MUDr. Barbora Müllerová

Jsem průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví. 

No poo – bez šamponu

Je to právě osm měsíců, co jsem přestala používat šampon na mytí vlasů. Možná vám teď naskočí představa špinavé, umaštěné a nelibě vonící hlavy tak jako mně, když jsem se poprvé dozvěděla, že je něco takového možné.

Je to více než rok, kdy jsem zaznamenala bezšamponovou metodu zvanou No poo. A ona to vlastně není jedna metoda, přesněji je to jiný přístup k péči o vlasy a vlasovou pokožku. Přístup, kdy používáme šetrnější prostředky k mytí vlasů, které nezatěžují vlasy ani pokožku a vlastně ani přírodu, když je pak splachujeme při mytí do kanálu.

Tento bezšamponový přístup vychází z toho, že běžné šampony příliš intenzivně odmašťují vlasy i pokožku a tak způsobují zvýšenou tvorbu kožního mazu. Tak se roztáčí kolotoč stále častějšího mytí, po němž se vlasy rychle mastí.

no-poo

Četla jsem příběhy několika žen, které přechodem na No poo dost zásadně prodloužily intervaly mezi mytími vlasů a pochvalovaly si i jejich lepší vlastnosti, kupříkladu méně elektrizování, větší objem apod. Byl zmiňován dost radikální přechod na No poo, který sestává z toho, že si vlasy myjete pouze teplou vodou a musíte přečkat mastné období, které zákonitě nastane, až do doby, kdy se tvorba kožního mazu sníží a vlasy začnou vypadat dobře. No poo jsem brala jako takový recesistický hodně alternativní počin, rozhodně jsem něco takového neplánovala.

A jak tomu tak často bývá, musel uplynout nějaký čas, než jsem k bezšamponování dozrála i já.

Začala jsem mít období, kdy jsem se intenzivněji věnovala detoxikaci a s tím jsem si začala uvědomovat, odkud odevšad do mého těla přichází chemické látky. A když člověk zevnitř čistí své tělo, dá si s tím tu práci, tak už nechce, aby se znova každým dnem zase zanášelo. No a tak postupně přestává používat vše, co není nutné a nebo to, co jde nahradit něčím zcela přírodním a netoxickým.

Tak přišlo na řadu i mytí vlasů.

Nejprve jsem z běžného šamponu přešla na přírodní, který neobsahoval ropné deriváty, barviva a jiné „pochoutky“. V té době jsem zaznamenala na Facebooku skupinu No poo, kde lidé sdílejí své zkušenosti s životem bez šamponu. Do skupiny jsem se přidala s tím, že to trochu více prozkoumám. A bylo to dobré rozhodnutí, protože jsem mimo jiné viděla i fotografie krásných neumaštěných vlasů spokojených bezšamponářů. Nasávala jsem zkušenosti ostatních, objevovala, čím vším je možné vlasy mýt i jsem si přečetla zveřejněné soubory pro nováčky s důležitými informacemi pro úspěšný začátek.

Pak přišel den, kdy jsem se rozhodla do toho jít. Na WO (water only), tedy mytí vlasů jen vodou, jsem si netroufla, protože se mé vlasy mastí poměrně hodně a nejsem příznivkyně nepohodlných extrémů. Chtěla jsem začít pro mou psychiku šetrnějším způsobem, tedy něčím, co odmašťuje více než samotná voda. Pro úplnost zmíním, že existuje i SO (sebum only) přístup, kdy se vlasy jen pročesávají kartáčem s kančími štětinami (vegani případně sisalovými) a vodou se nemyjí.

Nejprve jsem se pustila do mytí žitnou moukou.

Ono to s tou moukou není jen tak, je zásadní, aby mouka byla žitná (pšeničná nejde vymýt), hladká (ne celozrnná) a doporučována je chlebová. Tato mouka je běžně dostupná v supermarketech a je za pár korun, takže to byla moje první volba.

Musím říct, že jsem byla výsledkem po prvním umytí nadšená. Nečekala jsem, že moje vlasy budou tak pěkné. Za poměrně krátký čas se prodloužil i interval mytí vlasů z mytí obden na mytí po třech dnech, což pro mě byl příjemný bonus, hlavní pro mě totiž bylo přestat zatěžovat tělo chemickými látkami obsaženými v šamponech.

Také mě zaujalo mytí marockým jílem, který jsem si posléze ve specializovaném eshopu koupila a vyzkoušela ho. Z jílu jsem byla ještě nadšenější, protože po něm mi vlasy vydržely do dalšího umytí dokonce 4 dny, což pro mě byl nebývalý luxus (mytí mých dlouhých a hustých vlasů nepatří mezi mé vyloženě oblíbené činnosti, i když jsem samozřejmě moc ráda, že je mám).

