MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem i po cestách ke zdraví

Fotografka přírody

Důvěra, sebedůvěra a jedinečnost

Stála jsem na tramvajové zastávce. A protože bylo hodně chladno a foukal studený vítr, šla jsem se uchýlit do krytého přístřešku. Přišly tam i babička s vnučkou, které mohlo být tak 5 let.

Holčička říkala: „Mně je strašná zima na nohy“. A její babička na to: „Ale prosimtě, zima na nohy ti nemůže být, vždyť máš punčocháče a šusťáky. “ A holčička zase:“ Mně je strašná zima.“ A babička: Ale, to není možný, přeci nejsi žádná zmrzlina, něco vydržíš, ne?“. A ještě několikrát se přehrály podobné věty. Bylo mi z toho rozhovoru, jehož jsem byla svědkem, trochu smutno.

sebeduvera a jedinecnost

Ukazuje totiž jeden zásadní nešvar dospělých. Nedůvěru v pocity dětí a jejich bagatelizování. Ta babička své vnučce v tomto rozhovoru programovala hned několik poselství:

 1. není možné důvěřovat tomu, co cítím.
 2. moje pocity a obtíže nejsou moc důležité.
 3. člověk má všechno bez řečí vydržet.

Situace byla daná, nedalo se s ní dělat nic, než to přečkat do doby, až přijede tramvaj. Oč jiné by to však mohlo být, kdyby babička důvěřovala pocitům své vnučky, přijala je a projevila účast. Holčičku by to asi úplně nezahřálo (i když u srdce možná ano), ale věděla by, že její pocity jsou důležité, nikdo by jí neříkal, že nemá důvěřovat tomu, co cítí, a věděla by, že na to není úplně sama.

Tohle je samozřejmě taková běžná situace, kterých se člověku za život stane mnoho a nijak ho to neohrozí. Ale pokud mu už v dětství byla denodenně vštěpována výše uvedená poselství, je zaděláno na o hodně větší problém v budoucnu.

Takoví lidé pak věnují větší pozornost okolí než sami sobě a tomu, co cítí. Nedůvěřují vlastním signálům, ať už se jedná o tělesné signály, emoce či třeba intuici. Takoví lidé věří svým programům a přesvědčením o tom, jaké by to mělo být, čímž ztrácejí schopnost vidět to takové, jaké to doopravdy je.

Takoví lidé nemají sebe-důvěru. A pokud nemáme sebe-důvěru, životem se nám nejde lehko. Narážíme na spoustu omezení, která však existují velmi často jen v našich hlavách. A kdo nedůvěřuje sobě, svým signálům, nemůže dost dobře důvěřovat i druhým. A nejen těm, nemůže dost dobře důvěřovat ani životu, světu, vesmíru. A pak svůj život žije ve strachu, protože nedůvěra se snadno promění v obavy a strach. Vždycky se může něco stát.

Sebedůvěra je ten nejdůležitější stavební kámen důvěry v život, svět, vesmír, stavební kámen šťastného a naplněného života.

Já tu babičku programující malou vnučku vlastně chápu. Dost dobře možná ty samé programy do její hlavy zaseli její rodiče či prarodiče. A nebo někdo jiný. Možná její reakce vychází z toho, že si myslí, že to máme všichni stejně. A tedy když jí není zima na nohy, tak jak by mohla být zima vnučce, která je mnohem víc oblečená?

Myslím, že tento velmi mylný pocit, že to máme všichni stejně a nebo přinejmenším podobně, do nás dost úspěšně zasela naše společnost. Už od dětství nás všechny instituce a nejen ony programují k uniformitě. K tomu, nevyčnívat z davu. Být průměrným a tedy bezproblémovým občanem. Dosahovat stejných výsledků. Stejnými cestami. Vědět to stejné, co všichni ostatní. Umět to stejné, co všichni ostatní. A takovémuto tlaku pak podléhají i rodiče a své děti dostatečně nevnímají, protože mají v hlavě předobraz toho, jaké by jejich dítě vlastně mělo být.

