčení

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Přidejte se na Facebook – novinka
 • Sledujte mě na Instagramu – novinka
 • Archiv příspěvků