MUDr. Barbora Müllerová

Jsem průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví. 

Buďme sví a krásní jako stromy

Nedávno jsem se procházela v lese a padl mi zrak na dva kmeny stromů, které od sebe stály jen asi metr daleko. Rostly krásně zpříma a hrdě.

Byl to buk s hladkým kmenem a smrk s kmenem vrásčitým. V té chvíli se mi objevila myšlenka na to, jak stromy pokojně vedle sebe rostou a nemají zábrany se projevit ve své přirozené kráse a jedinečnosti. A také to, jak rostou krásně zpříma, vstříc slunečnímu svitu.

My jsme velmi často v průběhu svého života rovné kmeny nevytvořili a svou přirozenou jedinečnost a krásu jsme potlačili. Ale neudělali jsme to dobrovolně a ani rádi, bylo to často nutné v zájmu přežití.

Každý strom přirozeně natahuje svůj kmen ke slunci a roste přímo vzhůru do nebe, pokud má dostatek světla. Pokud však roste ve stínu mohutnějších soukmenovců, roste pomaleji a hledá každou možnost, jak trošku světla získat. A tak mnohdy roste křivě, i když je to velmi nevýhodné, ale v té situaci je úkolem přežít.

Můžeme si sami sebe představit právě jako rostoucí strom. Často jsme museli vyrůst s pokřiveným kmenem, protože na nás nesvítilo sluníčko (láska) dostatečně silně. A tak jsme natahovali kmen k těm zdrojům, které nám alespoň trošku toho slunečního svitu dopřály. Abychom mohli vůbec růst.

Proto často děláme věci, které nám nejsou přirozené, ale vytvořili jsme si je proto, abychom přežili = získali lásku svých rodičů (a později třeba i partnerů,…). Každé dítě toto instinktivně dělá, vždy se snaží vykřesat ve svých rodičích maximum lásky pro sebe. Láska je jeho životní potřeba a bez ní nemůže žít.

stromy

Také naše větve (vlastnosti, dary,…) byly v růstu často bržděny. Naši rodiče měli jasnou představu o tom, jací máme a nemáme být. Často netušili, že potlačováním našich přirozených projevů nám velmi škodí. Že člověka není potřeba tvarovat, protože sám od sebe roste tak, jak má.

A tak všechny větve, které rostly tak, že nesplňovaly představu našich rodičů (a poté učitelů ve škole a dalších lidí v našem životě), byly nepříjímány a bržděny, či dokonce nemilosrdně v zárodku usekány. A ne jednou. Život v nás chtěl proudit i směrem, který nebyl povolen. Ale vždy, když začala větvička růst, byla násilně ve svém růstu přerušena. Někdo to vzdal dříve, někdo později.

Místa, kde energie chtěla proudit a byla zastavena, jsou potom vnitřní bloky, které máme. Místa, kudy energie neproudí. Místa, o kterých velmi často po dlouhou dobu nevíme, protože jsme na to zvyklí. Jsou to často naše dary, vlastnosti a zvláštnosti, které nám vtiskují naši jedinečnost. Dary, vlastnosti a zvláštnosti, které máme, ale často jsme je přestali projevovat, abychom si zasloužili alespoň malý příděl lásky.

Takto z nás mnohdy vyrostly stromy s křivým kmenem a větvemi, které se nerozkládají krásně a harmonicky, jak by bylo přirozené, nýbrž rostou jen v některých místech. Často jen jedním směrem, směrem, který byl povolen.

Občasné bouře, lijáky a větry pak mohou být pro tento strom náročnou zkouškou. Zkouškou, zda vydrží. Není divu, že takovýto strom musí v sobě hledat zdroje a mobilizovat síly.

stromy

Pokud máte pocit, že píšu zrovna o vás (a píšu i o sobě), nezoufejte. My, lidé, jsme velmi mocné bytosti. Strom, když křivě naroste, už nikdy sám od sebe svůj kmen ani větve nenarovná. My však můžeme své kmeny postupně napřímit, můžeme lépe zakořenit do půdy a pokud si už nenecháme usekávat nebo brzdit rostoucí větve, mohou vyrůst tam, kde je potřeba.

Můžeme v sobě probudit sílu, která všechny překážky postupně překoná. Takovýto strom (člověk) bude pak obzvláště krásný a silný, protože získá vnitřní krásu a sílu, hlubokou moudrost a zkušenosti, jak se sebou zacházet.

Pokud chceme vyrůst v krásný strom, který bude harmonicky rozkládat své větve, je potřeba, abychom v sobě začali probouzet život. Probouzet svou vnitřní sílu, povzbuzovat energii, aby proudila tam, kam proudit chce a má.

Pak snadněji objevíme místa, kde máme bloky, protože je začneme více cítit. Začneme vnímat, kde nás něco brzdí (nutný krok č. 1) a můžeme tu brzdu začít odstraňovat (krok č. 2). Mnohdy je potřeba, aby nás někdo druhý upozornil na to, která větev je bržděna, protože to často sami nevidíme.

Ano, nějaký čas to trvá, ale už samotná cesta ke světlu je naplňující. A objevovat a nechat růst větve v místech, kde chtějí růst, je vzrušující. Energie do těchto míst proudí obzvláště silně a radostně. Nejvíce toužíme po tom, co jsme ztratili a také si toho pak mnohem více vážíme.

Takovýto strom se pak může stát hodnotnou součástí lesního společenství, stane se zkušeným a může podporovat ostatní souputníky v jejich vlastním růstu. Může předávat své zkušenosti, moudrost a sílu a svým bytím ukazovat, že to lze. Že i když nám nebylo umožněno být sami sebou a harmonicky se rozvíjet, můžeme to změnit. My všichni jsme tvůrci svých vlastních životů a můžeme sami sebe přestavět.


MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví.

Mým posláním je pomáhat druhým ke šťastnému a zdravému životu. Vše, co tvořím, tvořím s radostí, láskou a péčí.

Můžete si ode mně ZDARMA stáhnout e-booky  25 tipů, jak se uzemňovat, Průvodce živou stravou a Očistný klystýr krok za krokem nebo také kratší pdf dokumenty 7 kroků, jak se naučit používat svůj vnitřní kompas, Půst - očista těla i ducha v otázkách a odpovědích a Jak souvisí osobní rozvoj a péče o zdraví.

Možná se vám bude hodit i úžasné léčivé cvičení z e-booku  Harmonizační cvičení k uvolnění energetických bloků.

Pokud chcete zlepšit své zdraví, určitě mrkněte na e-book Jak se detoxikovat a zdravě žít.

K sebeléčení a seberozvoji můžete využít i léčivé meditace z online kurzu  5+1 meditace pro šťastný život

A pokud byste rádi využívali úžasné moudrosti spánku a snů, pomůže vám e-book Spánek jako lék a zdroj sebepoznání.


Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Blog prošel v 11/2017 rekonstrukcí.

 • Líbí se vám tu? Odebírejte novinky.

 • E-book o spánku a významu snů

  sny, významy snů

 • E-book s léčivým cvičením

  harmonizační cvičení

 • E-book o sebeléčení, čištění a ozdravování těla

  detoxikace, sebeléčení

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Přidejte se na Facebook – novinka
 • Sledujte mě na Instagramu – novinka
 • Archiv příspěvků