MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem i po cestách ke zdraví

Rehabilitovaná meditace

Cože to píšu za nesmysl? Jaká rehabilitovaná meditace? Věřím, že po přečtení tohoto článku vám bude jasné, co jsem tímto slovním spojením chtěla říci.

Asi před rokem a půl jsem napsala článek Meditace, vizualizace, afirmace, kde jsem popisovala své špatné zkušenosti s meditací, o tom, jak mi jistá forma meditace uškodila.

Také jsem psala o tom, že meditace nejsou při práci na osobním (duchovním) rozvoji nutné, pokud vás neoslovují, či z nich máte obavy. I když vlastně záleží, co si pod pojmem meditace představujeme a co tím myslíme.

meditace

Na práci se sebou sama je velmi důležité prociťování sebe sama, vnímání vlastního těla, jeho signálů, vnímání svých pocitů a emocí, vnímání svých myšlenek, všímání si svých myšlenkových vzorců,…

Pokud takto sebe sama prociťujeme, soustředíme se na sebe sama, pak vlastně provádíme tichou meditaci. Jen pozorujeme, co je a přesouváme své vědomí do různých částí sebe sama.

Takováto meditace je bezpečná a prospěšná. Nemusíme nutně sedět v lotosovém sedu, abychom mohli sami sebe prociťovat a pozorovat. Být zároveň pozorovaný i pozorovatel.

Toto můžeme dělat (když to přeženu) klidně celý den. Nic k tomu není zapotřebí, jen vůle a chuť vnímat sebe sama, pustit se do objevování svých možná ještě neobjevených či ztracených součástí.

Vůle přestat od sebe utíkat a přesouvat své vědomí, které je často orientované vně nás, svou pozornost právě opačným směrem, a to dovnitř.

Nemusí to být vždy příjemné nebo pohodlné. Pokud v sobě máme nezpracovaná témata, nezpracované prožitky, traumata, pak se mohou začít hlásit o slovo. Chtějí být uzdraveny, odžity, zpracovány.

Některá nezpracovaná témata mohou být natolik silná, že naši rovnováhu mohou v určitém čase i ohrozit.

Proto je velmi důležité vnímat svoje pocity a signály (chuť či nechuť, či dokonce odpor něco dělat) a podle toho si práci se sebou sama řídit. Možná potřebujete sami zesílit nebo uzdravit ještě předtím něco jiného, než se posunete natolik, že nějaké v minulosti ohrožující téma pak už pro vás bude bezpečné.

Tak jsem to měla i já. Mnoho let jsem se meditaci v té klasické podobě vyhýbala. Věděla jsem, že to tak potřebuji a posouvala jsem se v osobním rozvoji přes jiné cesty.

meditace

Pak ale přišel moment, kdy do mého života přišla duchovní učitelka, která mi meditace v té klasické podobě doporučila. Dokonce meditace i s vizualizací a s afirmacemi.

Pokud jste si přečetli nebo si přečtete již zmíněný starší článek o meditaci, bude vám jasné, že je to právě to, čemu jsem se roky vyhýbala.

Jenže časy se mění a s nimi i já, a tak jsem meditovat začala. A taky vizualizovat a afirmovat. Říká se tomu tvořivé meditace. Svými vnitřními obrazy, pocity a myšlenkami tvoříme svou přítomnost a budoucnost.

A začala jsem pozorovat, že mi tato meditační praxe dělá dobře.

Od nikoho jiného, než od člověka, který sám došel osvícení, bych meditaci nepřijala. Vesmír to pro mě krásně zařídil. Ale nepřišlo to samozřejmě samo, musela jsem vyvinout vlastní aktivitu, aby se v mém životě duchovní učitelka mohla objevit.

Takže co jsem tímto článkem chtěla říci?

Že při meditacích (a nejen při nich) je potřeba řídit se vlastními pocity. A že ty pocity se mohou časem měnit tak, jako se měníme i my.

Takže meditace ano, dělám je a pomáhají mi v osobním růstu. Ale musela jsem k nim uzrát.:)

meditace


MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví.

Mým posláním je pomáhat druhým ke šťastnému a zdravému životu. Vše, co tvořím, tvořím s radostí, láskou a péčí.

Můžete si ode mně ZDARMA stáhnout e-booky  25 tipů, jak se uzemňovat, Průvodce živou stravou a Očistný klystýr krok za krokem nebo také kratší pdf dokumenty 7 kroků, jak se naučit používat svůj vnitřní kompas, Půst - očista těla i ducha v otázkách a odpovědích, Vodní meditaceJak souvisí osobní rozvoj a péče o zdraví.

Možná se vám bude hodit i úžasné léčivé cvičení z e-booku  Harmonizační cvičení k uvolnění energetických bloků.

Pokud chcete zlepšit své zdraví, určitě mrkněte na e-book Jak se detoxikovat a zdravě žít.

K sebeléčení a seberozvoji můžete využít ucelený online kurz Medituj a žij víc.

A pokud byste rádi využívali úžasné moudrosti spánku a snů, pomůže vám e-book Spánek jako lék a zdroj sebepoznání.


Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Blog prošel v 11/2017 rekonstrukcí.

  • Líbí se vám tu? Odebírejte novinky.

  • sny, významy snů

  • harmonizační cvičení

  • detoxikace, sebeléčení

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Přidejte se na Facebook – novinka
  • Sledujte mě na Instagramu – novinka
  • Archiv příspěvků