Také jsem tyto programy v sobě měla. Jedno z mých velmi mylných přesvědčení bylo, že když moje maminka měla mě a mou sestru s věkovým rozdílem 1,5 roku, tak přeci já to taky zvládnu. Mám děti s věkovým rozdílem 1,75 roku a už bych to tak neudělala, mohla-li bych volit znovu. Protože já jsem úplně jiná. Ne tak fyzicky zdatná a odolná. A rozdílů mezi námi je celá řada.

Postupem času jsem zjistila jednu velmi zásadní věc, a to, že každý z nás je jedinečná bytost obdařená jedinečnými dary a schopnostmi a tedy nemůžeme na všechny používat stejný metr, jak se nám snaží např. ve škole všichni vštípit. Systém známek zabíjí naši jedinečnost, tvořivost, radost z učení a objevování a mnohým dětem zadělá na nízké sebevědomí.

Možná znáte to přirovnání, že přeci nemůžeme po rybě chtít, aby lezla na strom a ještě ji za to hodnotit. Prostě to není možné. Ale naše společnost tohle stále ještě bohužel dělá. Hlavně ve školách a i v mnoha zaměstnáních.

Oč by byl náš život bohatší, kdybychom důvěřovali sami sobě a životu v nás i okolo nás. Měli bychom jasné signály, kterými bychom se řídili a udržovali si svou vnitřní harmonii. Věděli bychom, kdo jsme a co chceme. Už jako malí. Rozpoznali bychom své dary a důvěřovali své cestě.

Ale nic není ztraceno, vše můžeme změnit. Jsme tak mocní, že můžeme všechna ta mylná přesvědčení a omezující programy ze svých hlav vymazat. Jde to. Když opravdu chceme. Pak se můžeme dopracovat vnitřní čistoty, celistvosti a autentičnosti, můžeme objevit své dary a poslání. Ale bude nám to nějaký rok trvat.

A tak, prosím, přijměme ten fakt, že to mají druzí úplně jinak, než my. A nesnažme se jim vnutit svá přesvědčení. Hlavně děti velmi snadno nasávají takovéto programy. A my jim přeci nechceme škodit. Přeci chceme, aby byly šťastné. Můžeme jim tak ušetřit spoustu let hledání a práce na odstranění toho, co v dětství do sebe nasály. Je to pak těžká práce, byť není vidět.

Komentáře:

 1. Andrea Skržeková  31.12.2016 v 7:04 řekl:

Veľmi dobre a výstižne a jednoducho napísané, ďakujem.

 • Müllerová Barbora  12.2016 v 15:21 řekl:

Já také děkuji. Za milý komentář.


Vše, co tvořím, tvořím s radostí, láskou a péčí.

MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví.

Fotografka přírody, tvůrkyně fotoobrazů s duší.

Můžete si ode mně ZDARMA stáhnout e-booky  25 tipů, jak se uzemňovat, Průvodce živou stravouOčistný klystýr krok za krokem nebo také kratší pdf dokumenty 7 kroků, jak se naučit používat svůj vnitřní kompas, Půst - očista těla i ducha v otázkách a odpovědích, Vodní meditaceJak souvisí osobní rozvoj a péče o zdraví.

Možná se vám bude hodit i léčivé cvičení z e-booku  Harmonizační cvičení k uvolnění energetických bloků.

Pokud chcete zlepšit své zdraví, určitě mrkněte na e-book Jak se detoxikovat a zdravě žít.

K sebeléčení a seberozvoji můžete využít ucelený online kurz Medituj a žij víc.

A pokud byste rádi využívali úžasné moudrosti spánku a snů, pomůže vám e-book Spánek jako lék a zdroj sebepoznání.

Ke krásným prožitkům vám pomůže e-book Jak v životě prožívat více rozkoše.

A můžete si ode mě koupit fotoobrazy s duší - doteky přírody do vašeho domova.

 


Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Blog prošel v 11/2017 rekonstrukcí.

 • Líbí se vám tu? Odebírejte novinky.

 • Jak na intenzivnější a krásnější prožitky

 • Jak číst ve svých snech a lépe spát

  sny, významy snů

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Archiv příspěvků
 • Fotoobrazy s duší – doteky přírody do vašeho domova

  fotoobrazy přírody