MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem i po cestách ke zdraví

Fotografka přírody

Jak poznat a rozvíjet své talenty a dary

Každý z nás se rodí s obrovským potenciálem a spoustou jedinečných darů. V tomto článku se dozvíte, jak můžete své talenty a dary poznat a jak je v sobě pak probouzet a rozvíjet. A taky o tom, že může být důležité správné načasování.

Spousta lidí si myslí, že když se u nich nějaké talenty neobjevily a nerozvíjely už v dětství, tak že je to už pasé. Konec, šlus. Žádné dary, žádné talenty. Pozdě.

talenty a dary

Jenže ono je to úplně jinak. Talenty a dary v sobě můžete objevovat kdykoliv, nezávisle na věku. Tedy během celého života.

Nejde tu právě o věk jako takový, ale o ochotu poznávat sebe sama, nacházet cestu do svého středu, do své podstaty. Rozvíjet svou vnitřní harmonii. A také schopnost vnímat krásu a harmonii kolem sebe. Pak se vám mohou začít otevírat a ukazovat dary, které dosud ve vás spaly a zatím se neprojevily.

Je pravdou, že většina dospělých se sobě sama a své podstatě během života spíše vzdaluje. Z různých důvodů. Nejsou ochotni učit se a poznávat nové. Zažívat „neúspěchy“ a „chyby“, učit se skrze nové zkušenosti. Nejsou ochotni pracovat se svými strachy, vydávat se do neznáma. Raději setrvávají ve své známé a osahané bublině, než aby do ní píchli  a objevili, co je za ní.

Pokud však máte oči otevřené, rádi poznáváte a život berete jako příležitost objevovat své možnosti, vnitřně se posouvat, můžete se ve svém životě těšit ze spousty objevů.

Těmi nejkrásnějšími a nejsilnějšími objevy jsou právě rozpoznané dary.

talenty a dary

Aby pro vás bylo téma darů lépe uchopitelné, posdílím s vámi příběh jednoho mého nového daru – focení. Tenhle dar jsem v sobě objevila až 34 let poté, co jsem poprvé držela foťák v ruce…

V 8 letech jsem dostala svůj první foťák. A začala trochu fotit.

Táta fotil moc rád a já jsem se s ním jednou za čas zavřela do malé panelákové koupelny, kterou přetvořil na fotolaboratoř. Nad vanou jsme měli prkna, na kterých se speciální lampou prosvěcovaly negativy, aby na fotopapíře následně smočeném do vývojky a ustalovače mohly vzniknout fotky. Docela mě to bavilo pozorovat a být u toho. Pak fotky sušit, leštit, rovnat a řezat. Bylo to zajímavé.

Pak jsem za čas dostala „velký“ starší foťák po tátovi. Už se na něm daly některé věci nastavovat. Měřil jas a podle toho se nastavila clona. Fotil samozřejmě taky na kinofilm a černobíle. Focení pro mě byla tenkrát možnost, jak dokumentovat výlety s turistickým oddílem. Nic víc.

talenty a dary

Pak se časem objevily barevné foťáky, pak digitální foťáky, ale focení pro mě bylo postupně spíš činnost, kterou jsem ráda přenechávala jiným. Rozhodně jsem nesdílela vášeň pro fotografování. Byla jsem ráda, když jsem mohla prožívat a nemusela se na svět dívat skrze hledáček foťáku a zatěžovat se s dokumentováním skutečnosti.

Po letech jsem v sobě objevila dar psaní. Vytvořila jsem tento blog a vzala na milost Facebook, který jsem do té doby nechtěla ani vidět. Postupně jsem objevovala jeho výhody. Možnost se inspirovat od jiných, zajímavých lidí.

Můj dar focení se přihlásil nejdřív tak, že mě začaly oslovovat krásné fotografie na Facebooku od jedné bylinkářky. Nasávala jsem z jejích fotek krásnou atmosféru.

Cítila jsem, že bych chtěla taky umět na fotkách zachytit něco krásného.

A to jsem netušila, že nebude trvat dlouho, a sama budu fotit fotky, ze kterých budu mít velkou radost.

talenty a dary

Pak asi po dvou letech jsem najednou při procházce v přírodě zacítila chuť zachytit krásu vřesu. Jeho kvítky na mě svítily fialovou barvou a přišly mi neobyčejně krásné. A protože jsem zvyklá všímat si svých vnitřních impulzů, pocitů a emocí, tak mi to neušlo.

