MUDr. Barbora Müllerová

Jsem průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví. 

Vzájemný respekt

Nedávno se mi přihodil příběh, který nebyl vlastně ničím výjimečný, ale přesto se do mě poměrně silně otiskl. Možná proto, abych vám jej vyprávěla.

Byla jsem v době oběda v centru města a zacítila jsem silný hlad. Zavnímala jsem, že pro mě bude lepší se něčím zaplácnout, než čekat na příjezd domů a vydržet další půlhodinu, než si něco ukuchtím. Zašla jsem proto do pekárny a koupila jsem si obložený chlebíček s ruským vejcem.

Stolečky k posezení byly obsazené až na jeden malý, který byl v těsné blízkosti automatických skleněných dveří, které se stále otevíraly a zavíraly. Tato skutečnost mi nijak nevadila, a tak jsem se k němu posadila. S chutí jsem jedla chlebíček, když tu náhle se přihrnula ke stolečku starší paní, beze slova či pohledu hodila svou nákupní tašku na židličku naproti mně a jala se ji přerovnávat.

Vytahovala z tašky věci a dávala je na stoleček… Během chvilky k ní přiběhla ještě další paní a začala dělat to samé. Obě spolu horlivě komunikovaly. Byla jsem z toho v takovém úžasu, až mi z chlebíčku upadla obloha.

Vnímala jsem vpád těchto dvou žen do mého obědvání jako poměrně necitlivé a nerespektující chování. Nebylo mi to příjemné. Sama bych totiž něco takového neudělala.

Vnímala jsem ale, že těmto paním něco takového říci by byla ztracená energie a jejich nastavení by se nezměnilo, ba možná by je má slova rozhořčila či uvedla ve zmatek. Prostě že by vůbec nepochopily, o co jde. A tak jsem se po snědení chlebíčku beze slova či pohledu vytratila s respektem k jejich nastavení.

respekt

Čas jídla vnímám jako krátké zastavení se sami se sebou a příjemný prožitek, který by měl proběhnout v klidu. Protože mám už mnohokrát vyzkoušeno, že jí-li se ve stresu, trávení neprobíhá tak dobře, jak by mělo.

Ale poselství tohoto příběhu není jen v respektování přirozené lidské potřeby jíst v klidu. Otevírá se tu ještě mnohem víc. A to respekt k sobě i druhým v celé šíři.

Respekt k druhým vychází z našeho uznání jejich svobody, ale i jejich vnitřního života, jejich potřeb. A čím více respektujeme sami sebe, svůj vnitřní život a své potřeby, tím je pro nás snazší a samozřejmější respektovat i druhé. Možná proto, že už dlouho žiju v respektujícím nastavení, mě ta příhoda tak překvapila.

Respekt znamená také považovat druhé za zcela kompetentní tvořit a řídit si svůj život. Respektovat jejich nastavení a jejich potřeby. Protože všichni ke svému chování máme nějaký důvod. Jinak bychom to nedělali. Tedy to také znamená příliš nezasahovat. A nesoudit.

Život mi už mockrát ukázal, že když jsem v duchu někoho nějak posoudila či odsoudila, že to nakonec byla zcela mylná úvaha. Tyto dvě paní zcela jistě měly svůj důvod ke svému chování. Možná jen byly v časovém tlaku, možná spěchaly na tramvaj a chtěly si rychle připravit své tašky na cestu…

Umění je, udržovat v respektování rovnováhu. Hlavně v dlouhodobých vztazích. Respektovat sebe, svou svobodu, svůj vnitřní život a potřeby, ale totéž uznat a respektovat u druhého. Jen pak mohou dva lidé vytvořit krásný vztah. Vzájemně se doplňovat a podporovat, ale přitom nepřicházet sami o sebe.

Proto mnoho vztahů končí a nebo jsou nefunkční, omezující. Protože lidé si nárokují toho druhého. Sami jsou uvnitř sebe spoutaní a chtějí si proto připoutat i ty druhé. Jsou zvyklí fungovat ve světě plném vnitřních i vnějších omezení. A proto omezují i druhé. Neznají jiný způsob fungování. Navíc nedůvěřují sami sobě, tomu, že všichni lidé jsou ve své podstatě dobří, a jak by potom mohli důvěřovat i druhým?

A přitom je tak krásné nechat druhé žít ve svobodě a setkávat se spolu svobodně a z vlastní vůle. Dělat věci z vlastního rozhodnutí nebo po vzájemné domluvě…

Dejte i vy sami sobě svobodu a respekt a dejte je i druhým. Nebudete mrhat svou energií na nepravém místě.


MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví.

Mým posláním je pomáhat druhým ke šťastnému a zdravému životu. Vše, co tvořím, tvořím s radostí, láskou a péčí.

Můžete si ode mně ZDARMA stáhnout e-booky  25 tipů, jak se uzemňovat, Průvodce živou stravou a Očistný klystýr krok za krokem nebo také kratší pdf dokumenty 7 kroků, jak se naučit používat svůj vnitřní kompas, Půst - očista těla i ducha v otázkách a odpovědích a Jak souvisí osobní rozvoj a péče o zdraví.

Možná se vám bude hodit i úžasné léčivé cvičení z e-booku  Harmonizační cvičení k uvolnění energetických bloků.

Pokud chcete zlepšit své zdraví, určitě mrkněte na e-book Jak se detoxikovat a zdravě žít.

K sebeléčení a seberozvoji můžete využít i léčivé meditace z online kurzu  5+1 meditace pro šťastný život

A pokud byste rádi využívali úžasné moudrosti spánku a snů, pomůže vám e-book Spánek jako lék a zdroj sebepoznání.


Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Blog prošel v 11/2017 rekonstrukcí.

 • Líbí se vám tu? Odebírejte novinky.

 • E-book o spánku a významu snů

  sny, významy snů

 • E-book s léčivým cvičením

  harmonizační cvičení

 • E-book o sebeléčení, čištění a ozdravování těla

  detoxikace, sebeléčení

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Přidejte se na Facebook – novinka
 • Sledujte mě na Instagramu – novinka
 • Archiv příspěvků