MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem i po cestách ke zdraví

Fotografka přírody

7 důvodů, proč chodit bosky

Je skvělé, že se mezi lidmi začíná šířit bosá chůze. Asi jste už i nějakého „bosochodce“ potkali. Možná ale ještě čekáte na nějaký pádný důvod, proč to taky zkusit. Nebo jste o bosé chůzi ještě nikdy neuvažovali. V článku se dozvíte, co všechno vám bosá chůze přinese a proč je tak blahodárná.

Prozradím vám zdravotní, ale i méně známé přínosy bosé chůze. Bosá chůze je totiž skvělý prostředek, který vám může přinést více radosti do života a má i další pozitivní účinky. A léto je ta nejlepší doba, kdy s bosou chůzí začít.

bosky, bosá chůze

Bosá chůze je pro člověka přirozená. Tisíce a miliony let jsme my, lidé a naši předci chodili bosi. Naše chodidla a celý pohybový aparát jsou uzpůsobené bosé chůzi.  Neříkám, že je nutné chodit bosky 24 hodin denně, kdekoliv a za jakéhokoliv počasí. K tomu, abyste zaznamenali příznivé účinky bosé chůze stačí docela málo.

Osobně upřednostňuji „prožitkové“ bosé chození. Nejsem tedy žádný extremista a momentálně chodím bosky hlavně doma (v chladnu v ponožkách), na zahradě a v přírodě, když  je mi to příjemné.

Zastávám názor, že bosá chůze by vám v nejlepším případě měla být příjemná. Protože jen pak z ní načerpáte maximum příznivých účinků. Nebo alespoň by neměla být nepříjemná.

 1. Bosá chůze je zdravá pro chodidla

Chodidla, která jsou po celý den uvězněna v těsné obuvi, nemohou správně plnit svou funkci. Po čase ochabují svaly a vazy a objevují se nejrůznější potíže. Může se objevit zborcená klenba (máme ve skutečnosti nožní klenby dvě –  podélnou a příčnou, ale pro zjednodušení budu mluvit o klenbě), kuří oka, bolavé nohy, v úzké obuvi se vytvářejí vbočené palce, kladívkové prsty, … Potíží může být celá řada.

bosky, bosá chůze

Lékem na tyto neduhy není odpružená bota, ani lékaři často předepisované vložky do bot, ani to není pevnější bota, která nohu údajně „podrží“, … Končetina znehybněná v sádře vždy velmi oslabí a pevné boty dělají s chodidly něco podobného.

Nejlepší prevencí těchto potíží je boty zout a začít postupně více chodit bez obuvi. Jen tak může noha zesílit a být zdravá, fungující a krásná. A rozumnou bosou chůzí se dá napravit i spousta v minulosti vzniklých potíží. Vždyť i kosti se umějí přestavovat.

Důkazem, že zdravá nožní klenba se vytváří tím, když nohu používáme, jsou malé děti. U dětí se nožní klenba začíná vytvářet až v době, kdy začnou chodit. Do té doby jsou jejich chodidla úplně plochá. A všimněte si, že děti milují, když jsou jejich nožky svobodné. Nerady nazouvají boty či si je rády sundavají, kdykoliv mohou.

 1. Bosá chůze je zdravá pro celý pohybový aparát

Pokud chodíme v botách, máme pod patou větší či menší podpatek, který způsobuje změnu držení celého těla. Jinak se zapojují celé nohy, pánev, páteř… Čím větší podpatek, tím větší zátěž pro chodidlo i celé tělo. Nohy s vysokými podpatky sice prý vypadají více sexy, jsou delší a štíhlejší, je to ale za cenu zvýšeného napětí svalů celých dolních končetin a změnu držení celého těla.

Bosé chození způsobí, že se vaše záda napřímí a celé tělo se dostává do přirozenější polohy. To se příznivě projeví v celém organismu.

Výjimkou je podle mých zkušeností situace, kdy chodíte bosky v členitějším terénu a hodně sledujete místo, kam pokládáte nohu. Třeba proto, abyste nešlápli na ostrý kámen, šišku či větvičku. V této situaci máte tendenci hrbit záda a to není úplně příjemné a pro krční páteř to není úplně ideální. Čím budou ale vaše zkušenosti s bosou chůzí větší, tím rovněji budete chodit.