V následujících dnech jsem se vydávala do přírody s naším starým kompaktním foťákem. Vnímala jsem v sobě velkou chuť zachycovat krásu přírody a zejména drobné detaily. Hry světla, barev a tvarů.

Jenže fotky, které jsem pořídila, nebyly nic moc. Narážela jsem na technická omezení starého automatického foťáku. Nešlo s ním moc přibližovat a barvy nebyly moc pěkné. V tu chvíli mi bylo jasné, že bych potřebovala lepší foťák, abych mohla skrze něj tvořit tak, jak jsem to cítila.

Bylo pár měsíců do Vánoc, a tak mě napadlo, že bych si mohla foťák přát pod stromeček.

Prohlížela jsem si své pocity spojené s představou nového foťáku a vnímala jsem, že tam NEmám jasné ANO.

Že si nejsem jistá, jestli je to v tenhle čas pro mě to pravé. A vnímala jsem tam nějaké vnitřní překážky, nějak se mi do toho nechtělo. A tak jsem poslechla své pocity, myšlenku na focení jsem opustila a věnovala se hlavně psaní.

talenty a dary

Pod stromečkem jsem nakonec místo foťáku našla můj první dotykový telefon.

Uplynulo pak asi půl roku a v létě jsem začala telefonem fotit. Chtěla jsem mít své fotky na blog a sociální sítě. Ne vždy jsem totiž ve fotobance našla to, co jsem potřebovala a některé články vlastní fotografie přímo vyžadovaly. Významně mě také posunulo, když jsem pro sebe objevila Instagram, který je postavený na vlastních fotkách.

Chtěla jsem tvořit pěkné fotky, které pohladí.

Pak jsem jednoho dne zkusila udělat jednu a tu samou fotku naším starým foťákem a mým novým telefonem. Užasla jsem nad tím, když jsem zjistila, že telefon fotí asi tak 1000x líp než náš foťák.

To byl pro mě docela silný impulz a já začala objevovat, co všechno ten foťák v mobilu umí. Začala jsem si s focením hrát, zkoušet různé věci. A začalo mě to čím dál tím víc bavit. Občas se podařila nějaká skutečně pěkná fotka, která mě vždy nakopla a povzbudila do další tvorby a učení se.

talenty a dary

Postupně jsem si začala všímat, že vidím spoustu krásných detailů, a že je má vnímavost už docela dobře rozvinutá pro to, abych mohla skrze fotografie tvořit.

Jednoho dne jsem pak ucítila zvědavost a mrkla na web jedné portrétní fotografky. Našla jsem tam e-book ke stažení  – 5 znamení, že jste srdcem fotografka. Vnímala jsem, že znamení nepotřebuji, protože to cítím, ale říkala jsem si, že v něm třeba něco zajímavého objevím.

Moc se mi líbilo sdělení e-booku a hlavně ilustrační fotky, které se mnou velmi ladily. A na konci mě oslovila výzva autorky, abych jí poslala pár hezkých fotek e-mailem.

Vybrala jsem pár nejpovedenějších a byla překvapená milou odpovědí a upřímným zájmem. Fotografka mi potvrdila můj pocit, že dokážu fotografiemi zachytit krásu. A dokonce mi sama od sebe doporučila cenově dostupnou bezzrcadlovku.

Souzním totiž s tím, že fotku nedělá tolik foťák, ale hlavně fotograf.

talenty a dary

Cítila jsem, že koupě foťáku bude velkým mezníkem v mém tvoření.

Doporučený foťák nevyžadoval investici desítek tisíc jako zrcadlovka a přitom měl umět vše potřebné. Byla jsem moc ráda za nasměrování od člověka, který dokáže krásně fotit, protože v nezměrné nabídce typů, značek a modelů je velmi snadné se úplně ztratit.

Foťák jsem si přála letos k Vánocům, ale držela jsem ho v ruce už na konci září. Je to tedy právě pár týdnů. Dostala jsem ho od mého muže k narozeninám, které mám až na konci listopadu. Měla jsem  z toho velkou radost.

Cítila jsem, že se potřebuji zorientovat v základních funkcích, pochopit, jak udělat detail, jak pracovat s clonou a dalšími parametry. Takže pro mě byl jasným vyústěním placený e-book, který napsala zmíněná fotografka. Sliboval a dal mi skutečně to, co jsem potřebovala. Základní principy a vztahy, abych mohla začít fotit. Žádné zbytečnosti, jen výcuc toho nejdůležitějšího.

