MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem i po cestách ke zdraví

Fotografka přírody, tvůrkyně fotoobrazů s duší

Meditace a moderní člověk

Meditace jsou úžasným a mocným nástrojem vnitřního růstu. Už v dávných dobách lidem dobře sloužily, předávaly se jako součást duchovního umění z učitele na žáka. Dnešní rychlá doba plná změn a pokroku však s sebou nese nutnost pojmout meditace trochu jinak, než jak tomu bylo v minulosti.

Náš životní styl a rytmus už tolik nerespektuje naše přirozené potřeby, mnozí z nás si neseme do života spoustu zranění, nenaplněných potřeb, potlačených emocí, narušené spojení se svým tělem i nitrem…

To vše je příčinou, proč bychom měli k meditacím přistupovat trošku jiným a novým způsobem.

Meditace pro současného člověka by měly tedy nejen sloužit k duchovnímu růstu, ale zároveň by měly být nástrojem k lepšímu ukotvení v těle a propojení se svým nitrem. To proto, aby byly skutečně účinné a zároveň bezpečné.

V situaci, kdy nevíme, kdo jsme, dobře nevnímáme a nezohledňujeme své potřeby,  v situaci, kdy uvnitř sebe máme chaos, potřebujeme dobrou kotvu a vedení, které nám pomůže, abychom se v sobě zorientovali.

Meditace jsou velmi bohatou a různorodou skupinou.

Najdeme v ní meditace tiché, které slouží ke vnímání a pozorování sebe sama a meditace tvořivé, které mohou sloužit ke zlepšení života skrze různé cíleně vytvořené vnitřní obrazy a další počitky.

Z jiného úhlu pohledu můžeme meditace dělit na samostatné, kdy meditující pracuje sám se sebou a svou energií a meditace řízené, které jsou v dnešní době rozmachu digitálních technologií velmi oblíbené. To jsou meditace, kdy meditujícího člověka vede meditací jiný člověk skrze svůj hlas. Nejčastěji formou nahrávky, kterou si meditující pouští k poslechu.

Řízené meditace nemusím, ale samozřejmě je nezatracuji, jsou prostě jednou z možných cest. Zpřístupňují meditování lidem, kteří ještě nejsou připraveni meditovat samostatně. Ale nejsou nezbytně nutné a mají svá úskalí.

Záleží totiž na tom, jakou energii nese osoba tvořící nahrávku a s jakou energií nahrávku tvoří. Tato energie se zhmotní do hlasu, který vás meditací vede. Je proto důležité, abyste si našli takovou meditaci, která pro vás bude příjemná a kde budete cítit k hlasu tvůrce důvěru.

Řízené meditace se nepřizpůsobí vašim aktuálním pocitům. Je to jednou provždy nahraný záznam. Místo toho samostatné meditování vás učí se sebou pracovat, což je jedna z nejdůležitějších dovedností a právě umožňuje si meditaci uzpůsobit podle vašich momentálních potřeb.

Moje cesta k meditacím byla dosti křivolaká a plná nepříjemných a posléze i příjemných překvapení. 🙂

V roce 2005 jsem s meditacemi s nadšením začala. To, jak mám meditovat, mi poradila moje v té době v meditování zkušená kamarádka, spolužačka z medicíny. Jenže moje už tak špatné ukotvení  (o němž jsem v té době naprosto netušila) se díky meditování ještě výrazně zhoršilo. To byl moment, kdy jsem na vlastní kůži zjistila, že mým hlavním problémem je právě nedostatečné ukotvení. Ale že je zároveň i cestou, která povede k mému rozvoji a růstu.

Musela jsem meditací zanechat. Ale vlastně ne tak docela. Mou meditací totiž byl každodenní život. Prováděla jsem vlastně téměř neustále tichou meditaci, kdy jsem se soustředila na vnímání a pozorování sebe sama v běžných denních činnostech a situacích, abych posilovala kontakt sama se sebou.