 1. Bosá chůze stimuluje reflexní body na chodidlech

Možná už jste slyšeli či četli, že na chodidlech máme spoustu reflexních bodů. Na chodidle najdete „mapu“ celého těla. Pokud chodíte celý den v botách, tato reflexní místa spí.

Když chodíme bosí, připravujeme svým nohám přirozenou masáž, která nejen vyživí a oživí celá chodidla, ale způsobí oživení a podporu i vnitřním orgánům a celému organismu. Lepší je z tohoto pohledu samozřejmě bosé chození v přírodě, kde jsou nejrůznější nerovnosti terénu, tu a tam nějaký drn, kamínek… Reflexní body jsou více „masírovány“.

bosky, bosá chůze

 

Nic se ale nemá přehánět, je zcela namístě řídit se vlastními pocity a obout boty, když budete cítit, že „už máte dost“. Po hladivé a jemné trávě můžete ujít klidně kilometry, po kamenité cestě to může být třeba jen pár metrů.

Z vlastní zkušenosti znám ten blažený pocit, který se rozprostře v mých nohách, když po nějakém „náročnějším“ povrchu znovu nazuju pohodlné boty. Každý tolerujeme jinak intenzivní „masáž“ a může se to měnit i u jednoho člověka i třeba ze dne na den.

Řídit se vlastními pocity je proto to nejdůležitější.

Osobně vnímám při bosé chůzi velké oživení celého mého organismu, cítím to na fyzické i duševní úrovni.

Pozn. Bosá chůze v členitém terénu rozhodně není vhodná pro lidi, kteří mají omezenou citlivost v chodidlech. Patří sem např. někteří lidé s cukrovkou, lidé s neurologickými chorobami. Ti nemají kvůli omezené citlivosti dostatečnou zpětnou vazbu a nepoznají chvíli, kdy už může docházet k otlačení chodidel či poranění kůže.

 1. Bosá chůze uzemňuje

Při bosé chůzi ideálně v přírodě dochází k lepšímu spojení se zemí. Do nohou a celého těla proudí negativně nabité ionty, které jsou velmi blahodárné. Snižuje se množství pozitivně nabitých iontů, které jinak působí v organismu nepříznivě, zvyšují jeho zátěž a způsobují stres. Bosá chůze proto působí snížení stresu v organismu (tedy za předpokladu, že je příjemná či alespoň není nepříjemná).

Kontaktem bosých nohou se zemí se propojujete se zemí i energeticky. Zlepšuje se váš kontakt s tělem, jste více přítomní a ukotvení. Bosé chození působí velmi blahodárně zejména na lidi, kteří potřebují budovat své kořeny. Na lidi, kteří procházejí nějakými vnitřními turbulencemi, náročnými změnami či dokonce krizemi, i na lidi, kteří lítají s hlavou v oblacích a potřebují se více kotvit (uzemňovat).

V naší západní civilizaci se kotvit potřebujeme prakticky všichni, takže bosé chození prospěje úplně každému. I vám. 🙂

 1. Bosá chůze zpřítomňuje

Nejen tím, že jste energeticky silněji spojeni se zemí, ale i tím, že je vaše pozornost  přirozeně směřována do chodidel, kde vnímáte spoustu nejrůznějších pocitů a počitků. Ideální je při bosé chůzi svou pozornost  do nohou směřovat vědomě a vnímat, jak na vás působí nejrůznější povrchy, jejich členitost, teplota…

Jiné vjemy budete mít na jemné hladivé vyhřáté trávě, jiné po ránu v trávě zmáčené rosou, jiné v blátě, v kaluži, na jehličí, na kamenech, v písku, na hlíně, na asfaltu, betonu, koberci, dlažbě…

Vnímat intenzivněji přítomný okamžik je velmi blahodárné.
 1. Bosá chůze vyživuje

Příjemné a rozmanité prožitky z bosého chození vyživují nejen tělo, ale i duši. Bosá chůze může způsobovat přímo rozkoš (moje osobní zkušenost). V dnešní době je spousta z nás „hladovějících“ po prožitcích. Velká část lidí je ubíjena šedou rutinou v práci, která je nenaplňuje, mnoho lidí je osamělých, nešťastných…

Každý příjemný prožitek, kterého se vám dostane, působí velmi blahodárně na celou vaši bytost. Sytí vaši duši a přináší vám větší životní spokojenost a radost ze života.

bosky, bosá chůze

 1. Bosá chůze rozvíjí celou vaši bytost

Rozprouděním vaší životní energie při bosé chůzi můžete pozorovat rozvoj tvořivosti, lepší vnímavost, mohou k vám přicházet nové vhledy a uvědomění, mohou se uzdravovat „nedořešené“ záležitosti, …

Bosá chůze je skvělým prostředkem osobního růstu a rozvoje. Setkávají se a sčítají se zde všechny výše vyjmenované účinky.