Začalo to krásně fungovat. Už při prvním focení vznikly pěkné snímky. Do focení jsem se úplně zamilovala. A pokaždé, když jsem fotila, vzniklo něco hezkého a také jsem se toho spoustu naučila. Nebála jsem se různě experimentovat a zkoušet, fotila jsem cokoli mě napadlo nebo co si mě přitáhlo.

talenty a dary

Cítila jsem, jak se rychle posunuji a pronikám hlouběji do tajů fototvorby.

Přesněji a citlivěji vnímám, co stojí za to vyfotit. Všímám si zvláštní atmosféry místa, zajímavých detailů i kompozice. Focení mi přináší velkou radost. A zapadá do mého poslání.

Fotkami mohu oslavovat krásu přírody, zprostředkovávat ji druhým. Mé fotky mohou být lidem pozvánkou k tomu, aby šli do přírody a těšili se z její krásy. Aby se vraceli zpět k přirozenosti a k oslavě života. Mé fotky mohou přinášet pohlazení po duši.

Takže vidíte, že v sobě můžete objevovat a probouzet nové dary prakticky kdykoliv, důležité je vnímat své pocity a nebát se jimi řídit. Pak vše do sebe krásně zapadá a přichází v ten správný čas.

Důležité je vnímat své pocity a řídit se jimi.

talenty a dary

Jak tedy své dary a talenty poznáte?

 1. Oslovují vás u druhých lidí. Přejete si něco takového také umět.
 2. Cítíte chuť tvořit, své dary používat.
 3. Když své dary používáte, přináší vám to radost a naplnění, cítíte, že vás to nabíjí energií a dává vám to smysl.
 4. Máte chuť objevovat, zkoušet, učit se.
 5. Když své dary používáte, cítíte, že jste v proudu. Vnímáte co a jak. Zezačátku to mohou být velmi jemné a nenápadné impulzy, které se ale můžete naučit vnímat. Postupem času zesílí a bude snadnější je poslouchat.

talenty a dary

U darů a talentů vnímám, že může být důležité správné načasování.

Vyplývá to z mého příběhu i dalších mých zkušeností.

Už delší čas třeba cítím, že mě oslovuje kresba. Moc ráda bych v sobě tenhle dar objevila. A přitom jsem nikdy neměla vyložený výtvarný talent. Tím se ale nenechávám odradit. Vše je možné.

Proto jsem si šla asi před rokem vyzkoušet kreslení pravou mozkovou hemisférou. Trvalo asi dvě hodiny a na konci jsem se cítila velmi vyčerpaná, bylo to pro mě dost náročné. A tak vnímám, že dar kresby v sobě objevím třeba až za pár let.

Když vše přijde ve správný čas, může se dar otevřít velmi rychle a nemusí to být žádná dřina. Naopak radost.

Vnímám, že focení ve mně probouzí vnímavost k výtvarnu jako takovému a otevírá mi možná dvířka do budoucna právě ke kresbě.

Také mě oslovuje hra na djembe. To je africký buben.

Před rokem jsem začala jezdit do Prahy k jednomu skvělému učiteli na kurz hry na djembe.

Na první hodině se stalo něco úžasného. Byla jsem tak uvolněná, že moje tělo nasálo rytmus a mé ruce hrály úplně samy! Vůbec jsem je nemusela řídit hlavou, jen jsem je nechala dělat, co samy chtěly. Na dalších dvou hodinách se tento zážitek sice už neopakoval, ale cítila jsem, že to je cesta, po které toužím jít.

talenty a dary

Jen ještě nepřišel ten správný čas, protože mě ježdění do Prahy moc vyčerpávalo, a tak jsem otevřená tomu, až se uvnitř mně objeví impulz zase pokračovat.

Když se budete řídit svými pocity, vaše cesta může být docela snadná a plná radosti, namísto obvyklé dřiny.

Důležité je také najít toho správného učitele.

Toho, jehož tvorba vás oslovuje, ladí s vámi. Toho, kdo umí předat podstatné z toho, co sám dělá. Skvělý učitel vám ušetří spoustu zbytečně vynaložené energie a na mém příběhu s focením vidíte, že vás krásně podpoří a pomůže vám tvořit tak, jak chcete.

