MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem i po cestách ke zdraví

Fotografka přírody

Proč vykročit z komfortní zóny

V dnešním článku se dozvíte, proč je důležité čas od času vykročit ze své komfortní zóny.

Komfortní zónu bych definovala jako oblast našeho života, kde dá se říct, že jedeme na autopilota. Je to oblast, kde se cítíme bezpečně, kde jedeme v zajetých kolejích, pohybujeme se v probádaném, osahaném a známém prostoru, nevyžaduje to od nás nějaké zvláštní úsilí. Máme to osvojeno.

V rámci seberozvoje je velmi důležité řídit se vlastními pocity. O tom jistě není žádný spor, protože jen tak se uvedeme do souladu se sebou sama. Jenže občas to tak úplně neplatí.

proc vykrocit z komfortni zony

Když se totiž řídíme vlastními pocity, děláme to, co je nám libé a vyhýbáme se zdrojům nelibých a nepříjemných pocitů. Tak je to správně. Ale nemůžeme to tak dělat absolutně. Občas nastávají situace, kdy si vědomě připravíme nelibé pocity, pustíme se do něčeho nového, co nám třeba může přinášet jistou míru nepohodlí, může to vyžadovat větší bdělost a pozornost, musíme napřít síly  a třeba i překonat strach nebo nervozitu.

Je to v případě, kdy víme, že to nepohodlí je jen dočasné z toho, že se pouštíme na neprobádané území, že děláme něco nezvyklého, že vykračujeme ze své komfortní zóny a víme, že toto pro nás zatím neprobádané území nám přinese do života žádoucí prvek, aktivitu či změnu.

Velká část lidí se ve svém životě změnám brání, bojí se jich a křečovitě se snaží držet toho, co znají. Jenže pokud chceme od života něco víc, než jen pouhé přežívání, pak je nutné, abychom se do změn pouštěli a vítali je do svého života, vnímali je jako potřebné.

Pokud bychom se snažili, abychom se stále cítili příjemně, setrvávali v tom známém, ve své komfortní zóně, za čas naše pozornost a bdělost zákonitě klesne a energie už tolik neproudí, budeme v takovém ukolíbaném modu fungování. No a právě pokud chceme žít naplno, prožívat intenzivně každý moment svého života, je nezbytné záměrně překračovat svou komfortní zónu a pouštět se do nových věcí, které způsobí rozproudění energie a naše oživení.

Nemusí to zrovna být něco velkého, co zpřeháže náš život nohama vzhůru. Mohou to být i malé změny, které nás vyvedou z automatismů, které jsou sice velmi důležité, protože nám šetří energii a mozkovou kapacitu, ale žít svůj život napůl v polospánku není jistě náš cíl.

Stačí začít dělat věci, které známe, novým způsobem a tak oživit svou pozornost. To, co děláme pravou rukou, zkusit udělat levou. Hledat vylepšení, zpestření rutinních činností, jejich oživení novým prvkem.

Stačí setkávat se s novými lidmi, kteréžto setkání bude přirozeně vyžadovat zbystření naší pozornosti.

Stačí začít dělat něco nového, co jsme ještě nikdy nezkusili. Nějakou novou činnost, nový sport, cvičení, tvorbu, či cokoli, co vás napadne a osloví vás.

Stačí pustit se do nového projektu, jít za svou vizí, i když po cestě čeká množství překážek.

Stačí začít se dívat na vše, co známe, novýma, čerstvýma očima.

Často i život sám nám připravuje lekce, které nás zcitliví a oživí, okolnosti nás donutí z komfortní zóny vykročit. Nebývají to většinou zrovna příjemné věci, ale pokud přijmeme to, že vše špatné je k něčemu dobré a to, co nás nezabije, nás posílí, s pokorou budeme přijímat vše, co se na naší cestě životem uděje.

Tak tedy nebojme se nových věcí, pouštějme se do nich. Bude růst naše bdělost, proudit námi více energie, budeme živější a přítomnější. Budeme život více prožívat. A o to tu jde.

Komentáře:

 1. Andrea Skržeková  1.2017 v 7:52 řekl:

Zase ste to vystihli a vysvetlili, niet čo dodať, len, že je to tak. Ďakujem!

 • Müllerová Barbora 1.2017 v 18:42 řekl:

Rádo se děje.


 1. Mariusz Markuš  1.2017 v 22:29 řekl:

A co žena mých snů kterou jsem poznal. Je to mormonka a dělala tady misionářku. Zakázali se mi s ní stýkat protože jsem jim řekl i Jí že ji miluji a já nevím kde je a co s ní je.Nevím ani co ke mě cítí. Jen vím že ji miluji tak jak si to nikdo jiný nedokáže představit a rozuměli jsme si. Jinak nejsem v komfortní zóně. Ale ve smutku. Poznal jsem pravdu díky ní

 • Müllerová Barbora 1.2017 v 16:53 řekl:

Chápu Váš smutek. Ale pokud je to žena Vašich snů, třeba je možné něco udělat. Abyste se zase setkali. Když si to budete přát z celého srdce a budete pro to něco dělat, pak se znovu setkat můžete. Může to nějakou dobu trvat, ale ten, kdo si něco opravdu z hloubi srdce přeje, tak to nakonec dostane. Jen vesmír někdy hatí naše plány, ale má to vždy hlubší smysl, který nám nemusí být vždy znám. A taky někdy zkouší, jak je náš záměr silný. Přeji Vám, aby se Vám splnilo, co si přejete.


Vše, co tvořím, tvořím s radostí, láskou a péčí.

MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví.

Fotografka přírody, tvůrkyně fotoobrazů s duší.

Můžete si ode mně ZDARMA stáhnout e-booky  25 tipů, jak se uzemňovat, Průvodce živou stravouOčistný klystýr krok za krokem nebo také kratší pdf dokumenty 7 kroků, jak se naučit používat svůj vnitřní kompas, Půst - očista těla i ducha v otázkách a odpovědích, Vodní meditaceJak souvisí osobní rozvoj a péče o zdraví.

Možná se vám bude hodit i léčivé cvičení z e-booku  Harmonizační cvičení k uvolnění energetických bloků.

Pokud chcete zlepšit své zdraví, určitě mrkněte na e-book Jak se detoxikovat a zdravě žít.

K sebeléčení a seberozvoji můžete využít ucelený online kurz Medituj a žij víc.

A pokud byste rádi využívali úžasné moudrosti spánku a snů, pomůže vám e-book Spánek jako lék a zdroj sebepoznání.

Ke krásným prožitkům vám pomůže e-book Jak v životě prožívat více rozkoše.

A můžete si ode mě koupit fotoobrazy s duší - doteky přírody do vašeho domova.

 


Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Blog prošel v 11/2017 rekonstrukcí.

 • Líbí se vám tu? Odebírejte novinky.

 • Jak na intenzivnější a krásnější prožitky

 • Jak číst ve svých snech a lépe spát

  sny, významy snů

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Archiv příspěvků
 • Fotoobrazy s duší – doteky přírody do vašeho domova

  fotoobrazy přírody