Marocký jíl je skvělý, ale poměrně drahý, takže jsem se momentálně ustálila na tomto postupu: 1x týdně si myju vlasy marockým jílem, po 4 dnech myju vlasy žitnou moukou, po mouce zase za tři dny jílem. Takže z mytí obden mám nyní mytí 2x týdně. Vlasy jsou pěkné, čisté a bez zápachu.

Je možné, že se časem ještě intervaly mytí prodlouží, ale už nyní jsem spokojená s tím, jak to funguje.

A jak konkrétně to dělám?

Mytí žitnou moukou:

do úzké nádoby dám dvě vrchovaté polévkové lžíce žitné mouky, přidám vodu (někdy i trochu citronové šťávy) a tyčovým mixérem se šlehacím nástavcem ušlehám na řidší kašičku (ale neměla by být příliš vodová, dle mých zkušeností pak málo odmašťuje). Šlehám proto, aby ve výsledné kašičce nebyly hrudky, které se mi z vlasů špatně vymývají. Kašičku pak přendám do malé misky, kterou si s sebou beru do koupelny.

Jiné ženy to dělají jednodušeji tak, že mouku dají např. do menší zavařovací skleničky, přilijí vodu, zavíčkují a protřepou jako v šejkru. Musím říct, že jsem to takto zkoušela, ale ve výsledné kašičce byly hrudky a sklenice mi nevyhovovala. Ve sprše či vaně si sednu, misku si položím na nohy a rukou si kašičku z misky nabírám, na nanášení do vlasů totiž potřebuji obě ruce. Jednou rukou držím prameny vlasů a druhou mezi ně nanáším moučnou kaši.

Musím říct, že nanášení mouky je pro mě trochu náročnější než nanášení šamponu, protože mouka nepění a musím ji dostat mezi jednotlivé prameny vlasů a pak pořádně pokožku prsty promasírovat, což zároveň i dostane mouku všude tam, kam má. Ještě je nutno zdůraznit, že se při bezšamponové metodě mycí prostředek nanáší jen k hlavě tam, kde se vlasy mastí, na zbytek délky vlasů není potřeba nic dávat, ten efektivně umyje samotná voda.

Po řádném nanesení žitné kašičky je pak potřeba důkladně mouku z vlasů vypláchnout. Nedoporučuje se příliš horká voda, která může mouku na vlasech srazit, lépe je vyplachovat teplou vodou. Z mých zkušeností zase vyplývá trošku větší náročnost na důkladné vymytí mouky, už se mi stalo, že mi trochu mouky na vlasech zůstalo a není to pak pěkné a špatně se to dostává dolů.

Mytí marockým jílem:

do misky dám dvě tentokrát zarovnané polévkové lžíce marockého jílu, přidám vodu a lžící umíchám do kašičky, která je hodně řídká, může být řidší než moučná kaše, lépe se pak nanáší a vyplachuje z vlasů, ale přitom efektivně odmašťuje. Hrudky se tolik nedělají, jde to krásně zpracovat ručně.

Jíl nanáším podobně jako mouku, jen je to trošku jiné, protože je kašička hodně řídká, ale zase se lépe rozptyluje ve vlasech. Někdo dokonce jíl na vlasy seshora nalévá, ale to je asi možné u kratších a méně hustých vlasů, mně to nevyhovuje. Je důležité nenechávat jíl působit moc dlouho, udává se max. 5 minut.

Jíl se vymývá stejně jako žitná mouka.

Pokud máte krátké vlasy, tak vám samozřejmě bude stačit poloviční množství mouky nebo jílu.

Na jednom webu jsem četla zajímavý tip, že když si nanesete na vlasy jíl, tak zbytek můžete použít na obličej jako masku.

Nechala jsem se inspirovat a používám to nejen u marockého jílu, ale i u žitné mouky, že část použiju jako pleťovou masku, stačí nechat působit pár minut.

Na pleťové masky se doporučuje také zelený a bílý jíl, nebo dokonce červený či žlutý jíl. Tyto jíly nejsou moc vhodné na mytí vlasů, na vlasy se z nich doporučuje jen bílý jíl, osobně jsem ho zkoušela, ale vlasy byly po umytí mastné, spíše by byl tedy vhodný pro sušší vlasy. Tyto jíly jsou skvělé smíchané s vodou jako pleťová maska, neměly by ale zaschnout, aby pokožku příliš nevysušily.

Některé bezšamponářky přidávají k marockému jílu i pár kapek arganového oleje pro lesk a výživu vlasů, osobně nepoužívám.

Výše jsem tedy uvedla dvě možnosti, čím vlasy mýt. Pro úplnost doplním i další možnosti k vaší inspiraci.