Bosá chůze je prostředek  seberozvoje a péče o zdraví, který je zdarma a dostupný úplně pro všechny.  Nevyžaduje nějaké zvláštní osobní nastavení či podmínky. Jen chuť začít. 🙂

 • Začněte s bosou chůzí právě nyní. V teplých letních dnech je bosé chození v přírodě úžasným požitkem. Začněte na jemném povrchu, který vám bude příjemný. Postupně se budou vaše nohy přizpůsobovat a otužovat. Dbejte na to, abyste došlapovali měkce (nedupejte patou) a odrážejte se i prsty. Správně má pracovat celé chodidlo.
 • Začněte chodit bosky i doma. Zahoďte bačkory a v případě potřeby si klidně vezměte i teplé ponožky. Vašim nohám se velmi uleví. A pokud máte doma různé povrchy, tak je to úplně ideální.
 • Máte-li zahradu, choďte bosí i tam. Je spousta činností, při nichž boty nepotřebujete.
 • Kdykoliv můžete, zujte boty i v práci. Třeba když sedíte, chodíte po kanceláři apod.

bosky, bosá chůze

 • A hlavně pořiďte si pohodlné boty. Boty, které nebudou tísnit vaše prsty, které nebudou mačkat vaše chodidla, které nebudou na vysokém podpatku. Ale o botách ještě někdy příště. 🙂

Přeji vám, ať je pro vás bosá chůze radostí a cestou, která povede k vašemu lepšímu zdraví a větší životní spokojenosti. Protože ty nejlepší a nejblahodárnější věci jsou velmi jednoduché. Jen o nich vědět. 🙂

 

P.S.

Budete-li chodit po lese a jehličí, možná se vám nalepí smůla na paty a další části chodidla :). Pak stačí prsty sloupnout největší přilepené kusy a před obutím nandat ponožky, které ochrání vaši obuv před znečištěním. Doma na pár minut nohy namočte a pak mýdlem a kartáčkem (nebo i jen kartáčkem) umyjte. Občas i tak zůstane trochu smůly na chodidlech, ale ta jde velmi dobře seškrábnout nehty.


Vše, co tvořím, tvořím s radostí, láskou a péčí.

MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví.

Fotografka přírody, tvůrkyně fotoobrazů s duší.

Můžete si ode mně ZDARMA stáhnout e-booky  25 tipů, jak se uzemňovat, Průvodce živou stravouOčistný klystýr krok za krokem nebo také kratší pdf dokumenty 7 kroků, jak se naučit používat svůj vnitřní kompas, Půst - očista těla i ducha v otázkách a odpovědích, Vodní meditaceJak souvisí osobní rozvoj a péče o zdraví.

Možná se vám bude hodit i léčivé cvičení z e-booku  Harmonizační cvičení k uvolnění energetických bloků.

Pokud chcete zlepšit své zdraví, určitě mrkněte na e-book Jak se detoxikovat a zdravě žít.

K sebeléčení a seberozvoji můžete využít ucelený online kurz Medituj a žij víc.

A pokud byste rádi využívali úžasné moudrosti spánku a snů, pomůže vám e-book Spánek jako lék a zdroj sebepoznání.

Ke krásným prožitkům vám pomůže e-book Jak v životě prožívat více rozkoše.

A můžete si ode mě koupit fotoobrazy s duší - doteky přírody do vašeho domova.

 


Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Blog prošel v 11/2017 rekonstrukcí.

 • Líbí se vám tu? Odebírejte novinky.

 • Jak na intenzivnější a krásnější prožitky

 • Jak číst ve svých snech a lépe spát

  sny, významy snů

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Archiv příspěvků
 • Fotoobrazy s duší – doteky přírody do vašeho domova

  fotoobrazy přírody