Také je cenné, inspirovat se u těch, kteří dané umění ovládají.

Nasávat jejich tvorbu, všímat si, jak tvoří. Ale tvořit pak svým vlastním způsobem.

Sleduji pár fotografů na Instagramu a nasávám atmosféru jejich fotek. Nenásilně se tak učím něco o kompozici, všímám si, jakým způsobem jim to funguje, jak je možno tvořit. To všechno zcela přirozeně. Prostě cítím, že mě to zajímá a posouvá.

Důležité je nebát se zkoušet a experimentovat.

Často v momentech, kdy něco nového zkusíte, se nejvíc naučíte. Ať už z toho, když vytvoříte něco, co se vám líbí, či z toho, když to třeba úplně nedopadne. Ze všeho si můžete vzít ponaučení, tvoříte své know how, učíte se.

talenty a dary

A ze všeho nejdůležitější je trpělivost a pokora.

Všichni, kdo něco umí, se to nějaký čas učili. Mistrem se nestávají přes noc. Stávají se jím na základě svých zkušeností, tím, že danou věc prostě dělali, své dary používali a rozvíjeli.

Když se podíváte na všechny „úspěšné“ lidi, může vám připadat, že jim to, co mají, spadlo do klína. Málokdo však už vidí, co všechno je za tím, co dnes umějí…

A aby to nezavádělo, dary se neomezují jen na výtvarno a hudbu.

Darem může být umět hezky srovnat zboží do regálu v obchodě. Darem může být umět v informačním centru lidem vysvětlit, kam mají jít. Darem může být podporovat druhé na jejich cestách životem. Darem může být vyrábět ze dřeva krásné poličky. Darem může být cokoliv, co vám dělá radost a co je prospěšné i druhým.

Přeji vám, ať je pro vás objevování a rozvíjení vašich darů krásným dobrodružstvím. 🙂

talenty a dary

P.S.

Pokud se vám líbí fotky v tomto článku, můžete si ode mě koupit fotoobraz s duší (fototisk na plátně). Vnesete si jím doteky přírody do vašeho domova či jiného prostoru. Mrkněte, čeká na vás spousta motivů.

Podívat se můžete kliknutím TADY.


Vše, co tvořím, tvořím s radostí, láskou a péčí.

MUDr. Barbora Müllerová

Průvodce osobním a duchovním rozvojem a po cestách ke zdraví.

Fotografka přírody, tvůrkyně fotoobrazů s duší.

Můžete si ode mně ZDARMA stáhnout e-booky  25 tipů, jak se uzemňovat, Průvodce živou stravouOčistný klystýr krok za krokem nebo také kratší pdf dokumenty 7 kroků, jak se naučit používat svůj vnitřní kompas, Půst - očista těla i ducha v otázkách a odpovědích, Vodní meditaceJak souvisí osobní rozvoj a péče o zdraví.

Možná se vám bude hodit i léčivé cvičení z e-booku  Harmonizační cvičení k uvolnění energetických bloků.

Pokud chcete zlepšit své zdraví, určitě mrkněte na e-book Jak se detoxikovat a zdravě žít.

K sebeléčení a seberozvoji můžete využít ucelený online kurz Medituj a žij víc.

A pokud byste rádi využívali úžasné moudrosti spánku a snů, pomůže vám e-book Spánek jako lék a zdroj sebepoznání.

Ke krásným prožitkům vám pomůže e-book Jak v životě prožívat více rozkoše.

A můžete si ode mě koupit fotoobrazy s duší - doteky přírody do vašeho domova.

 


Komentáře
 1. Gabriela Pausa napsal:

  Děkuji Ti za tento článek. Ani nevíš, jak moc mě zahřál u srdce! Přesně o tom to celé je – najít to, co Ti přináší radost a věnovat se tomu. Jsem moc ráda, že jsem Ti mohla ukázat směr. Otevřela se před Tebou krásná cesta tvoření. A ten posun je vážně znát s každou další fotkou.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Blog prošel v 11/2017 rekonstrukcí.

 • Líbí se vám tu? Odebírejte novinky.

 • Jak na intenzivnější a krásnější prožitky

 • Jak číst ve svých snech a lépe spát

  sny, významy snů

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Archiv příspěvků
 • Fotoobrazy s duší – doteky přírody do vašeho domova

  fotoobrazy přírody