Pokud chcete vyzkoušet mytí pouze vodou, je důležité pořádně pod vodou vlasy „vydrbat“. Mezi mytími se doporučuje vlasy pročesávat hřebenem s kančími štětinami, kterými se při důkladném pročesávání rozprostře maz po celé délce vlasů a vlasy vypadají mnohem lépe. Tento kartáč jsem si koupila, i když není úplně levný, ale musím říct, že mně osobně moc nevyhovuje. Mnozí jiní si ho však pochvalují.

Někteří bezšamponáři úspěšně prošli mastnou fází do fáze velmi omezeného maštění, ale četla jsem i zkušenosti jiných, kteří ani po několika měsících mytí vodou sníženého maštění nedocílili. Ono totiž maštění vlasů je ovlivněno i vnitřními faktory, nejen tím, čím vlasy myjeme, takže každý to má trochu jinak.

To, co vyhovuje jednomu a jeho vlasům, nemusí vyhovovat a fungovat druhému a naopak. A také se to může měnit i u jednoho člověka v průběhu času. Proto zde uvedu ještě další možnosti, čím vším lze vlasy mýt (seznam rozhodně není konečný). Tyto možnosti jsem osobně zatím nevyzkoušela.

Dá se mýt vlasy jedlou sodou rozmíchanou s vodou a po vymytí vlasy přelít octovou vodou. Tenhle způsob podle zkušeností jiných je však pro vlasy a pokožku příliš agresivní, soda je hodně zásaditá a ocet to úplně nevyrovná, takže časem začnou být vlasy přesušené, lámavé, poškozené. Takže tenhle způsob nedoporučuji.

Dá se mýt samotným žloutkem nebo žloutkem s medem a citronovou šťávou. Někteří bezšamponáři si to pochvalují, někteří však zmiňují, že po umytí cítí vejce z vlasů, takže je to individuální, osobně si myslím, že zápach může být způsoben nedostatečným vymytím.

Dá se mýt různými bylinnými prášky, četla jsem i o cizrnové mouce, někdo používá i mýdlové ořechy, možností je celá řada.

Někteří bezšamponáři své vlasy po umytí ještě přelévají různými bylinnými výluhy (udělají „čaj“ a nechají vychladnout) z kopřiv, břízy, levandule, heřmánku apod. nebo vodou zředěným jablečným octem. Tyto prostředky mohou zlepšovat stav vlasů, snižovat výskyt lupů, snižovat maštění. Osobně jsem na to moc líná, takže zatím bylinky ani ocet na vlasy nepoužívám.

Někdo používá i olejové či jiné jedlé přírodní vlasové masky.

Je toho mnoho, co můžeme na své vlasy dát a co vyzkoušet, takže každý si tak může najít to, co mu bude vyhovovat.

A co říci závěrem? S No poo jsem moc spokojená, mé vlasy vydrží déle pěkné a mám dobrý pocit z toho, že nezatěžuji tělo zbytečnou chemií. Sice je to pro mě konkrétně trošku pracnější způsob mytí, ale i tak se vyplatí.

Postup přípravy moučné a jílové kašičky s fotografiemi najdete v článku Domácí nešampon ZDE.

P.S. pokud vás metoda zaujala a chcete se dozvědět víc, tak doporučuji Facebook, skupinu No poo, zajímavé informace a hlavně vše, co je pro bezšamponování potřeba, najdete na eshopu http://www.nopooshop.cz.


MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví.

Mým posláním je pomáhat druhým ke šťastnému a zdravému životu. Vše, co tvořím, tvořím s radostí, láskou a péčí.

Můžete si ode mně ZDARMA stáhnout e-booky  25 tipů, jak se uzemňovat, Průvodce živou stravou a Očistný klystýr krok za krokem nebo také kratší pdf dokumenty 7 kroků, jak se naučit používat svůj vnitřní kompas, Půst - očista těla i ducha v otázkách a odpovědích a Jak souvisí osobní rozvoj a péče o zdraví.

Možná se vám bude hodit i úžasné léčivé cvičení z e-booku  Harmonizační cvičení k uvolnění energetických bloků.

Pokud chcete zlepšit své zdraví, určitě mrkněte na e-book Jak se detoxikovat a zdravě žít.

K sebeléčení a seberozvoji můžete využít i léčivé meditace z online kurzu  5+1 meditace pro šťastný život

A pokud byste rádi využívali úžasné moudrosti spánku a snů, pomůže vám e-book Spánek jako lék a zdroj sebepoznání.


Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Blog prošel v 11/2017 rekonstrukcí.

 • Líbí se vám tu? Odebírejte novinky.

 • E-book o spánku a významu snů

  sny, významy snů

 • E-book s léčivým cvičením

  harmonizační cvičení

 • E-book o sebeléčení, čištění a ozdravování těla

  detoxikace, sebeléčení

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Přidejte se na Facebook – novinka
 • Sledujte mě na Instagramu – novinka
 • Archiv příspěvků