Po mnoha letech pak v pravý čas do mého života přišla velmi moudrá duchovní učitelka, která mi velmi pomohla k nalezení pevné půdy pod nohama. Mimo jiné mi předala své meditační umění a já jsem s radostí zjišťovala, jak se stále více dostávám do lepší a lepší rovnováhy. A i když jsem v minulosti byla nucena tvořivé meditace ze svého života vypustit, s jejím vedením vše probíhalo naprosto harmonicky a bezpečně. Také mi vysvětlila, proč meditace, kterou jsem získala od své kamarádky, pro mě nebyla bezpečná.

Nyní cítím, že je čas, abych své poměrně bohaté životní zkušenosti týkající se meditování začala předávat dál.

Ve formě, která bude jasná, srozumitelná a bezpečná. Ve formě, která vás jemně a láskyplně povede k lepšímu spojení se svým tělem i svým nitrem, která vám do života přinese více vnitřního klidu, který je velmi léčivý. Ve formě, která posílí vaši životní energii a vnitřní rovnováhu. Ve formě, která vás bude léčit a uzdravovat.

A protože dnes už máme díky internetu možnost si navzájem pomáhat, i když nás dělí třeba stovky kilometrů, vytvořila jsem online kurz 5+1 meditace pro šťastný život, ve kterém najdete 7 léčivých meditací a který zároveň krůček po krůčku rozvíjí vaše schopnosti meditovat a meditacemi si zlepšovat život.

Kurz může být užitečný pro vás, kdo s meditacemi teprve začínáte nebo jste meditovat ještě nikdy nezkusili, ale je vhodný i pro vás, kdo již zkušenosti s meditováním máte. V tomto kurzu však nenajdete již zmíněné řízené meditace. Jednak je to proto, že sama řízené meditace nepoužívám, mám zde silné vnitřní ne. A jednak proto, že skutečná a účinná duchovní práce vede právě přes samostatné meditování.

Pokud vás láká naučit se něco nového, vyzkoušet si práci sami se sebou, rozvinout své meditační dovednosti pod mým láskyplným vedením, pokud se chcete naučit 7 léčivých meditací, které fungují univerzálně, mrkněte se ZDE. Moc ráda vás v kurzu uvítám. Kurz je dostupný ve dvou variantách, aby zohlednil to, zda s meditacemi začínáte, či již jste zkušenější.

 

 

 


Vše, co tvořím, tvořím s radostí, láskou a péčí.

MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví.

Fotografka přírody, tvůrkyně fotoobrazů s duší.

Můžete si ode mně ZDARMA stáhnout e-booky  25 tipů, jak se uzemňovat, Průvodce živou stravou a Očistný klystýr krok za krokem nebo také kratší pdf dokumenty 7 kroků, jak se naučit používat svůj vnitřní kompas, Půst - očista těla i ducha v otázkách a odpovědích, Vodní meditaceJak souvisí osobní rozvoj a péče o zdraví.

Možná se vám bude hodit i léčivé cvičení z e-booku  Harmonizační cvičení k uvolnění energetických bloků.

Pokud chcete zlepšit své zdraví, určitě mrkněte na e-book Jak se detoxikovat a zdravě žít.

K sebeléčení a seberozvoji můžete využít ucelený online kurz Medituj a žij víc.

A pokud byste rádi využívali úžasné moudrosti spánku a snů, pomůže vám e-book Spánek jako lék a zdroj sebepoznání.

Ke krásným prožitkům vám pomůže e-book Jak v životě prožívat více rozkoše.

A můžete si ode mě koupit fotoobrazy s duší - doteky přírody do vašeho domova.

 


Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Fotoobrazy s duší – doteky přírody do vašeho domova

  fotoobrazy přírody

 • Blog prošel v 11/2017 rekonstrukcí.

 • Líbí se vám tu? Odebírejte novinky.

 • Jak na intenzivnější a krásnější prožitky

 • Jak můžete využít moudrosti spánku a snů i vy

  sny, významy snů

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Přidejte se na Facebook – novinka
 • Sledujte mě na Instagramu – novinka
 • Archiv příspěvků